סגור
Dun's 100

מגמה בקרב בעלי דירות במתחמי פינוי-בינוי: מעדיפים חברות יזמיות שהן גם הקבלן המבצע

בענף ההתחדשות העירונית ניכר לאחרונה שבעלי דירות רבים מעדיפים חברות יזמיות שהן גם חברות מבצעות בעלות סיווג קבלני גבוה ברשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון. מה חשוב לבדוק? והאם בחירה כזו אכן משפרת את סיכוי הצלחת הפרויקט?

האם עדיף לבעלי דירות בפרויקט פינוי-בינוי להתקשר עם חברה יזמית שהיא גם החברה המבצעת או לחילופין דווקא עם חברה יזמית שאינה המבצעת?
ראשית, באופן עקרוני ניתן לומר כי במקרה בו החברה היזמית הינה גם החברה המבצעת סביר כי, שיעור הרווחיות שלה בפרוייקט יהיה גבוה יותר ולכן יכולה להעניק תמורות משופרות לבעלי הדירות, מבלי להפחית את שיעור הרווחיות לרמה העשויה לפגוע בהיתכנות הכלכלית ובסיכויי הצלחת הפרוייקט.
היבט בולט נוסף שיש להביא בחשבון מתייחס לשלב הביצוע בשטח, במצב בו היזם והקבלן הינם גופים נפרדים עשויות להתעורר מחלוקות בין החברה היזמית לבין הקבלן המבצע סביב נושאים שונים ומגוונים, מחלוקות אלו עשויות לגרום לא רק לפגיעה באיכות הבניה, אלא גם לגרום לסיבוכים ולעיכובים בפרוייקט וכל זאת דווקא בשלב הקריטי של הביצוע בו בעלי הדירות מתגוררים בדירות זמניות ומייחלים כבר להגיע לרגע בו יכנסו לדירתם החדשה. מצבים מסוג זה יכולים להימנע במקרים בהם החברה היזמית הינה גם החברה המבצעת.
יחד עם זאת, מאחר ויזום והקמת מתחמי פינוי-בינוי זו עסקה בהיקף כספי גבוה ודורשת מצד אחד יכולות ביצוע גבוהות, אך גם איתנות פיננסית גבוהה, חשוב מאוד לוודא כי לחברה היזמית והמבצעת ישנו החוסן הפיננסי הנדרש וכן סיווג קבלני גבוה, סיווג "ג' 5" למשל זהו סיווג קבלני "בלתי מוגבל" ונחשב לסיווג הגבוה ביותר ברשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון.

1 צפייה בגלריה
רו"ח אושרי יאיר
רו"ח אושרי יאיר
רו"ח אושרי יאיר
(צילום: יח"צ)

לאחרונה, בעלי דירות רבים במתחמי פינוי-בינוי מגלים את היתרונות המובנים והמהותיים בשילוב כוחות של חברה יזמית שהינה גם חברה קבלנית מבצעת. שילוב המייצר עבור בעלי הדירות גם מצב נוח ויעיל במסגרתו נהנים בעלי הדירות מכתובת אחת לכל פניה בכל נושא מתחילת הדרך ועד למסירת מפתח לדירתם החדשה ואף לאחר מכן, בתקופת הבדק.
לסיכום, ניתן לומר כי בחירה בחברה יזמית שהיא גם חברה מבצעת ובעלת איתנות פיננסית גבוהה הינה האופציה המועדפת עבור בעלי דירות במתחמי פינוי-בינוי. שילוב כוחות זה כאמור מייצר ערך רב עבור בעלי הדירות ועשוי לשפר משמעותית גם את התמורות לבעלי הדירות, גם את סיכויי הצלחת הפרויקט וגם מייצר מצב נוח ויעיל עבור בעלי הדירות. כמובן, שמומלץ בנוסף לבדוק את איכות הבניה ולוודא שהחברה מתמחה ביזום ובניית פרויקטים בהיקפים משמעותיים בדגש על תחום המגורים.
מאת אושרי יאיר, סמנכ"ל התחדשות עירונית, צפריר וזוהר שרבט