סגור
מימין שר החינוך יואב קיש ומייסד מלאנוקס איל וולדמן
מימין שר החינוך יואב קיש ומייסד מלאנוקס איל וולדמן (צילומים: דנה קופל, אוראל כהן)

האוניברסיטאות נגד שר החינוך: יקיימו ביום העצמאות טקס פרס ישראל אלטרנטיבי

לאחר שהשר יואב קיש החליט לבטל את חלוקת פרסי ישראל בתחומי המדע, התרבות והיזמות החליטו האוניברסיטאות לקיים אירוע הצדעה לתחומים אלה. הן מאשימות את קיש ב"שיבוש ערכי" וב"פגיעה בחוסן הלאומי"

ראשי אוניברסיטאות המחקר הודיעו היום (א') שיקיימו במוצאי יום העצמאות טקס אלטרנטיבי לטקס חלוקת פרסי ישראל שיכונה "אירוע הצדעה למדע, לרוח וליזמות". זאת במחאה על החלטת שר החינוך שלא לחלק השנה פרסי ישראל בתחומים אלה. האוניברסיטאות מאשימות בהודעתן את קיש ב"שיבוש ערכי" וב"פגיעה בחוסן הלאומי".
"אנו סבורים כי ביטול הפרסים מעולמות הרוח, המדע, היזמות והחדשנות בטקס פרס ישראל מבטא סדרי עדיפויות משובשים הבוחרים להתעלם מהתחומים שהופכים את ישראל למדינה מתקדמת, עוצמתית ומובילה", נכתב בהודעת ראשי האוניברסיטאות בנושא. "שיבוש ערכי זה צורם במיוחד על רקע האיומים החמורים והבלתי פוסקים על מדינת ישראל ואזרחיה, אשר פריצות דרך מדעיות וטכנולוגיות מאפשרות להם להיות מוגנים ובטוחים יותר".
מפגן ההצדעה יכלול מדענים מובילים, אנשי רוח בולטים, זוכי פרס נובל ופרס ישראל לדורותיהם, נציגי התעשייה, סטודנטים וציבור שוחר ידע ומדע. ראשי האוניברסיטאות מציינים כי "ניסיונות רבים שנעשו על ידי גופים, ארגונים ואנשי אקדמיה להניא את שר החינוך מהחלטתו לבטל את חלוקת פרסי ישראל גם במדע - העלו חרס".
לדבריהם, "אין במפגן זה שאנו נקיים בכדי לפגום במעמדם וכבודם של אלה שייבחרו בטקס השנה תחת נושא הגבורה, אלא לסמן לממשלת ישראל כי הציבור הישראלי רואה בשיבוש סדרי העדיפויות - פגיעה בחוסן הלאומי של ישראל. אנו קוראים לכל מי שמוקיר את המדע והרוח ומבין את תרומתם לחוסנה ועוצמתה של ישראל להצטרף אלינו".
ב-15 בפברואר הודיע קיש כי "פרס ישראל יוענק השנה רק בקטגוריה תקומה: גבורה אזרחית וערבות הדדית לשישה כלות וחתנים שבמעשיהם גילו אחווה ורעות הדדית מעוררת השראה, הפגינו גבורת רוח יוצאת דופן, הפיחו תקווה עצומה בעם ישראל ותרמו תרומה משמעותית לתקומה מהשבר הנורא שפקד אותנו ב-7באוקטובר". מהר מאוד התברר שמדובר בעוד צעד במאבק הכוחני שמנהל קיש בממסד התרבות והאקדמיה, דוגמת הניסיון להשתלט על הספרייה הלאומית ויד ושם והניסיון למנות נציג של מכללה פרטית לתפקיד סגן יו"ר המועצה להשכלה גבוהה, שכולם נכשלו. בשבוע שעבר נחשף שההחלטה התקבלה על רקע ניסיון קיש לסכל את הענקת פרס ישראל ליזמות למייסד מלינוקס איל וולדמן שהיה ממממני המחאה נגד ההפיכה המשטרית.
וולדמן האשים היום (ראשון) את מקורבו של ראש הממשלה איש העסקים שלומי פוגל שפעל לביטול הפרס בו זכה. הוא קרא ליועצת המשפטית לממשלה לפתוח בחקירה של הפרשה. אני טוען" אמר וולדמן, "שהשר לא פעל על דעת עצמו אלא על פי הוראות מגבוה. לפי מה שנמסר לי, מי שבחש בהחלטה לפסול למעשה את מועמדותי הוא אחד, מר שלומי פוגל, איש עסקים ידוע המקורב לראש הממשלה ולרעייתו. לאחר שנודעה כוונת הוועדה להמליץ על מועמדותי, הפעיל פוגל לחצים כבדים על מי מחברי הוועדה להמליץ על מועמדת אחרת מהמגזר הנכון ולחזור מהכוונה להמליץ עלי.
"רק לאחר שהוועדה עמדה בלחצים הכמעט בלתי אפשריים שהופעלו עליה ודבקה בהחלטה להמליץ עלי, לא נותרה לשר החינוך, בעצה עם גורמים נוספים, ברירה אלא לבטל את כלל הפרסים. כאמור, משום שלא היה בידו לפסול רק אותי".
מטעמו של שלומי פוגל נמסר בתגובה: "איל וולדמן הינו אחד מבכירי ההייטק בישראל ובהחלט ראוי לקבל את פרס ישראל. לפוגל אין כל קשר להחלטה על ביטול הפרס".