סגור

ליברמן מנסה לשבור את המורים: מאיים להפעיל קייטנות בבתי הספר בשבוע הבא

גורמים בתחום החינוך בשלטון המקומי הביעו התנגדות למהלך, אך יו"ר מרכז השלטון המקומי הביע את תמיכתו: "לא נאפשר להחזיק את הורי ותלמידי ישראל כבני ערובה מהרגע להרגע", אמר חיים ביבס. יו"ר ההסתדרות הודיע כי לא יעמיד סייעות לרשות המהלך: "לא אאפשר לשום גורם להפיל את כישלון המשא ומתן על ראשן של הסייעות"

משרד האוצר הודיע כי ישבור את שביתות המורים ויתחיל בהפעלות קיץ בבתי הספר כבר מיום ראשון הקרוב. לטענת המשרד, "ההחלטה נובעת מהשביתות והשיבושים הרבים של הסתדרות המורים שפוגעים במערכת החינוך ומונעים את סיומה של שנת הלימודים כראוי".
עוד טוענים באוצר כי החלטה זו נובעת מ"הפקת לקחים מתקופת הקורונה והבנה בדבר חשיבות השמירה על השגרה ומניעת הפגיעה הקשה בתלמידים ובהורים כאחד". עם זאת, לא ברור כיצד הרשויות המקומיות יתפעלו את הפעילות בלי להשתמש במורים עצמם.
שר האוצר אביגדור ליברמן אמר: "בעיצומו של המשא ומתן בין משרד האוצר להסתדרות המורים בוחרת ההסתדרות בדרך הקלה של השבתת מערכת החינוך במקביל לניהול המשא ומתן. לצד הדאגה לציבור המורים, אנחנו חייבים לדאוג גם להורים ולתלמידים, ולכן נממן החל מיום ראשון הקרוב פעילות קיץ בבתי הספר כך שהמשק יוכל להמשיך לפעול כסדרו. אני מודה לשלטון המקומי על שיתוף הפעולה בהובלת הצעד ההכרחי הזה".
יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הודיע שלא יאפשר לשבור את שביתת המורים ולהפעיל גני ילדים באמצעות הסייעות. "הסייעות ותומכות החינוך הן לא הכוח המאסף במערכת החינוך, אלא נכס אנושי ומקצועי חשוב. הניסיון להטיל את כל נטל מערכת החינוך על גבן של הסייעות לא יצלח. לא אאפשר לשום גורם להפיל את כישלון המשא ומתן על ראשן של הסייעות. אני מודיע בכך שבכל בית ספר או גן ילדים שלא תגיע אליו מורה או גננת מוסמכת – הסייעות לא תגענה לעבודה. הסייעות תגענה לבית הספר של החופש הגדול ב-1 ביולי, כפי שסוכם במקור".
המהלך של האוצר עורר התנגדות בקרב גורמים בשלטון המקומי. במכתב שהוציאה הנהלת איגוד מנהלי מחלקות החינוך ברשויות המקומיות נכתב כי היא "קוראת לכל השותפים בהפעלת מערכת החינוך לכבד את המאבק הצודק של עובדי ההוראה".
"איננו רואים אפשרות לתמוך במטרות המאבק ובמקביל לפגוע בו כפי שמתפרסם היום בתקשורת", נכתב במכתב. באיגוד טוענים ש"באין צווים משפטיים לביטול הצעדים של הסתדרות המורים, הצבת תחליפים בזמן השבתה לאנשי ההוראה על ידי עובדות שלא הוכשרו מבחינה פדגוגית, ארגונית ובטיחותית תוביל את מערכת החינוך למסגרת בייביסיטר".
יו"ר איגוד מנהלי מחלקות החינוך ברשויות המקומיות, שי פרוכטמן, ביקר בחריפות את הניסיון לשבור את שביתת המורים: "מה זה הדבר הזה? זו פגיעה בערך משמעותי וחשוב של סולידריות חברתית ופגיעה במערכת החינוך". לדבריו, הוא יודע שיש ראשי ערים ומועצות שמתנגדים להפעלת התלמידים באמצעות סייעות במקום גננות. עוד הוא העלה שאלות קשות על הרעיון להתחיל את בתי הספר של החופש הגדול כבר מיום ראשון. "איפה רישוי קייטנות? איפה אישורים? אני לא מבין".
מנגד, יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס אמר כי הוא תומך ביוזמת שבירת השביתה של ליברמן. "לא נאפשר להחזיק את הורי ותלמידי ישראל כבני ערובה מהרגע להרגע", אמר ביבס. "נדאג לאפשר המשך שגרה בטוחה לילדים".
לדבריו, "בסערה שמערכת החינוך נמצאת בה הנפגעים הישירים הם התלמידים וההורים. המצב בלתי אפשרי והמחויבות הראשונה של הרשויות היא טובת התושבים, אף שאנחנו מצדיקים את המאבק שמנהלים המורים על שיפור תנאי העסקתם. אי אפשר להחזיק את ההורים והילדים כבני ערובה, להודיע כל יום ברגע האחרון על השבתה בשעות הערב ולפגוע בפרנסתם של ההורים". עוד הדגיש ביבס כי "השלטון המקומי חותר למצוא את הפתרונות המתאימים ביותר שיאפשרו המשך שגרה עבור הילדים וההורים".
גם בהנהגת ההורים הארצית הביעו תמיכה מלאה במהלך של ליברמן. "הילדים אינם שק החבטות של שום ארגון עובדים ולא של הממשלה", נכתב בהודעת ההנהגה. "אנו מודיעים בצער רב כי שנת הלימודים תשפ"ב הסתיימה, שכן המציאות במערכת החינוך הפכה לפארסה. המחדל של משרדי הממשלה גרם להפקרת התלמידים ולפגיעה בהורים העובדים ובמשק".
יו"ר הנהגת ההורים הארצית מירום שיף אמר כי הוא "מחזק את ראשי הרשויות, ובראשם את יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, שבהתמדה פועלים לשמירה על הילדים במסגרות מפוקחות, שיאפשרו להם לחוות את ימי סוף שנת הלימודים יחד".
מוקדם יותר קראה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, לליברמן לשבת כבר היום לשולחן המו"מ ולמצוא דרך משותפת להתמודד עם האתגרים הסבוכים של מערכת החינוך. לדבריה, "אני בטוחה שאם שר האוצר אביגדור ליברמן יישב עם שרת החינוך, המנכ"לית, הממונה על השכר ואיתי בשולחן אחד - נצליח להגיע להסכם שכר. כך נימנע מימי שביתה נוספים ונציל את מערכת החינוך מקריסה ומנטישה המונית של עובדות ועובדי הוראה".
היום (ד') השביתו המורים כליל את הלימודים לאחר שלושה ימים בהם החלו הלימודים ב-10:00. על רקע השביתה, יצאה הבוקר שרת החינוך יפעת שאשא ביטון במתקפה חריפה נגד האוצר והאשימה אותו כי הוא "מהתל בציבור וגרר את מערכת החינוך לשביתה". לטענת שאשא ביטון, ״אם באמת האוצר היה מסכים להיפגש היום עם המורים השביתה הייתה נמנעת! משרד החינוך פעל בכל דרך כדי למנוע את השביתה היום, אך האוצר התבצר בעמדתו".