סגור

דעה
ת״א הפכה לסן פרנסיסקו, האם באר שבע תהפוך לדאלאס?

ייתכן כי דווקא ההתייקרות המוגזמת בתל אביב תדחף את ההייטק לבאר שבע או לגליל. אחרי הכל, זה התהליך שהחל בארה”ב: יציאה מקליפורניה לטובת טקסס, שאפשר לראות בה מעין “באר שבע של ארה”ב”

תל אביב הפכה לסן פרנסיסקו של ישראל. שלוש השנים האחרונות של גיוסי הון בלתי פוסקים על ידי חברות הטכנולוגיה שמרוכזות ברובן ב”מלבן הקורקינטים” של תל אביב, הקפיצו את העיר עוד כמה מדרגות. הקפיצה ניכרת בכל: גם בכמות המגדלים שמאכלסים את חברות ההייטק, גם ברמות השכר של העובדים וכמובן גם במחירי המחיה. כדי להבין את התהליך שעברה סן פרנסיסקו, ליבת הסיליקון ואלי, שמשכה אליה את מיטב ענקיות הטכנולוגיה לאורך שני העשורים האחרונים והפכה למעין מקרה מוקצן של הצטברות עושר ושל פערים חברתיים, כבר לא צריך להרחיק לשם. מספיק להסתובב ברחובות תל אביב, שבה האוכלוסייה הוותיקה יותר, כמו גם הצעירים שלא עובדים בהייטק, מפנים את הדירות ואת המקומות במסעדות להייטקיסטים, שהשכר ההתחלתי שלהם כפול מהשכר הממוצע במשק.
1 צפייה בגלריה
תל אביב מלמעלה בניינים זירת הנדלן
תל אביב מלמעלה בניינים זירת הנדלן
תל אביב
(צילום: שאטרסטוק)
אלא שמכל עז יכול לצאת מתוק, וייתכן כי גם מה שקורה עכשיו לתל אביב יוביל בטווח הארוך לפתרון של בעיה, שאף ממשלה בישראל לא הצליחה להתמודד עמה: הגדלת האוכלוסייה בפריפריה וצמצום הפערים. אם להסתכל על הדוגמה האמריקאית שמקדימה את ישראל בעשור, ייתכן כי דווקא ההתייקרות המוגזמת בתל אביב תדחף את ההייטק לבאר שבע או לגליל. אחרי הכל, זה התהליך שהחל בארה"ב בחסות הקורונה: יציאה מקליפורניה לטובת טקסס, שאפשר לראות בה מעין “באר שבע של ארה"ב”. היא מרוחקת, זולה גם בנדל"ן וגם במחיה, מאפשרת קבלת הטבות מס ויש בה מוסדות השכלה גבוהה טובים. בשנתיים האחרונות מחירי השכירות באזור המפרץ בסן פרנסיסקו צנחו ב־27% לעומת ערב המגפה ושיעור המשרדים הפנויים זינק ל־16.7% לשפל של עשור בתפוסה.
במקרה האמריקאי הקורונה דחפה את כוחות השוק, אבל בישראל לא כדאי להמתין לאסון הבא, אלא לחשוב על צעדים שיעודדו את המעבר. למשל, הטבות מס לחוזרים מתל אביב.