סגור
מערכת יירוט טילים קלע חד מתוצרת רפאל
מערכת היירוט "קלע חד" מתוצרת רפאל (צילום: רפאל)

כשבוע לאחר חשיפת הטיל ההיפר-סוני של איראן: רפאל חושפת תוכנית לטיל היירוט "קלע חד"

לפני שבוע חשפה איראן טיל היפר-סוני שנועד להקשות על מערכות ההגנה הישראליות. היום, לקראת הסלון האווירי שייערך בצרפת בשבוע הבא, חשפה רפאל תוכנית פיתוח של טיל המיועד ליירט טילים היפר-סוניים בגובה עשרות קילומטרים. בכירי החברה חשפו כי ברפאל שוקדים על התוכנית כבר שלוש שנים

כשבוע לאחר שאיראן חשפה את הטיל החדש שלה "פתח", וטענה כי הוא בעל יכולות היפר-סוניות (מהירות שגבוהה ממהירות הקול) באופן שיקשה על מערכות ההגנה הישראליות ליירט אותו, רפאל חשפה היום (ד') תוכנית פיתוח של טיל היירוט "קלע חד" (SkySonic), המיועד ליירט טילים היפר-סוניים בגובה עשרות קילומטרים.
ברפאל אומרים כי מערכת היירוט נמצאת בשלבי פיתוח מתקדמים, ובקרוב יעשו לה ניסויי טיסה ראשונים. ברפאל מסרבים לנקוב בלוחות הזמנים המתוכננים להשלמת הפיתוח, ואומרים כי צוותים הנדסיים מטעמה שוקדים עליה זה מספר שנים, טרם איום הטילים ההיפר-סוניים עלה לסדר היום הביטחוני בעולם. חשיפת הפיתוח היום באה על רקע כוונתה של רפאל להציג את הטיל בשבוע הבא במסגרת הסלון האווירי שייערך בלה בורז'ה שליד פריז, בצרפת.
שימוש ראשון בטילים היפר-סוניים נעשה בחודשים האחרונים במלחמה בין רוסיה לאוקראינה, אז שיגר חיל האוויר הרוסי טילים מסוג קיז'אל, שנחשבים היפ -סוניים, לעבר מטרות באוקראינה. בשונה מטילים בליסטיים רגילים, טיל היפר-סוני נע במהירויות של יותר מ-10 מאך (פי 10 ממהירות הקול), והוא מתמרן במהירות גבוהות מאוד באופן שמאתגר את מערכות ההגנה האקטיבית הקיימות (כמו טילי חץ). בליבת מערכת היירוט החדשה עומדת טכנולוגיה חדשנית שפותחה ברפאל, ובחברה מסרבים למסור פרטים עליה.
יו"ר רפאל יובל שטייניץ אמר אחר הצהריים בתדרוך לכתבים כי הטכנולוגיה שעל בסיסה פועלת המערכת לא מצויה בידי שום גוף אחר בעולם, ורפאל מקדימה בתחום זה חברות רבות בעולם בכשני עשורים. הוא הוסיף כי תוכנית הפיתוח של "קלע- חד" ממומנת כולה מכספי המחקר והפיתוח של החברה, ולפי שעה לא מקבלת תמיכה כלשהי מצד המדינה באמצעות משרד הביטחון. "מי שחשב שאנחנו נרדמים בשמירה מקבל כעת הוכחה שאנחנו נמצאים עמוק מאוד בתהליך הפיתוח בנושא הזה", אמר שטייניץ.
מנכ"ל רפאל, האלוף (במיל') יואב הר אבן, אמר כי צוותים הנדסיים של החברה שוקדים על פיתוח "קלע חד" זה כשלוש שנים: "כבר אז החלטנו שצריך להתייחס לאיום ההיפר-סוני כאיום שדורש מענה, בדומה לפתרונות טכנולוגיים אחרים שהעמדנו למען ביטחון ישראל במשך השנים, מכיפת ברזל וקלע דוד ועד תוכנית מגן אור ליירוט רקטות באמצעות לייזר רב עוצמה", אמר.
מערכת מגן אור היא נשק אנרגיה חדשני שאמור לאפשר יירוט של רקטות ופצצות מרגמה בטווחים של כעשרה קילומטר, וזאת תוך הוזלה משמעותית בעלויות היירוט שנעשות כיום באמצעות מיירטי כיפת ברזל. גם מערכת זו מבוססת על טכנולוגיה ייחודית שרפאל פיתחה בעצמה, והיא צפויה להשתלב בתוך מערך כיפת ברזל. על פי הערכות, פריסה מבצעית ראשונה של מגן אור תהיה כבר במהלך השנה הקרובה.