סגור
חיפוש

גפני: ממליץ להקים ועדת מנכ"לים לתיקון הליקויים במירון

בדיון שהתקיים בוועדת הכספים קראו חברי הכנסת מגוש השינוי להקים ועדת חקירה ממלכתית בנושא האסון במירון. ח"כים מהמפלגות החרדיות לא הביעו התנגדות וכך גם נציגת השר לביטחון פנים

בדיון פרלמנטרי ראשון שהתקיים היום בנושא האסון במירון קראו חברי הכנסת מגוש השינוי להקמת ועדת חקירה ממלכתית. גם חברי הכנסת מהמפלגות החרדיות לא הביעו התנגדות, ואף נציגת השר לביטחון פנים אמרה כי למיטב ידיעתה השר אינו מתנגד להקמת ועדה כזו.
עם זאת, הקמת ועדת חקירה ממלכתית אינה בסמכות ועדת הכספים. ובכל מקרה, הקמת ועדה כזו עשויה להימשך זמן רב, ודיוניה ומסקנותיה צפויים גם הם להתעכב לא מעט. משום כך ביקש יו"ר הוועדה משה גפני להקים ועדה המורכבת מדרגי ביצוע (מנכ"לי משרדים, נציגי מינהל תכנון וכדומה) שיציגו פתרונות יישומים לשיפור המצב באתר מירון בהקדם. גפני הציע כי בראשות הוועדה יעמוד אחד הרבנים הראשיים לישראל. לדבריו, הוא יקיים שיחות עם חברי ועדת כספים ויביא את ההצעה הזו לאישור בימים הקרובים.
1 צפייה בגלריה
ח"כ משה גפני יהדות התורה ועידת התחזיות
ח"כ משה גפני יהדות התורה ועידת התחזיות
ח"כ משה גפני, יהדות התורה
(צילום: אלכס קולומויסקי)
העובדה כי אסון מירון מצוי בחקירת משטרה הקשתה מאוד על התנהלות הדיון. נציגי המשרד לביטחון פנים סירבו לענות לשאלות הוועדה, גם לשאלות הנוגעות לנסיבות האסון וגם לשאלות הנוגעות לתכנון עתידי של המתחם. מנכ"ל המשרד לשירותי דת עודד פלוס פירט מעט על הניסיונות לפיתוח תשתיות המתחם ועל החסמים המשפטיים שליוו את התהליכים הללו. בנוסף הוא ציין פעולות שבוצעו על ידי משרדו שנועדו לנהל קהל כמו פיתוח ציר העלייה, פריצת הציר הצפוני שסייע לכוחות ההצלה לפנות את הפצועים והתקנת מסכים לצפייה בהדלקות. עם זאת, הוא הזכיר כי הם הרחיבו את מתחמי ההדלקה עד למקסימום האפשרי.
בנוסף עלתה לדיון בוועדה שאלת הפיצוי למשפחות הקורבנות. מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי אמר כי יביא תקנות לאישור ועדת הכספים כבר בשבוע הבא, תקנות שיאפשרו העברה מהירה של כספים למשפחות הקורבנות.
האווירה בדיון עשויה ללמד על שינוי הלך רוח במגזר החרדי, מהתעקשות על אוטונומיה מגזרית לדרישה להתערבות ולאחריות ממשלתית. חברי הכנסת החרדים דרשו בכל פה את התערבות המדינה. ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) ביקש מרשויות האכיפה והמשטרה "לא לוותר" על דרישות הנוגעות לבטיחות בשום אירוע פנים-קהילתי. ח"כ משה גפני אמר כי אם הדבר היה בסמכותו, מתחם מירון היה מולאם כבר השבוע, וכל פעולות המדינה עד עתה היו פעולות לא מעמיקות. המדינה רק "תרמה" כסף למירון משל היתה "פילנתרופ מטורונטו".