סגור

דיון סוער בכנסת: רמי לוי הוצא, מנכ"ל שופרסל: "תיאום מחירים? תגיד, אתם נורמלים?"

ועדת הכלכלה דנה הבוקר בנושא עליית המחירים במשק, על רקע חקירת רשות התחרות שנפתחה אתמול נגד שופרסל, שטראוס וחברות נוספות בחשד לעבירות על חוק התחרות; איציק אברכהן, שנחקר אתמול, הגיע לדיון ותקף את יו"ר הוועדה: "אתה מטעה את כולם, לא אוותר לך"; רמי לוי הוצא מהחדר לאחר שצעק "פופוליסט", "מי אתה", ו"השתגעתם" לעבר חברי כנסת. לפני הדיון מצא אברכהן זמן להתבדח ואמר ללוי: "אל תשב לידי, שלא יחשבו שאנחנו מתואמים"

ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה הבוקר (ד') דיון סוער בנושא עליית המחירים במשק ויוקר המחיה בישראל, על רקע חקירת רשות התחרות שנפתחה אתמול נגד שופרסל, שטראוס וחברות נוספות בחשד לעבירות על חוק התחרות וביצוע הסדר כובל. החקירה מתייחסת להעברת מסרים תחרותיים, בין היתר סביב מחירים, בין ספקים לקמעונאים בשוק המזון, וזאת באמצעות ראיונות, הודעות ותגובות בתקשורת.
בדיון לקחו חלק, מלבד חברי הוועדה, מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן - שנחקר אתמול במשרדי רשות התחרות; בעלי שיווק השקמה רמי לוי, שהוצא מהדיון על ידי מאבטחים לאחר שתקף מילולית את יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל ביטון, וחברי כנסת נוספים; מנכ"ל משרד הכלכלה, ד"ר רון מלכא; הממונה על הרשות להגנת הצרכן, עו"ד מיכאל אטלן; וכן נציגים של רשתות השיווק, ארגוני צרכנים ועוד. לפני הדיון אמר אברכהן - אליו התלווה הלוביסט צח בורוביץ' שמייצג את שופרסל - ללוי: "אל תשב לידי, שלא יחשבו שאנחנו מתואמים".
10:00 - "מי אתה? פופוליסט"
בעלי שיווק השקמה רמי לוי, אמר כי "הרווח הגולמי הוא 21%. באירופה ובכל מקום בעולם זה פחות או יותר זהה. הרווח התפעולי נמוך יותר מזה באירופה, המחירים כאן יותר יקרים ב-50%. אם באמת רוצים לטפל ביוקר המחיה, זה לא על ידי כך שנותנים לאדם לדבר שתי דקות. מי שאחראי לכך שדלק, מסים, ארנונה, חשמל - הכל פה יקר - זו המדינה. המדינה היא מונופול ריכוזי וכוחני, לא אף אחד אחר. אנחנו חיים על תחרות. אם לא נוריד את המחירים, סל המזון יהיה יותר יקר ב-30%. בואו נעשה בדק בית כדי להוריד את יוקר המחיה, הכי קל לייצר כותרת".
5 צפייה בגלריה
רמי לוי
רמי לוי
רמי לוי מוצא מהדיון בוועדת הכלכלה, הבוקר
( צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)
בשלב זה הוציא היו"ר ביטון את רמי לוי מהישיבה, לאחר שזה קרא לו "פופוליסט", ו"מי אתה", וצעק "השתגעתם" לח"כ אופיר סופר ורם שפע. ביטון לרמי לוי: "אתה לא תדבר באופן לא מכובד".
9:50 - "אתה שולט במונופול"; "אתה מטעה את כולם, לא אוותר לך"
יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל ביטון פנה למנכ"ל שופרסל איציק אברכהן, ושאל "האם עסקתם בתיאום מחירים?"
אברכהן: "תגיד אתם נורמלים. יש פה חקירה, בשום אופן לא".
ביטון: "האם הרווחים שלכם לא מצדיקים הקפאת מחירים?"
אברכהן: "אני לא מצליח להבין את השאלה, תקפיא את הארנונה, החשמל והמים. שנת 2020 ושנת 2021 היו שונות. כל תושבי המדינה היו בארץ, נתנו את נשמתנו כדי לענות על הביקושים. רמת הרווחיות ברשת דומה לזו בכל העולם".
ביטון: "במצפה רמון ובירוחם שילמו יותר מהמבוססים במרכז עד שעשינו מחאה. ניצלת את זה שיש לך סופר בלעדי".
אברכהן: "אתה מטעה את כולם, אני לא אוותר לך".
5 צפייה בגלריה
מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן ועדת הכלכלה
מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן ועדת הכלכלה
איציק אברכהן במהלך הדיון
(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)
ביטון: "זה נחקר ונבדק, שינית את המחירים בגלל מחאת הצרכנים במצפה רמון".
אברכהן: "לא נכון. מאז שנכנסתי לתפקיד לקחתי את כל המחירונים שהיו בשופרסל ועשיתי את העבודה הכי סוציאלית במדינה - מחירון לפורמט דיסקאונט, מחירון לפורמט עירוני ומחירון...."
ביטון: "לא צריך פורמט, צריך מחירון אחד לכולם".
אברכהן: "אי-אפשר".
ביטון: "הפורמטים שלך בלבלו אותנו כל כך שבפורמט באתר אינטרנט זה נהיה יותר זול ב-30% מרוב הפורמטים".
ח"כ ענבר בזק הוסיפה: "אני עושה קניות בכרמיאל ובקריית שמונה ואני רוצה שמנכ"ל שופרסל יסתכל לי בעיניים ויגיד לי שאין הבדל".
אברכהן: "אין הבדל".
ענבר בזק: "העובדות מראות אחרת".
9:30 - "כל מילה שאגיד עלולה לשבש את החקירה"
מ"מ יו"ר רשות התחרות, עו"ד מיכל כהן, אמרה כי "אנו מדברים על חקירה פלילית, פרי של הכנה מאומצת שהתחילה לפני שהדיון נקבע, נעשית ותיעשה גם מחר וגם מחרתיים. אני לא מתכוונת לומר מהם החשדות ומה נחקר, כי כל מילה שאגיד עלולה לשבש את החקירה. נעשות פה פעולות, תנו לנו את הזמן. כשנוכל להגיד נגיד".
לדבריה, "שוק המזון, מוצרי הצריכה והטואלטיקה נמצא בראש סדרי העדיפות של הרשות. אין פה שום היסוס ויש פה צורך באכיפה נוקשה ואפקטיבית. האכיפה היא כלי ראשון במעלה, ויש לנו כלים פליליים שמכוונים לתחומים ועבירות מסוימות אך לא רלבנטים לכל הספקטרום. אני מעוניינת להציע הצעות חוק להגברת התחרות".
5 צפייה בגלריה
עו"ד מיכל כהן ועדת הכלכלה
עו"ד מיכל כהן ועדת הכלכלה
עו"ד מיכל כהן, מ"מ ראש רשות התחרות
( צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

9:15 - "לא נהסס להפעיל את כל האמצעים להגברת התחרות"
מנכ"ל משרד הכלכלה, ד"ר רון מלכא, אמר כי "מיטב אנשי המקצוע במשרד הכלכלה עוסקים יום יום במאבק ביוקר המחיה. אם נראה לנכון, לא נהסס להמליץ על עדכוני חקיקה כדי לטפל בכשלי השוק. כשמונופול מנצל כוח שוק זו עבירה, ואיפה שצריך נפעל במלוא התקיפות. צריך שיהיה איום תחרותי, נצמצם בירוקרטיה, נגביר שקיפות ונספק מידע כדי שניתן יהיה לקבל החלטות מושכלות".
מלכא אמר כי "הטיפול ביוקר המחיה זה דבר מתמשך, יש שווקים דינמיים וכוח שוק יכול לנוע מחוליה אחת לאחרת"; על כך השיב לו יו"ר הוועדה ביטון כי "גם יוקר המחיה מתמשך, אני רוצה התייחסות לרשתות המזון ולספקים הגדולים, על זה תדבר. על מה שקרה אתמול ומהו השינוי בפרדיגמה". מלכא השיב כי "כשאנו בעיצומה של חקירה לא נכון להתייחס לפרטים. אנחנו מרימים כל אבן, ולא נהסס להפעיל את כל האמצעים להגברת התחרות ולמניעת ניצול של כוח שוק על מנת לפגוע בצרכן. זהו תהליך מתמשך וארוך ואנו שם".
5 צפייה בגלריה
יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון
יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון
יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון, במהלך הדיון
( צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)
9:00 - "זה בוקר קשה"
בפתח הדיון אמר יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל ביטון (כחול לבן), כי הדיון צפוי להיות טעון - וכי הוא לא יהסס להוציא חברי כנסת סוררים. "אנחנו בבוקר קשה ובטלטלה. אנחנו פוגשים פה אירוע שהוא בראשיתו. מיום כניסתנו לתפקיד בוועדה שבנו ואמרנו שיוקר המחיה לא ישתנה אם לא נוכל לטפל בשרשרת המזון. לא יבואנים, יצרנים ומשווקים יקבעו את המחיר על המדף, אלא לצערי רשתות השיווק הגדולות והספקים הגדולים, שהריכוזיות בקרבם הולכת וגואה".
5 צפייה בגלריה
איציק אברכהן רמי לוי דיון ועדת הכלכלה כנסת יוקר המחיה העלאת מחירים
איציק אברכהן רמי לוי דיון ועדת הכלכלה כנסת יוקר המחיה העלאת מחירים
איציק אברכהן ורמי לוי לפני הדיון בוועדה
(צילום: דוברות הכנסת)
ביטון הוסיף ואמר כי "רשתות המזון יכולות להוזיל סל ב-23% אם הן רוצות למכור למגזר החרדי, כפי שראינו עם שופרסל. הפעולה של רשות התחרות מבורכת, אבל מאוחרת מדי. בשנים האחרונות לא ראינו פעולות נחושות כאלה של משרד הכלכלה ורשות התחרות. הם צריכים להתעורר מיידית ולטפל בכך על בסיס שבועי. אם מישהו חושב שהאירוע יגמר בקנס של 50 מיליון שקל ו-4 מאסרים, הוא טועה. אנחנו לא נאפשר. נציף את זה כל שבוע, ונאסוף מידע מהשטח. נצפה מרשות התחרות לחקור ולבדוק כל חודש, ואם צריך להכריז על מישהו כמונופול או כקרטל. רשות התחרות ומשרד הכלכלה עומדים פה למבחן. צריך להפנות את הזרקור אל רשתות השיווק והספקים".