סגור
איל וולדמן בדיון בכנסת על ביטול פרסי ישראל 3.3.24
איל וולדמן בדיון בכנסת, היום (צילום: נעם מושקוביץ', דוברות הכנסת)

איל וולדמן בכנסת: שלומי פוגל, מקורבו של רה"מ, פעל לביטול זכייתי בפרס ישראל

מייסד מלאנוקס דרש מהיועמ"שית לפתוח בחקירה. "הטענה כי אין מקום להעניק את הפרסים בשל המלחמה היא המצאה מגוחכת מהזמן האחרון, שנועדה להסתיר את האמת מהציבור", אמר בוועדת המדע והטכנולוגיה, שדנה בהחלטת שר החינוך לבטל את פרסי ישראל בתחומי המדע והתרבות. מפוגל נמסר כי אין לו כל קשר להחלטה על ביטול הפרס

יזם ההייטק והזוכה המיועד בפרס ישראל ליזמות השנה איל וולדמן מאשים את מקורבו של ראש הממשלה, איש העסקים שלומי פוגל שפעל לביטול הפרס בו זכה. הוא קרא ליועצת המשפטית לממשלה לפתוח בחקירה של הפרשה. וולדמן דיבר היום בישיבת ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת בראשות ח"כ איימן עודה שהתכנסה לדון בהחלטת שר החינוך יואב קיש לבטל את פרסי ישראל בתחומי המדע והתרבות.
"אני טוען ויש לכך סימוכין רבים שההחלטה לבטל את כלל הפרסים ולשלול מאחרים (ולא רק מאיל וולדמן - ש.א) את הפרס נבעה מכך שהוועדה שמונתה לצורך הענקת פרס ישראל בתחום היזמות המליצה או עמדה להמליץ עלי כזוכה בפרס. הטענה כי אין מקום להעניק את הפרסים בשל המלחמה היא המצאה מגוחכת מהזמן האחרון, שנועדה להסתיר את האמת מהציבור. האמת היא שמועמדותי לא נשאה חן בעיני כבוד השר וגורמים המקורבים לראש הממשלה ואולי אף לראש הממשלה משום שאני ידוע כמתנגד שלו ושל המהפכה המשטרית שניסה לחולל".


לדברי וולדמן "אם הייתה אמת בטענת השר הרי שניתן היה לצפות לביטול כל טקסי יום העצמאות אבל זה לא קורה. השאלה היא האם גם בנושא החטופים, בנושא הלחימה ובנושא היום שאחרי, מונחים קברניטי המדינה על ידי שיקולים זרים ואישיים"?
"אני טוען" אמר עוד וולדמן, "שהשר לא פעל על דעת עצמו אלא על פי הוראות מגבוה. לפי מה שנמסר לי, מי שבחש בהחלטה לפסול למעשה את מועמדותי הוא אחד, מר שלומי פוגל, איש עסקים ידוע המקורב לראש הממשלה ולרעייתו. לאחר שנודעה כוונת הוועדה להמליץ על מועמדותי, הפעיל פוגל לחצים כבדים על מי מחברי הוועדה להמליץ על מועמדת אחרת מהמגזר הנכון ולחזור מהכוונה להמליץ עלי. רק לאחר שהוועדה עמדה בלחצים הכמעט בלתי אפשריים שהופעלו עליה ודבקה בהחלטה להמליץ עלי, לא נותרה לשר החינוך, בעצה עם גורמים נוספים, ברירה אלא לבטל את כלל הפרסים. כאמור, משום שלא היה בידו לפסול רק אותי". ח"כ אלעזר שטרן דרש בישיבה לחקור את תפקידו של פוגל בפרשה.
וולדמן הכריז עוד כשקולו נשבר בכאב ש"העניין חשוב לי מאד כי זו ארצי מולדתי שלמענה נלחמתי בכל הגזרות. ואדמתה ספוגה בדמה של בתי האהובה דניאל ובן זוגה האהוב נעם שי שהיה לי כבן (שנרצחו ב-7.10) של דודי גיורא יואל ישינסקי שנהרג ב-1971 במסוק שחזר מפעילות לוחמה אלקטרונית במצרים".
נשיא האקדמיה הלאומית למדעים פרופ' דוד הראל חשף שמתארגן טקס הענקת פרס אלטרנטיבי. לדבריו, "החלטת קיש לא רק אומללה, בזויה פחדנית ונגועה, אפופה בשקרים, ושמה ללעג וקלס פסגת הישגי המדע והרוח של אזרחי ישראל. זה המשך ישיר לנסיונותיו להשתלטות על המועצה להשכלה גבוהה, יד ושם והספריה הלאומית. מדוע שר החינוך רומס ומחרב"? שאל הראל וענה: "לראש הממשלה ושר החינוך אין חשק ללחוץ יד למבקרים קשים. נראה שקיש הכניס עצמו לבור עמוק מדי"
הראל סיפר שמתארגנת יווזמה לטקס הענקת פרסים אלטרנטיבי. הוא עצמו קרא לכל הוועדות המקצועיות של השנה לחשוף עצמן ואת הזוכים והזוכות שעליהן החליט. לוועדות שטרם השלימו את עבודתן קרא להמשיך בעבודה למרות החלטת השר ולהכריז על הזוכים. "אנחנו האזרחים מצוא נמצא את הדרך להוקיר אותם". עוד הוא קרא להוציא את חלוקת הפרס מידי שר החינוך ולהעבירו לידי נשיא המידנה והאקדמיה הלאומית למדעים.
ב-15 בפברואר הודיע קיש כי "פרס ישראל יוענק השנה רק בקטגוריית תקומה: גבורה אזרחית וערבות הדדית לשישה כלות וחתנים שבמעשיהם גילו אחווה ורעות הדדית מעוררת השראה, הפגינו גבורת רוח יוצאת דופן, הפיחו תקווה עצומה בעם ישראל ותרמו תרומה משמעותית לתקומה מהשבר הנורא שפקד אותנו ב-7באוקטובר". מהר מאוד התברר שמדובר בעוד צעד במאבק הכוחני שמנהל קיש בממסד התרבות והאקדמיה, דוגמת הניסיון להשתלט על הספרייה הלאומית ויד ושם והניסיון למנות נציג של מכללה פרטית לתפקיד סגן יו"ר המועצה להשכלה גבוהה, שכולם נכשלו. כזכור התברר השבוע שההחלטה התקבלה על רקע ניסיון קיש לסכל את הענקת פרס ישראל ליזמות למייסד מלינוקס איל וולדמן שהיה ממממני המחאה נגד ההפיכה המשטרית.
מטעמו של שלומי פוגל נמסר בתגובה: "איל וולדמן הינו אחד מבכירי ההייטק בישראל ובהחלט ראוי לקבל את פרס ישראל. לפוגל אין כל קשר להחלטה על ביטול הפרס". ולדמן אמר ל"כלכליסט" שהוא עומד על האשמותיו בעניין פוגל.
ח"כ עודה, שכינס את הדיון על ביטול פרס ישראל אמר בתגובה: "אין ספק שביטול הפרס הוא חלק מההפיכה המשטרית. המדרון החלקלק הזה התחיל ב-2015 כשהתערב נתניהו במינוי השופטים לוועדת הפרס - מהלך שנבלם על ידי היועץ המשפטי לממשלה. בשנים האחרונות סירבו שני שרי החינוך הקודמים, יואב גלנט ויפעת שאשא ביטון, לקבל את החלטת הוועדה בתחום המתמטיקה ומדעי המחשב ולהעניק את הפרס לחברי הטוב עודד גולדרייך, בגלל התנגדותו לכיבוש, ורק בגלל פסיקת בג״ץ קיבל גולדרייך את הפרס".
עודה מאשים את קיש בהסתרת בלת ההחלטות בנוגע לביטול פרס ישראל. הוא דורש שהוועדה בראשות תקבל את כל הפרוטוקולים של הליך קבלת ההחלטות שהוביל לביטול פרס ישראל לתחומי המדע: "אנחנו נקיים דיון פיקוח על העניין הזה בעוד שבועיים כאן בוועדה, ואנחנו דורשים שכל הדרג המקצועי שהגיע להחלטה הזו יגיע לדיון הפיקוח בועדת מדע וטכנולוגיה".
ח"כ נעמה לזימי (עבודה) פנתה ליועצת המשפטית לממשלה עו"ד גלי בהרב-מיארה בדרישה לפתוח בחקירת הליך ביטול פרסי ישראל בתחומי המדע והתרבות. לדבריה, "מדובר בתקדים שפל ואנטי-דמוקרטי שאין לו כל מקום במדינת ישראל".