סגור

הסדר גישור בין יאיר נתניהו לקרן "וקסנר": ימחק את ציוציו ויתנצל

הצדדים הבהירו כי הגיעו להסכמות שלפיהן נתניהו יסיר תוך שבוע את שלושת ציוציו נגד הקרן, ויפרסם הבהרה שבה ייאמר כי דבריו לא היו נכונים או ראויים וכי הוא מתנצל עליהם. התביעה הוגשה בשנה שעברה על ידי 75 בוגרי הקרן, בהם פרופסורים ובכירים לשעבר

יאיר נתניהו יתנצל בפני בוגרי קרן "וקסנר" ותביעת הדיבה נגדו תסולק. כך הודיעו היום (שלישי) הצדדים לבית משפט השלום בהרצליה - שם מתנהלת תביעת לשון הרע של בוגרי הקרן נגדו בגין פרסומים פוגעניים שאותם צייץ נגדם. מדובר בהסדר שהושג אחרי מגעי גישור בין הצדדים. בעקבות הודעת הצדדים השופט גלעד הס הודיעה על קבלת ההסדר והוא קיבל תוקף של פסק דין.


בספטמבר 2020 הוגשה תביעת לשון הרע נגד בנו של יו"ר האופוזיציה לבית משפט השלום בהרצליה. את התביעה הגישו 75 בוגרי קרן "וקסנר", בהם פרופסורים ובכירים לשעבר, עקב פרסומים בטוויטר כפי שצוין. בין התובעים - האלופים במיל' עמוס ידלין ונעם תיבון, פרקליט המדינה לשעבר משה לדור והיועמ"ש לשעבר של שב"כ אלי בכר. הם דרשו פיצוי בסך מיליון שקל.
לפי התביעה, שכאמור תסתיים בלא פיצוי, התובעים הם או היו משרתי ציבור בכירים שלמדו באוניברסיטת הרווארד במימון מלגה מהקרן. לטענתם, נתניהו פרסם פרסומים "לא מקריים שנועדו לקדם את האינטרסים שלו, ולקבע בתודעה הציבורית את בוגרי הקרן כ'חברי כת', נגע רע ופסולים לשירות הציבורי וכמי שמנסים להביא הפיכה שלטונית". נטען שפרסומיו זכו לתפוצה רחבה ופגעו בשמם הטוב. התובעים מציינים כי נבחרו בהליך משותף לנציבות שירות המדינה ושל הקרן.
התביעה התייחסה לשלושה ציוצים שבהם נכתב, בין היתר: "הכירו את הכת הסודית השולטת בחיינו. תודה רבה לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ שמסרב בתוקף לגאול אותנו מהכת המטורללת הזו".

1 צפייה בגלריה
יאיר נתניהו בנו של ראש הממשלה
יאיר נתניהו בנו של ראש הממשלה
יאיר נתניהו
(צילום: יריב כץ)

בציוץ אחר, נטען, נתניהו הבן כינה את בוגרי הקרן "כת פדופילים". התביעה מפרטת כי את הציוץ הזה מחק נתניהו הבן והבהיר בציוץ נוסף שהתייחס לג'פרי אפשטיין בלבד (המיליארדר האמריקני שנאשם בעבירות מין חמורות וסחר בנערות ששם קץ לחייו בתא המעצר במנהטן). עוד בתובעים: ראש מח"ש לשעבר אורי כרמל, בכירת הפרקליטות לשעבר אביה אלף, התא"לים במיל' אסף אוריון, אבי ברבר ועודד גור-לביא ואיש התקשורת אלון בן דוד.
יאיר נתניהו הסכים, במסגרת ההסדר, לפרסם הבהרה בהקדם בזו הלשון: "במהלך החודשים מרץ-יוני 2020 פרסמתי ברשתות החברתיות פרסומים פוגעניים כלפי בוגרי קרן 'וקסנר'. לאחר שבדקתי את עצמי, ונוכחתי ברקע של בוגריה, אני סבור כי אמירותיי בפרסומים אלה לא היו נכונות, לא ראויות ואני מוצא לנכון להתנצל עליהן. הסרתי פרסומים אלה, וקורא גם לאחרים שלא לפרסם דברים דומים ולהסיר כל העתק של פרסום שלי". נתניהו הבן התחייב להסיר תוך שבע ימים את ציוציו מטוויטר בנושא, התחייב בהסכם הפשרה שלא לחזור על תוכן הפרסומים בכל פלטפורמה שהיא וכן למחוק כל פרסום שלא הוסר, ככל שיימצא כזה.
מטעם התובעים נמסר: "יאיר נתניהו, במשך תקופה, פרסם במשך והפיץ שקרים חמורים במהותם, קיצוניים בלשונם והטיל רפש בעשייתו של כל אחת ואחד מבוגרי התוכנית. מדובר בבכירים בשירות הציבורי שיצאו ללמוד במוסד אקדמי מהטובים בעולם במטרה לחזור ולשרת את הציבור. דברי הדיבה שפורסמו על-ידי יאיר נתניהו גרמו לנזק ממשי. ידע כל מי שמפרסם דברי שקר והסתה כלפי משרת ציבור שהוא צפוי להיתבע לדין – יהא זה אדם או ארגון - ויבחן את דבריו בטרם פרסום ולא אחרי הגשת כתב תביעה. לא נהסס להגיש תביעות נוספות כלפי כל מי שימשיך להפיץ אודותינו שקרים".
מטעם יאיר נתניהו נמסר אז כי מדובר ב"תביעות ההשתקה הזויות ומגוחכות שלא מעלות אפילו פיהוק אצל יאיר".