סגור

"סוגרים את התלמידים החרדים בכלוב. פוגעים בעתידם"

יו"ר ועדת החינוך שרן השכל הגיבה בזעם לדברי בכירה במחוז החרדי של משרד החינוך שזלזלה בחשיבות בחינות הבגרות. השכל הודיעה על הקמת ועדת משנה לחקיקת חוק חינוך ממלכתי חרדי: "העובדה שבמגזר הזה לא נלמדים ולא נרכשים היום מקצועות הליבה תוביל למשבר בלתי רגיל שעלול לסכן את עתידה של מדינת ישראל"

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ שרן השכל מתקווה חדשה, תוקפת בחריפות יוצאת דופן את היעדר תוכנית הליבה בחינוך החרדי. השכל אמרה היום (ב') בישיבת ועדת החינוך בנושא פתיחת שנת הלימודים בחינוך החרדי ש"סוגרים את הילדים החרדים בכלוב" ושבגלל זה "יש חבר'ה שלא ממצים חצי מהפוטנציאל שלהם". עוד האשימה את המחוז החרדי במשרד החינוך בכך שהוא פוגע בעתיד הילדים, ושאינו נוקט סנקציות נגד מוסדות חינוך שמפרים את הכללים.


מה שהוביל לדברים הוא אמירה מאוד חריגה של מפקחת בכירה במחוז החרדי, רות אלמליח, שזלזלה בחשיבות בחינות הבגרות. "בגרות זה הפרה הקדושה", אמרה. "יש כאלה שחושבים שהבגרות לא פרה קדושה ויותר חשוב מיומנויות". היא טענה ש"יש מיומנויות יותר משמעותיות. פונים אליי מחברות הייטק ושואלים אם יש בחורים שרוצים לעבוד כי צורת הלמידה הלוגית שלומדים גמרא מאוד-מאוד מסייעת אצלם".
מול התדהמה של חברי הוועדה, מיהר סמנכ"ל הכספים של משרד החינוך משה שגיא להבהיר ש"העמדה הרשמית של המשרד היא שכל תלמיד יגיע לבגרות. המשרד חותר לכך שכל תלמיד ימצה את היכולות שלו, ולכן צריך לצאת עם תעודת בגרות מיטבית. אין שום אמירה שאין חשיבות לתעודת בגרות".
אז הגיבה היו"ר השכל: "יש לתלמידים חרדים יכולות אדירות, ויש חבר'ה שלא פחות מגאונים במגזר החרדי שלא מנצלים אפילו מחצית מהפוטנציאל שיש להם. אף אחד במשרד החינוך לא יבוא ויחליט להסליל אותם בגלל שאיזו חברת הייטק רוצה אותם. אולי אותו אדם אמור להיות גאון במתמטיקה? למה אי אפשר לתת לו את הכלים למצות את הפוטנציאל שגלום בו? אנחנו למעשה סוגרים אותם בתוך כלוב, בתוך מסגרת. יש מיליון מקצועות שהם הם יכולים ללמוד, להתפתח ולמצות את הפוטנציאל האדיר".

2 צפייה בגלריה
תלמידי ישיבה חרדים
תלמידי ישיבה חרדים
תלמידי ישיבה חרדים
(שאול גולן)

היא האשימה את אנשי המחוז החרדי: "יש לכם אחריות אדירה על הכתפיים, כאשר אתם לא מבצעים פיקוח נאות, כאשר אתם לא תשללו תקציבים, כאשר אתם לא תאיימו על מוסדות בסגירה, אם הם לא עומדים בתנאים שאתם קבעתם, אתם למעשה פוגעים בעתיד הילדים. אתם חייבים להבין את זה".
השכל הודיעה על הקמת ועדת משנה לחקיקת חוק חינוך ממלכתי חרדי. לדבריה, "בעוד כעשור תלמידי המגזר יהוו כ-40% ממערכת החינוך. העובדה שבמגזר הזה לא נלמדים ולא נרכשים היום מקצועות הליבה תוביל למשבר בלתי רגיל שעלול לסכן את עתידה של מדינת ישראל, ומכאן הדחיפות הגדולה למציאת המתווה הנכון כדי למנוע זאת". למהלך שלה חשיבות רבה שכן היא נמנית עם מפלגתה של שרת החינוך יפעת שאשא ביטון.

2 צפייה בגלריה
שרן השכל
שרן השכל
יו"ר ועדת החינוך, ח"כ שרן השכל
(צילום: עמית שעל)

מנתונים שהציג משרד החינוך בוועדה עולה שמספר התלמידים בחינוך הממלכתי החרדי (ממ"ח) יותר מהכפיל את עצמו בשנתיים האחרונות מ-7,400 תלמידים בשנת הלימודים תש"ף (2019/20) ל-15 אלף תלמידים השנה (תשפ"ב). אלא שהנתון הזה עדיין כולל רק 61 בתי ספר, ויש ביקורת רבה על רשויות מקומיות שנכנעות ללחצי המפלגות החרדיות ואינן מאפשרות הקמת בתי ספר של הממ"ח.
שלשום התחייבה שאשא ביטון בוועדת הכספים של הכנסת שתפעל להקמת כמה שיותר בתי ספר ממלכתיים חרדיים. מנכ"לית ארגון הציבור החרדי הממלכתי פנינה פויפר אומרת ש"הגידול בביקוש של התלמידים בממ"חים מוכיח כמה חשוב שממשלת ישראל תשקיע בכך תקציבים ותעביר חוק שייתן מענה ראוי למשפחות שמעוניינות בחינוך זה".