סגור

בלעדי
דני גאוני, בכיר בקבוצת פוקס, חשוד בהעלמת מס

לכלכליסט נודע כי מנהל פעילות נייקי ופוט לוקר בישראל חשוד בהעלמת מאות אלפי שקלים מדמי תיווך של כ־2 מיליון שקל בעסקת נדל"ן

דני גאוני, מנהל פעילות חנויות נייק ופוט לוקר בישראל, חשוד בהעלמת מס של מאות אלפי שקלים מדמי תיווך של כ־2 מיליון שקל שקיבל מעסקת נדל"ן בצפון תל אביב, כך נודע ל”כלכליסט”. גאוני, נושא משרה בכיר בחברת ריטיילורס הבורסאית, חברה־בת של פוקס המפעילה בישראל 91 חנויות, מתוכן 23 חנויות נייקי ו־62 חנויות פוט לוקר בניהולו, עוכב לחקירה בביתו בכפר שמריהו על ידי חוקרי פקיד שומה חקירות מס הכנסה תל אביב בחודש יוני. החוקרים ערכו חיפוש בביתו והחרימו מסמכים, טלפון נייד ומחשבים. הוא נחקר באזהרה בחשד לעבירות על פקודת מס הכנסה ושוחרר. ריטיילוס לא דיווחה למשקיעים על החשדות נגדו.
במרכז החקירה נגד גאוני, המשתכר הגבוה ביותר בריטיילוס בשנת 2020, עם עלות שכר שנתית של 1.5 מיליון שקל, מתוכם 600 אלף שקל בונוס, נמצאת עסקה למכירת וילה ברחוב חיל המשמר בשכונת אפקה. גאוני שכר את הווילה, שבנויה על שטח של 522 מ”ר, מבני משפחת ילוז – יהודים תושבי צרפת. בני המשפחה, שקיבלו את הנכס בירושה, רצו למכור את הבית. גאוני, כך עולה מחומר הראיות, איתר במהלך 2020 רוכש לבית – אדם בשם גיל גירון. המחיר לבעלי הנכס: 10 מיליון שקל. אלא שגאוני, לפי התכתבויות בתיק החקירה, רצה גם לגזור קופון מהעסקה ולקבל 2 מיליון שקל.
1 צפייה בגלריה
דני גאוני סמנכל מכירות פוקס ישראל
דני גאוני סמנכל מכירות פוקס ישראל
דני גאוני סמנכל מכירות פוקס ישראל
(צילום: יח"צ)
“מתי סוגרים? עבדתי קשה”, כתב לאחד המעורבים בעסקה, לפי ווטסאפים שתפסו חוקרי הרשות. “כאשר השוכר (גאוני) מצא לקוח הוא ביקש דמי שכירות”, העיד בתיק אחד המעורבים בעסקה. “אני ביקשתי חשבונית של תיווך, ואז בסוף אמר (גאוני) כי יקבל תשלום מהקונה, וזה נגמר מבחינתי”.
רוכש הווילה, שנחקר גם בתיק, אכן שילם לפי החשד 2 מיליון שקל לגאוני. אלא שהוא לא רצה להסתיר מרשות המסים את כל הסכום ששילם בעסקה. על כן דיווח למיסוי מקרקעין כי רכש את הבית ב־12 מיליון שקל, אף שלבעלי הנכס שילם רק 10 מיליון שקל, ועוד 2 מיליון שקל הלכו לגאוני.
גאוני, לפי החשד, התחמק מתשלום מס הכנסה שהיה יכול להגיע למיליון שקל, שמהם קוזז פער מס הרכישה הגבוה יותר שבו נשא הרוכש גירון. כלומר כ־200 אלף שקל, 10% מס רכישה מ־12 מיליון שקל, במקום 10 מיליון שקל, מה שסייע לגירון לחמוק מתשלום מס הכנסה של מאות אלפי שקלים. בחקירתו טען שדיווח כדין על כל הכסף שקיבל בעסקה ושילם עליו מס. לטענת מקורביו, מדובר לכל היותר במחלוקת אזרחית על סיווג ההכנסה – רווח הון או הכנסה מדמי תיווך.
מה שעוררו את חשד רשות המסים והוביל לפתיחת החקירה, כך נודע, היו הדיווחים על העסקה. בעוד מוכרי הנכס דיווחו שקיבלו 10 מיליון שקל, הרוכש דיווח ששילם 12 מיליון שקל.
מעורכי הדין אלון רון ואיילת לשם, המייצגים את גאוני, נמסר בתגובה: “זו חקירה תמוהה, שאין סיכוי שתוביל לתיק פלילי. האפשרות להאשים בהעלמת מס על עסקה שדווחה במלואה ושולם עליה מס – אינה קיימת בדין”.
מפוקס נמסר: “לפי מה שנמסר לחברה מדובר בעניין משפחתי פרטי שבגינו נכח דני בפגישה במס הכנסה ביוני האחרון. אין לכך כל קשר לעבודתו בחברה”.