סגור
פרשים ב נתב"ג מחאה בנתב"ג 3.7.2023
פרשים בנתב"ג במחאה ביום שני השבוע. עוד אחת מתוכננת, אם החקיקה תימשך (צילום: ברק דור)

התוכנית ל"יום ההתנגדות" בשלישי: הפגנת ענק בנתב"ג, שיבושים בכל הארץ

חוזרים לימי השיבוש: מובילי המחאה מכריזים שאם ביטול עילת הסבירות יאושר בקריאה ראשונה ביום שני, למחרת ייערכו בארץ הפגנות נרחבות. במוקד: "הפגנת ענק" נוספת בנתב"ג. "זו קריאה אחרונה לממשלה לעצור את החקיקה. אם לא - המדינה כולה תעצור". אלו חברות ההייטק שיאפשרו לעובדיהן להיעדר

רגע לפני תחילת ההפגנות ברחבי ישראל, בשבת ה-27 של המחאה נגד המהפכה המשפטית, מארגניה חשפו הערב (יום שבת) חלקים מהתוכנית שלהם ליום השיבוש שהם מאיימים להוציא לפועל ביום שלישי הקרוב – אם יום לפני כן תאושר בקריאה ראשונה בכנסת ההצעה לביטול עילת הסבירות, כפי שהקואליציה מתעקשת כעת לעשות. בין היתר חשפו המארגנים כי ביום שלישי, אותו הם מכנים "יום התנגדות", תיערך "הפגנת ענק" בנמל התעופה בן גוריון – אחרי שהשבוע כבר נערכה שם הפגנה גדולה וסוערת למדי, שהסתיימה עם עשרות עצורים.
"אם החקיקה אכן תעבור בשני, יוכרז יום שלישי הקרוב כיום ההתנגדות הראשון לחודש יולי", מסרו מובילי המחאה. "במהלך יום ההתנגדות בשלישי יקיימו הארגונים, החל מהשעה 8:00 בבוקר, הפגנות, צעדות, שיירות ושיבושים ברחבי הארץ בשעה 16:00 תתקיים הפגנת ענק בנמל התעופה בן גוריון, והחל מהשעה 20:00, יתקיימו הפגנות וצעדות מתמשכות בערי ישראל".
אולי ברוח ההפגנה הצפויה בנתב"ג, ארגוני המחאה הוסיפו כי הם "קוראים היום קריאה אחרונה לממשלת ישראל לעצור את החקיקה, ולא להביא להצבעה בקריאה ראשונה את החוק הדיקטטורי הראשון שיתן לממשלה צ'ק פתוח לפעול בחוסר סבירות קיצוני".
הארגונים, המכנים עצמם "ארגוני המאבק בדיקטטורה", קראו לציבור הרחב "להיערך ביום שלישי הקרוב על מנת להצטרף ליום ההתנגדות, היה וממשלת ישראל אכן תעביר את חוק הדיקטטורה בשני בלילה". הם טענו כי סקטורים ומגזרים רבים "כבר התגייסו" וכי מעסיקים וחברות יאפשרו לעובדיהם להיעדר, עסקים ישביתו פעילות ושכירים רבים מתכוונים להודיע מחר למעסיקיהם עליהם על כוונתם להיעדר מהעבודה, "לרבות שכירים המאוגדים במסגרת ההסתדרות", לשון הודעה.
דברים אלו נאמרו שעות אחרי שעשרות מנכ"לי חברות הייטק המתנגדים למהפכה המשפטית הודיעו כי עובדים שרוצים להשתתף בהפגנות ביום שלישי הקרוב יוכלו לעשות זאת ללא הורדה של יום חופש. בין החברות: קייטו, פאפיה גלובל, פייבר, איירון סורס, טייטו קאר, נטורל אינטלג'נס, סקאי ונקסאר. גם קרנות הון סיכון, בהן קומרה קפיטל, NFX של גיגי לוי וייס ודיסראפטיב של טל ברנוח, ישתתפו במחאה. בארגוני ההייטק אומרים כי עד יום שלישי הם צופים שיצטרפו ליוזמה כ-100 חברות.
מובילי המחאה הוסיפו בהודעתם הערב: "עם ישראל אינו חפץ בדיקטטורה, והוא אינו חפץ בחקיקה דיקטטורית חד צדדית ומסוכנת שתרסק את הכלכלה, תפגע בביטחון ותביא לקרע בעם. עם ישראל לא יוותר על הדמוקרטיה שלו ולא יחיה תחת עריצות קיצונית ומסוכנת. אנו קוראים היום לנתניהו ושותפיו הקיצוניים בממשלה - אם החוק עובר בקריאה ראשונה, ממשלת ישראל תאבד את הלגיטימציה שלה, אין לממשלה בדמוקרטיה מנדט לבטל את הדמוקרטיה. מול ממשלה לא לגיטימית זו חובה להתנגד. בשלישי הקרוב, אם החוק עובר לילה קודם, עם ישראל ייצא בהמוניו ליום התנגדות. אם הממשלה לא תעצור, המדינה כולה תעצור".