סגור

ביה"ד קבע: הנהלת תן ביס פגעה בהתארגנות העובדים

לפי הפסיקה, אמנם נפל פגם בשיטת ההצטרפות הטלפונית-מקוונת בה נקטה ההסתדרות, שעתרה נגד הנהלת חברת המשלוחים, אך יש לייחס לו משקל מופחת ולהכיר בה כארגון היציג של העובדים; כן חייב את ההנהלה בפיצוי בסך 80 אלף שקל

בית הדין האזורי לעבודה תל אביב הכיר בהסתדרות העובדים הכללית כנציגת עובדי חברת תן ביס. זאת במסגרת עתירה שהגישה ההסתדרות לבית הדין בבקשה למנוע מההנהלה הבכירה של חברת המשלוחים לפגוע בזכות ההתארגנות של עובדי החברה. כן קבע כי הנהלת החברה פגעה בהתארגנות.


במסגרת פסק הדין קבע בית הדין שאמנם נפל פגם בשיטת ההצטרפות הטלפונית-המקוונת בה נקטה ההסתדרות לצורך צירוף העובדים לשורותיה. עם זאת, קבע כי בנסיבות המיוחדות, כאשר מדובר בניסיון התארגנות שלישי בתן ביס, לאחר שההסתדרות צירפה מאות עובדים בשיטה זו, וכן לאור העובדה שאופי פעילותה של החברה המעסיקה בעיקר שליחים העמיד קושי בפני ההסתדרות להגיע אליהם, יש לייחס משקל מופחת לפגם.

1 צפייה בגלריה
תן ביס משלוח שליח
תן ביס משלוח שליח
שליח של תן ביס
(צילום: יח"צ תן ביס )

טענות הנהלת תן ביס בדבר הפעלת לחץ בלתי הוגנת על העובדים המצטרפים להסתדרות, על פגיעה בפרטיותם ופעולה בניגוד לחוק הספאם, נדחו על ידי בית הדין.
עוד נקבע כי תן ביס נקטה בפעולות המהוות הפרעה להתארגנות ובית הדין חייב אותה בפיצוי להסתדרות בסך 80 אלף שקל.
פסק הדין ניתן לאחר שבדצמבר 2020 קבע בית הדין כי על הנהלת תן ביס להימנע מלהתערב בהתאגדות עובדיה, לאחר שהוכח כי מנהל בכיר בחברה פיקח על החתמת עובדים על טופס ביטול ההצטרפות להסתדרות.
הסתדרות העובדים הכללית עתרה לבית הדין בבקשה למתן סעדים קבועים כנגד פגיעה בזכות ההתארגנות של עובדי החברה ולמתן צו שקובע כי ההסתדרות היא ארגון העובדים היציג שלהם.
תן ביס טענה כי הודעת היציגות של ההסתדרות התבססה על צירוף עובדים אליה באמצעות הטלפון, תוך חריגה מהוראות חוקת ההסתדרות ומבלי שכל המידע עמד בפני העובדים המצטרפים, מה שמעמיד בסימן שאלה את וולונטריות ההצטרפות. עוד לטענתה, ההסתדרות הפעילה על העובדים השפעה פסולה על ידי מתן הטבה בעלת שווי כספי, והפרה את פרטיותם. תן ביס טענה עוד כי עובדים רבים ביקשו לבטל את החברות לאחר שהצטרפו להסתדרות.
מתן ביס נמסר כי: ״הנהלת חברת השליחים של 'תן ביס' לומדת את פסק הדין. על פניו נראה כי רוב הטענות של ההסתדרות לפגיעה בהתארגנות נדחו. כמו כן השופטת הצביעה על פגמים משמעותיים שנפלו בגיוס החברים לשורות ההסתדרות. נחליט על המשך צעדינו לאחר בחינה מעמיקה של ההחלטה".