סגור

הורוביץ ושאשא ביטון: מספר הסטודנטים לרפואה יגדל בחצי - 60 יתווספו כבר השבוע

על רקע מחאת המתמחים, שר הבריאות ושרת החינוך סיכמו על הגדלת מספר הסטודנטים לרפואה בישראל, מ-800 כיום ל-1,200 - מתוכם 60 נוספים כבר השבוע ועוד 200 בשנה הבאה. הורוביץ: "מזרימים חמצן למערכת הבריאות הציבורית"

60 סטודנטים חדשים לרפואה יתווספו כבר בשנת הלימודים הנוכחית, שנפתחה אתמול - כך סוכם בין שר הבריאות ניצן הורוביץ ושרת החינוך יפעת שאשא ביטון, שמכהנת גם כיו"ר המועצה להשכלה גבוהה. מדובר בשלב ראשון בתוכנית רב-שנתית שגובשה במועצה להשכלה גבוהה ובמשרד הבריאות, ולפיה יתווספו 400 סטודנטים לרפואה ו-450 סטודנטים לסיעוד בארבע השנים הקרובות.


בעקבות הסיכום, יגדל מספר הסטודנטים לרפואה מ-810 שהתקבלו השנה במקור ל-870 השנה. בשנה הבאה, לאחר תוספת של 200 סטודנטים יהיו 1,070, ובעוד שלוש שנים מספרם יעמוד על 1,210. בשנת הלימודים הבאה צפויה תוספת גדולה במיוחד של 200 תלמידים שכבר סוכמה תקציבית.
כל התוספות האלה צפויות לבוא בראש ובראשונה על חשבון לימודים של סטודנטים בחו"ל. כל זאת, כדי להתחיל להתמודד עם המחסור העצום ברופאים בישראל ובין היתר עם המחסור במתמחים, שנובע ממספר הסטודנטים הנמוך בארץ.
2 צפייה בגלריה
הפגנת מתמחים תל אביב
הפגנת מתמחים תל אביב
הפגנת מתמחים בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)

כבר השבוע יודיעו מוסדות הלימוד למועמדים נוספים על קבלתם לפקולטות לרפואה לפי החלוקה הבאה: הטכניון - 10 מקומות חדשים; בר אילן (צפת) – 20; בן גוריון – 30. לפי הודעת משרדי הבריאות והחינוך, "הדבר יייצר עתודה של כוח אדם רפואי שתאפשר את הפחתת העומסים בבתי החולים, תוריד את כמות שעות העבודה של הרופאים הצעירים, של המתמחים ושל צוותי הרפואה, ותשפר את השירות למטופלים". בפועל כמובן ייקח עוד שלוש שנים עד שתהיה השפעה כלשהי.
הבעיה העיקרית בדרך להגדלת מספר הסטודנטים לרפואה היה טענת הפקולטות לרפואה שאין בישראל די שדות קליניים להתמחות במוסדות הבריאות. במשרד הבריאות אומרים שהם התחייבו בכתב לתקציבים להפעלת שדות כאלה.

הורוביץ: "מזרימים חמצן למערכת הבריאות הציבורית"

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר: "אנחנו מזרימים סוף סוף חמצן למערכת הבריאות הציבורית. כבר היום ובימים הקרובים יקבלו עוד עשרות מועמדים ללימודי רפואה "בסטנד-ביי" טלפון מרגש: התקבלתם! שנים מדברים על המחסור החמור ברופאים בישראל ולא עושים דבר. אנחנו מוסיפים עוד מאות כסאות בפקולטות לרפואה ברחבי הארץ, ומגדילים באופן דרמטי את מספר הרופאות והרופאים שיוכשרו כאן בישראל. המהלך החשוב הזה יקל על העומסים במערכת הבריאות הציבורית ויאפשר גם את קיצור תורנויות המתמחים. במקביל אנו מוסיפים עוד 450 מקומות לימוד חדשים לאחים ואחיות".
שרת החינוך יפעת שאשא ביטון אמרה ש"הגדלת מכסות הסטודנטים לרפואה היא צורך חיוני לעתיד הרפואה בישראל ולבריאות הציבור, במיוחד בתקופה מורכבת כזאת".

2 צפייה בגלריה
השר ניצן הורוביץ
השר ניצן הורוביץ
שר הבריאות ניצן הורוביץ
(צילום: לע"מ)

מנכ״ל מכינת "מדיקל דוקטור" ללימודי רפואה בחו"ל, ד"ר משה כהן, אמר: "התוספת של מספר הסטודנטים לרפואה בישראל היא כוסות רוח למת ביחס לצורך המתבקש". לדבריו, "אחרי שנים של הזנחת המערכת, פרישה של רופאים ותיקים, שחיקת הרופאים בעקבות ההתמודדות מול הקורונה ומחאת המתמחים, הם כולם קריאת השכמה לממשלה. כדאי שידעו שמערכת הבריאות הציבורית נשענת ותמשיך להישען, לפחות בשנים הקרובות, על הסטודנטים לרפואה באירופה".