סגור
רכבת ישראל הקו המהיר ירושלים הרצליה
רכבת ישראל (צילום: CLOUDVIEW שבתאי טל )

הרכבת נוסעת בשבת - אבל רק בדקה ה-90 תדעו מתי

חמישה ימים מפרוץ המלחמה הודיע משרד התחבורה כי יפעיל רכבות בשישי בערב ובצאת השבת - אך עדיין אין שעות יציאה קבועות לרכבות. לפי המשרד שיטת העבודה היא במתכונת "מלא וסע" בין נתב"ג לב"ש ובין נתב"ג לת"א סבידור ופרסום השעות המאוחר נובע משינויי ביקושים כל שבוע. בשבת הקרובה הרכבת דווקא לא צפויה לפעול בשל היקף נסיעות נמוך של חיילים וכוחות הביטחון

לישראל יש רכבת בשבת, אבל עדכוני הזמנים נשמרים לדקה ה-90.
ב-12 באוקטובר, חמישה ימים מפרוץ המלחמה הודיע משרד התחבורה באופן רשמי כי יפעיל רכבות בימי שישי בערב ובצאת השבת. לפי הודעת משרד התחבורה, שעדיין בתוקף, שיטת העבודה של הרכבות היא במתכונת "מלא וסע" בין נתב"ג לבאר שבע ובין נתב"ג לתל אביב סבידור.
בנוסף, הודיע המשרד בשעתו כי הרכבות יפעלו בין תחנת נהריה, חיפה חוף הכרמל, תל אביב סבידור, נתב"ג ובאר שבע מרכז בתדירות של אחת לשעה. אולם, מאז השתנתה תדירות הפעלת הרכבות בשבת מספר פעמים, בין היתר בגלל שינויים בביקושים, כך בשבוע שעבר למשל יצאו הרכבות מדי שעתיים.
לדברי גורמים המקורבים לרכבת ישראל - הרכבת עשויה לא לפעול בסוף השבוע הקרוב וזאת למרות שהיום בצהרים עדכנה רכבת ישראל את לוחות הזמנים כך שיכללו מספר נסיעות בסוף השבוע. הסיבה לפי אותם גורמים: משרד הביטחון עדכן את רכבת ישראל כי היקף הנסיעות לחיילים ואנשי כוחות הביטחון צפוי להיות נמוך.
"אי אפשר לעדכן בחמישי בבוקר מתי תצא רכבת שעובדת לפי בסיס מלא וסע", מסביר גורם ברכבת, "בשבוע שעבר לא ידעו אפילו באילו תדירויות הרכבת תצא, אנחנו במלחמה, היו תקופות שהרכבת יצאה מדי שעה, היו תקופות שיצאה מדי שעתיים, בשבוע הנוכחי זה יהיה אולי מדי ארבע שעות אבל זה לא ברור כעת ולכן מעדכנים בימי חמישי בצהריים וכך גם היה בשבועות הקודמים".
למרות ההסבר הטכני שמספקים גורמים ברכבת ישראל, גורם מקורב למשרד התחבורה מסר ל"כלכליסט" כי "ברור שיש חשש מההד שפרסום של זמני רכבת בשבת יעשה, מה יקרה אם חס ושלום אזרחי ישראל יאהבו את זה? במשרד התחבורה מסתכלים כבר גם על היום שאחרי המלחמה וחוששים ממצב של נורמליזציה של מצב בו רכבת נוסעת בשבת. מצד שני, אי אפשר לקחת ממשרד התחבורה את הקרדיט על זה שהוא אכן דאג לפרסם בראש חוצות שיהיו רכבות בשבת. זה שאזרחים מלינים על מצב בו רכבת שמיועדת בעיקר לחיילים ונוסעת כשהיא מתמלאת לא קופצת להם באפליקציה זה קצת מוגזם בזמן מלחמה".
במשרד התחבורה טרם הגיבו לדברים.