סגור

בעקבות השיבושים: השימוש בתו הירוק הישן יתאפשר גם בימים הקרובים

התו הירוק המעודכן נכנס בחצות לתוקף, אך ישראלים רבים שניסו להפיק אותו באתר משרד הבריאות ובאפליקציה הייעודית נתקלו בשיבושים. בעקבות כך הודיע מטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה כי התו הירוק הישן יהיה תקף גם בימים הקרובים

מטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה הודיע הבוקר (יום א') כי בשל השיבושים בניסיון להנפיק את התו הירוק המעודכן, ניתן יהיה להשתמש בתו הירוק הקודם גם בשלושת הימים הקרובים. ההחלטה התקבלה בעקבות המון תלונות על תקלות בהפקת התו המעודכן באתר משרד הבריאות ובאפליקציה. בשעה זו נראה שהתקלה תוקנה ואפשר לעדכן את התו הירוק דרך האפליקציה.
התו הירוק החדש, שלו זכאים רק מחוסנים במנה שלישית, מחלימים ומי שלא חלפה חצי שנה מאז שקיבל את מנת החיסון השנייה, נכנס בחצות לתוקף. חרף העובדה שקצב ההתחסנות בבוסטר זינק בימים האחרונים, כ-1.9 מיליון ישראלים עדיין יאבדו את הזכאות לו. בלי תוצאה שלילית של בדיקת קורונה על חשבונם (בדיקה מהירה בתוקף ל-24 שעות ובדיקת PCR ל-72 שעות), הם לא יוכלו יותר להיכנס, בין היתר, למסעדות, אירועי תרבות וספורט, אטרקציות, חדרי כושר ואולמות אירועים.

ואולם, עם כניסת התו הירוק החדש לתוקף, התקבלו כאמור המון תלונות על תקלות בניסיון להפקתו. בכניסה לעמוד הייעודי באתר שקרס צוין כי הוא נמצא בתהליך שדרוג. אחרי קבלת תלונות רבות, משרד הבריאות עדכן באתר כי "עקב העומסים הצפויים, ייתכנו שיבושים בהפקת התו דרך האתר. במקרה זה, מומלץ לנסות שוב במועד מאוחר יותר". אחרי זמן קצר הודיע כאמור מטה ההסברה לאבק בנגיף הקורונה כי ניתן יהיה להשתמש במקביל בימים הקרובים גם בתו הירוק הקודם.
לקראת פקיעת תוקפו של התו הירוק הישן חל זינוק במספר המתחסנים במנת הדחף, ומיום שני האחרון כ-227 אלף ישראלים קיבלו את חיסון הבוסטר. אלו מביניהם שקיבלו את מנת החיסון השנייה יותר מחצי שנה לפני כן, יאבדו את זכאותם לתו הירוק לימים ספורים, עד שיחלוף שבוע מהחיסון השלישי. בסך הכול, בחצות צפויים לאבד כ-1,991,000 ישראלים את התו הירוק: כ-1,548,000 מהם התחסנו בשתי מנות אבל לא קיבלו את הבוסטר או שלא עבר שבוע מאז קבלתו, והיתר מחלימים שעברה חצי שנה מאז שחלו וטרם התחסנו במנה אחת לפחות.


6 צפייה בגלריה
התו הירוק תו ירוק
התו הירוק תו ירוק
האתר קרס
(צילום מסך)

לצד מי שקיבל את מנת הבוסטר של פייזר ומי לא חלפה חצי שנה מאז שקיבל את המנה השנייה, לתו הירוק יהיו זכאים גם מי שאובחנו בבדיקת PCR כחיוביים לקורונה במהלך חצי שנה ממועד הבדיקה. לאחר חצי שנה, גם מחלימים נדרשים לקבל מנת חיסון אחת כדי להיות זכאים לתו הירוק. תו שהופק לפני 3 באוקטובר יבוטל ולא יהיה בתוקף ולא יוכל לשמש לכניסה למקומות הפועלים תחת התו הירוק ולפטור מבידוד בחזרה לישראל. תו חדש ניתן להפיק באתר משרד הבריאות.
6 צפייה בגלריה
תו ירוק חדש
תו ירוק חדש
(משרד הבריאות)

אף שבכמה וכמה הזדמנויות הדגישו מומחי משרד הבריאות שההנחיות החדשות התקבלו לא מתוך רצון לאלץ אנשים להתחסן – אלא עקב הנתונים המדעיים המראים כי יעילות החיסון אחרי המנה השנייה יורדת משמעותית לאחר חמישה חודשים – עדיין התקווה במערכת היא שיותר ויותר יתחסנו, וכך ניתן יהיה להתגבר במהירות רבה יותר על הגל הרביעי של וריאנט הדלתא.
פרויקטור הקורונה פרופ' סלמאן זרקא אמר הערב כי "התו הירוק הוא הפתרון המוביל לצמצום התחלואה. כשאני הולך למסעדה ומסביבי יש אנשים שלא חולים ולא מדבקים, זה הופך אותה למקום בטוח. אם התחלואה לא תעלה בהיקפים גדולים בעקבות פתיחת שנת הלימודים, יהיה אפשר לשקול לא להחיל את התו הירוק על מקומות פתוחים או על מסעדה, אבל כרגע זה מוקדם מדי".

6 צפייה בגלריה
סלמאן זרקא פרויקטור הקורונה בי"ח זיו
סלמאן זרקא פרויקטור הקורונה בי"ח זיו
פרויקטור הקורונה, פרופ' סלמאן זרקא
(צילום: אפי שריר)

פרופ' זרקא הוסיף כי שיטת הבדיקה ממחר תשתנה גם היא, כך שיהיה קל יותר לעסקים לבדוק את התו הירוק כהלכה. "יהיה ברקוד", אמר. דבריו אלו מגיעים על רקע המחלוקת שהתגלעה בדיון הטלפוני בממשלה ביום שישי: אף שרוב השרים תמכו בהידוק חובת הבדיקה – כך שבעלי עסקים יהיו חייבים לבדוק את התו הירוק בסריקת הברקוד שלו – שלושה מהשרים התנגדו ודרשו דיון מסודר יותר, שיתקיים מחר בערב בכינוס הראשון של קבינט הקורונה אחרי חודש שלם. "זה איזון סביר בין מגפה שמשתוללת עם הרבה חולים קשים ומתים לבין זה שאתה רוצה לחיות ולקיים עסק", הוסיף זרקא.
מנגד, פרופ' חגי לוין אמר כי "התו ירוק יכול לעזור לצמצם את התחלואה, אבל הוא מלכתחילה כלי מוגבל שלא משנה את המשחק. מה שמשנה את המשחק זה ההתחסנות – ואני מקווה שנראה התקדמות בנושא הזה. התו הירוק חשוב במיוחד בבתי אבות ובבתי חולים, אבל צריך להכיר בכך שזה כלי מוגבל שעלול להפריע לחיים לפעמים. יכולות להימשך הדבקות גם עם תו ירוק".

6 צפייה בגלריה
תעודת תו ירוק אתר קרס
תעודת תו ירוק אתר קרס
תקלה בהנפקת תו ירוק

בעמדת החיסונים בכיכר דיזנגוף בתל אביב, כמו בעוד מתחמים אחרים ברחבי הארץ, המתינו היום אנשים רבים בתור למנת הדחף. "אני מתחסן עכשיו בגלל שהתו הירוק מתחיל מחר", סיפר ל-ynet שי הרשקוביץ (28), שכמו אלפים רבים יאבד את התו בכל זאת לימים ספורים. "זה ישפיע על היכולת שלי להיכנס לעבודה", סיפר על הסיבה שלו לקבלת הזריקה הנוספת.
לדבריו, אם לא היה עדכון בהנחיות, "יכול להיות שהייתי מחכה עם זה עוד קצת, סתם בשביל לראות אם זה מקבל איזושהי תפנית, אבל הייתי מתחסן בכל מקרה. בסך הכול אני בעד חיסונים, אני חושב שזה נחוץ ושזה חשוב לכולנו. כל מי שמסתובב ומפיץ דיס-אינפורמציה בנושא הזה צריך להפסיק".

6 צפייה בגלריה
חיסון נגד קורונה בתל אביב
חיסון נגד קורונה בתל אביב
חיסון נגד קורונה בתל אביב
(צילום: רויטרס)

בתור בכיכר דיזנגוף עמדה גם דניאל לוי (27) מתל אביב. "אני פה בגלל שהתו נכנס מחר לתוקף ואני מפחדת שלא יהיה לי תו ירוק", ספרה לנו. "זה משפיע עליי מכל מיני בחינות, בעיקר על חיי הבילוי – כניסה למסעדות, כניסה לאירועים, קולנוע. אם התו לא היה נכנס מחר הייתי מתמהמהת, אבל הייתי הולכת להתחסן בסוף".
בצד השני של הכיכר, שוחח צוות ynet עם הבליינים שישבו שם בבתי הקפה. "אני חושבת שזה מצוין שהתו החדש נכנס לתוקף", סיפרה הילה מץ (26), סטודנטית לרפואת שיניים ממודיעין. "זה דבר שצריך לעשות. אנחנו נמצאים באיזושהי מלחמה עולמית ואני חושבת שכרגע, בנקודת הזמן הזאת, אנשים צריכים לפעול למען אנשים שהם אוהבים, למען המדינה, למען העבודה. חבל מאוד שיש אנשים שלא נרתמים למאמץ הזה".
שוהם אלחנתי, ביולוג בן 24 מתל אביב, אמר: "ברור שאני מעדיף שיהיה לי תו ירוק כדי שאוכל להמשיך לצאת למסעדות, לאכול. התחסנתי בשלוש מנות בלי קשר למה שישתנה בתו הירוק. אנחנו מחויבים גם לתו ירוק בעבודה. אני יודע שהחיסון עובד, אני רוצה להגן על עצמי ועל הקרובים לי. אני רוצה לחזור לשגרת חיים ואם זה מה שצריך לעשות, אז אני עושה את זה".
בבתי הקפה של קניון סינמה סיטי-גלילות, הסועדים היו חלוקים יותר בשאלת הידוק הזכאות לתו הירוק, אם כי רובם כבר התחסנו במנת הדחף. "אני בסדר עם התו הירוק", הצהיר אור גוב (30), סטודנט לרפואה מחדרה שכבר התחסן בפעם השלישית. "זו הדרך היחידה לשכנע אנשים להתחסן, אני אישית לא רואה בעיה עם החיסון – אלא צורך. אני לא מבין אנשים שלא מתחסנים, אלא אם יש להם סיבה בריאותית. הרי ככה הם שומרים על כולנו ועל המשפחה שלהם".
אמיר מורן (50) מתל אביב מחוסן אף הוא פעם שלישית, אך מסתכל על המצב בצורה קצת אחרת, ומזהיר כי מה שהוא כינה "כפייה" של התו הירוק תביא לפיצול בחברה. "כל אחד יקבל את ההחלטה שלו אם להתחסן או לא, אני החלטתי להתחסן ואחרים לא ואני מכבד אותם", אמר.

המשטרה נערכת לאכיפה מוגברת, בעלי עסקים חוששים

עומרי שרעבי (34) מראש העין בילה בבית קפה בסינמה סיטי יחד עם אשתו מעיין ושלושת ילדיהם. השניים סיפרו שהתחסנו לאחרונה בחיסון השלישי. "קצת חששתי בגלל ההודעה של ה-FDA", סיפר שרעבי, אם כי מומחי מנהל המזון והתרופות האמריקני כן אישרו מתן מנת הדחף, בשלב זה לאמריקנים בני 65 ומעלה ועובדים כמו אנשי רפואה או מורים בכל גיל. "אבל עשיתי, אני בעד התו הירוק", הוא מדגיש. "בהתחלה חששתי למרות שלא היו תופעות לוואי אחרי שני החיסונים, אבל חיכיתי לשמוע מה קורה".
שלומי בית יוסף, תושב ירושלים שיצא לבלות הערב במתחם התחנה בירושלים, אמר ל-ynet כי יש תחושה של בלבול בכל מה שקשור להנחיות. "האמת, אני חושב שיהיה סלט רציני מכל העניין הזה. אף אחד לא יודע מה קורה כאזרחים פשוטים כרגע. כל הזמן יש בלגן. יש הרבה בלבול. אני לא יודע בדיוק אם מחר התו הירוק שלי בתוקף מחר או לא. אין לי מושג. מקווה שיהיה סדר מסוים", אמר. בית יוסף הדגיש כי "מאוד חשוב להתחסן. זה גם בחינם. רוצים לחזור לחיים. בתור אחד שחלה בקורונה והרגיש את זה אני מבין את החשיבות של להתחסן".
כמה וכמה בעלי עסקים הביעו בימים האחרונים חשש שיתקשו לאכוף את הדרישה לבדוק את התו הירוק בכניסה למתחמים שלהם, בצל אזהרות המשטרה כי בכוונתה לאכוף באדיקות רבה יותר את החובה הזו. במשטרה אמרו כי ההתמקדות תהיה באכיפה בערים האדומות, באירועים גדולים כמו מגרשי כדורגל, אולמות ופסטיבלים וכן במינוי נאמני קורונה בעסקים ובאולמות האירועים המחויבים בכך.
שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות, אמר השבוע כי מדובר ב"משימה שאי אפשר לעמוד בה. ברוב גורף של מסעדות אין אדם שעומד בכניסה, בניגוד להופעות, לכן זה אירוע לוגיסטי מורכב בטח במצב הקיים של מצוקת כוח האדם". אולם בחלק מבתי העסק אומרים שהם אוכפים את ההנחיות בלי קושי מיוחד. כך למשל, בבר היין והמעדנייה OH LA LA בבאר שבע, הנמצא במרכז הנגב, אומרים כי הם מקפידים להיות עם אצבע על הדופק בכל הנוגע לתו הירוק. "אנחנו נשמעים להנחיות משרד הבריאות", אומר המנהל במקום, איתמר חזק.

6 צפייה בגלריה
מנכ”ל איגוד המסעדות שי ברמן
מנכ”ל איגוד המסעדות שי ברמן
מנכ”ל איגוד המסעדות שי ברמן
(צילום: אוראל כהן)

"אנחנו לא נתקלים בבעיות מצד האורחים", הוסיף. "בגדול, כולם מחוסנים וכולם מקפידים והמארחות מקפידות ובודקות את תעודות הזהות של האורחים. אצלנו יש אפס אינטרקציה שלילית בכל הנוגע למתחסנים ולא מתחסנים". גם בעבור המבלים, אין ויכוחים שם בכל הנוגע לתו הירוק. "התחסנו פעם שלישית ואחדש את התו הירוק", אמרו שירה ברקת ומעיין גרינפלד בנות ה-20. "אין עם זה בעיות. אנחנו אזרחיות טובות".