סגור

פרשת תיאום המחירים: בעלי אושר עד זומן לחקירה פתוחה

אריה בוים, מנכ"ל הרשת, הצטרף היום לשורה של בכירים בשוק המזון שכבר נחקרו במשרדי רשות התחרות; בסביבתו ציינו כי הוא הגיע למשרדי הרשות על מנת לתת עדות, שבסיומה שב לענייניו. המשותף לכל הנחקרים, כולל בוים, הוא מסרים שהעבירו בראיונות לתקשורת ובדיווחים לבורסה, בנוגע לצפי לעליות מחירים בענף המזון

חקירת רשות התחרות בפרשת תיאום המחירים מתרחבת: לרשימת הנחקרים התווסף היום (ה') אריה בוים, בעלי ומנכ"ל רשת אושר עד. בסביבת בוים ציינו כי הוא הגיע למשרדי הרשות לתת עדות, שבסיומה שב לענייניו.
ביום שלישי פשטו חוקרי רשות התחרות על משרדי שופרסל ושטראוס, החרימו מחשבים ומסמכים וחקרו בכירים ונושאי משרה ובראשם איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל, וגיורא בר דעה, מנכ"ל שטראוס. בהמשך אותו יום נחקרו נעם וימן, המנכ"ל ומבעלי השליטה בחברת המזון דיפלומט, ואייל רביד, המנכ"ל ומבעלי השליטה ברשת ויקטורי. אתמול בבוקר נחקר רמי לוי, מנכ"ל ומבעלי השליטה ברשת רמי לוי שיווק השקמה.
המשותף לכל הנחקרים, כולל בוים, הוא מסרים שהעבירו בראיונות לתקשורת ובדיווחים לבורסה, בנוגע לצפי לעליות מחירים בענף המזון.
בראיון לכלכליסט לפני כשבועיים אמר בוים: "צונאמי זו מילה גדולה אבל מרגישים את הלחצים. קוראים לזה אינפלציה. העובדות הן שעלויות הגלם וההובלה מתייקרות, איך אפשר לברוח מזה? זה שילוב של עלויות שילוח ושחיקת ערך של המטבעות המובילים שגם העוצמה היחסית של השקל לא מצליחה לקזז. בנמלים יש בעיה אמיתית שגורמת להתייקרות משמעותית. כל מה שמגיע דרך הים יתייקר אני מניח".
בדבריו התייחס בוים לפוסט שפרסם ימים ספורים קודם לכן אייל רביד, בו התריע מפני צונאמי של התייקרויות בשוק המזון. רביד כתב: ״את הדברים האלה צריך לכתוב בצורה מפורשת כדי שאף אחד לא יגיד שלא ידע. ימים קשים לפנינו, אפשר להגיד שלפנינו ממש צונאמי של עליות מחירים". הדברים של רביד נכתבו בסמוך לראיונות שנתן איציק אברכהן, בהם ציין כי בשנה וחצי האחרונות לא קיבל בקשות להעלאות מחירים מצד ספקים גדולים, אבל ספקים קטנים ובינוניים שביקשו העלאה - קיבלו.
מי שהקדימו לבשר על צפי להתייקרויות היו שטראוס ודיפלומט, שציינו בדוחותיהן לרבעון השני כי הן בוחנות העלאת מחירים.
1 צפייה בגלריה
 אריה בוים עם רקע סניף של אושר
 אריה בוים עם רקע סניף של אושר
אריה בוים
(צילום: עמית שעל נמרוד גליקמן)
לפי הערכות, מנכ"לי חברות ורשתות מזון נוספות יזומנו למשרדי רשות התחרות בימים הקרובים. מיכל כהן, ממלאת מקום הממונה על ההגבלים, אמרה אתמול בדיון בנושא בוועדת הכלכלה של הכנסת כי "אנו מדברים על חקירה פלילית, פרי של הכנה מאומצת שהתחילה לפני שהדיון נקבע, נעשית ותיעשה גם מחר וגם מחרתיים. אני לא מתכוונת לומר מהם החשדות ומה נחקר, כי כל מילה שאגיד עלולה לשבש את החקירה. נעשות פה פעולות, תנו לנו את הזמן. כשנוכל להגיד נגיד".
כהן הוסיפה כי שוק המזון, מוצרי הצריכה והטואלטיקה נמצא בראש סדרי העדיפות של הרשות. "אין פה שום היסוס ויש פה צורך באכיפה נוקשה ואפקטיבית. אני מעוניינת להציע הצעות חוק להגברת התחרות ולא נהסס להפעיל את כל האמצעים להגברת התחרות".