סגור
עו"ד מוריס הירש
עו"ד מוריס הירש (באדיבות מוריס הירש)

דעה
ישראל חייבת להפסיק לממן מחבלים

זה הזמן של ישראל להציב אולטימטום לרשות הפלסטינית: הפסיקו להסית ולממן טרור או שנעצור את העברת הכספים אליכם

בזמן שמראות הטבח שביצעו המחבלים מעזה ממשיכות לזעזע את העולם, יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, לא מגנה את מעשי המחבלים, והרשות הפלסטינית ממשיכה לשלם להם תגמולים כספיים, כפרס על כך שרצחו, אנסו, ביזו והתעללו בנשים, זקנים, ילדים ותינוקות. אל מול פני הרוע שהתגלה בשבת השחורה ההיא אסור לשתוק, אסור להישאר אדישים. זה הזמן להציב אולטימטום חד משמעי לרשות הפלסטינית עד סוף החודש: תפסיקו להסית לטרור, להעליל עלילות דם נגד ישראל, ותפסיקו לתגמל מחבלים – אחרת, ממשלת ישראל תעצור את העברת הכספים לרשות.
יש להם יסוד סביר לפחד ממהלך כזה, מפני שמי שמממנת את החלק הארי של כלכלת הרשות הפלסטינית, היא לא אחרת מאשר מדינת ישראל, בעצמה. במסגרת הסכמי אוסלו, ישראל התחייבה לוותר על מיסים רבים שהיא גובה לטובת הרשות. לפי הנתונים, מדובר בכ-976 מיליון שקל בחודש בממוצע – לא פחות מ-70% מכלל הכנסות הרשות ממסים. חלק גדול הכספים מועברים לתוכנית מסודרת לתגמל מחבלים, אשר היקפה עומד על יותר מ-1.2 מיליארד שקל בשנה – כ-100 מיליון בחודש, וללא קשר להשתייכות הארגונית של המחבל.
לפי המדיניות הרשמית, לכל מחבל שהשתתף בטבח ונעצר בעודו בחיים, תשלם הרשות הפלסטינית "משכורת" חודשית בסך 1,400 שקל. המשכורות יעלו בהדרגה, כל עוד המחבלים ימשיכו להיות מוחזקים בכלא, וזה לא הכול. לפי הנתונים שפורסמו, באזור עוטף עזה נמצאו גופותיהם של כ-1,500 מחבלים. לכל משפחה של מחבל כזה הרשות הפלסטינית תשלם מענק ראשוני בסך 6,000 שקל, ולאחר מכן קצבה חודשית בסך 1,400 שקל. 70% מהסכום – כ-7,868,000 שקל – יגיע לידיהם מישראל.
ניסיון העבר מוכיח שתשלומים אלה למחבלים לאורך השנים, אפשרו להם להמשיך ולחולל טרור, כאשר הם משוחררים מדאגות כלכליות. כך למשל, עוד בשנת 2005, המחבל עלי קאדי שהוביל את אחת ממתקפות הטרור על הישובים בדרום, חטף ורצח באכזריות את מעסיקו ששון נוריאל. אמנם הוא נדון למאסר עולם, אך שוחרר לבסוף כחלק מעסקת שליט. עם שחרורו, בדומה לשאר משוחררי העסקה, זכה קאדי למענק מיוחד מעבאס. מיותר לציין, שקאדי אינו המחבל היחיד ששוחרר והמשיך לחולל טרור. רק לפני כחודש עצר השב"כ משלוח של חומרי נפץ מעזה, שיועד לשטחי יהודה ושומרון. מי שעמד מאחורי משלוח חומרי הנפץ היו גם הם משוחררי עסקת שליט. אף יחיא סינוואר, ראש החמאס בעזה, שוחרר בעסקת שליט.
הגיע הזמן לומר די. מדינת ישראל אינה יכולה עוד להרשות לעצמה להזרים כספים לרשות הפלסטינית, כל עוד היא משתמשת בכספים כדי להסית לטרור ולתגמל טרור ומחבלים. עבאס צריך להבין שאם לא יגנה את מעשי הטבח, לא יתחייב לפעול למניעת הפצת ההסתה לטרור, ולא יבטל את תוכניתו לתגמל מחבלים – מדינת ישראל תפסיק להעביר לו כספים כלשהם. פרטנר אמיתי לשלום ולמלחמה בטרור, אינו מסית או מתגמל טרור.
סא"ל (מיל') עו"ד מוריס הירש הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. שירת במשך 19 שנים בפרקליטות הצבאית, ובתפקידו האחרון כיהן כפרקליט איו"ש
לכתבה זו פורסמו 0 תגובות ב 0 דיונים
הוספת תגובה חדשה
אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר אתתנאי השימוש של כלכליסט לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.