סגור

חגיגה במכירות הפומביות: מחיר אסטרונומי לפורשה בזכות טום קרוז

פורשה 928 הייתה דגם כעור שחי בצל הפורשה 911 המיתולוגית. עד שהגיע טום קרוז בסרט "שעשועים מסוכנים". היא נמכרה בסכום אגדי של 1.98 מיליון דולר. מה גורם למכירות הפומביות לנסוק בימי קורונה?

באחת הסצנות הזכורות ביותר בסרטו של טום קרוז "שעשועים מסוכנים" משנת 1983, הוא מסכם ערב פרוע במיוחד בנוכחותה של נערת ליווי בגילומה של רבה דה מורניי.

קרוז ששאל ללא רשות את הפורשה 928 של אביו לא מצליח למנוע מהמכונית להידרדר במורד גבעה הישר אל מזח עץ רעוע. ברגע האחרון קרוז הצעיר מצליח לבלום את הפורשה, הצופים נושמים לרווחה אבל אז המזח מתרסק והפורשה צוללת אל המים כשקרוז עדיין נאחז במכסה המנוע. פורשה 928 מעולם לא הייתה מכונית נחשקת אלא רק דגם כעור שחי בצלה של ה-911 המיתולוגית.
3 צפייה בגלריה
טום קרוז מצלם משימה בלתי אפשרית 7 רומא אוקטובר 2020
טום קרוז מצלם משימה בלתי אפשרית 7 רומא אוקטובר 2020
טום קרוז הטיס את מחירה של הפורשה 928 הכעורה
(צילום: איי פי)
3 צפייה בגלריה
רכב פורשה Porsche 928
רכב פורשה Porsche 928
הפורשה מהסרט בכיכובו של טום קרוז
(צילום: AP)
גם כיום ניתן לרכוש פורשה 911 חדשה ואילו ה-928 הפכה למוצג מוזיאוני. אבל כל אלה לא מנעו מבית המכירות הפומביות האמריקאי בארט ג'קסון למכור לפני שבוע את הפורשה 928 שכיכבה בסרט תמורת סכום חסר תקדים של 1.98 מיליון דולר. לשם המחשה: פורשה 928 מודל 1983 כמו זו ששימשה את מפיקי הסרט שווה בארצות הברית עולה לכל היותר כ-20 אלף דולר למכונית כזו במצב מעולה.
הפורשה 928 שהטביעה את קרוז ממש לא לבד: מכוניות נוספות שלהן מוצמדים שמות של ידוענים נמכרות בימים אלה בסכומי שיא. הכוכבים שיודעים זאת היטב לא מהססים להעמיד את המכוניות הפרטיות שלהם למכירה והסכומים שמכוניות "ידועות" הביאו השנה מרשימים גם את ותיקי בתי המכירות.
לצד הפורשה מהסרט של קרוז נמכרה במכירה הפומבית שאורגנה אף היא על-ידי בית המכירות הפומביות בארט ג'קסון פורד שלבי מוסטאנג GT 350 שאחת כמותה נוסעת גם בכבישי ישראל. המכונית שנמכרה במכירה הפומבית לפני כשבוע הייתה מכונית מרוץ שבה נהג לעתים נהג המרוצים הבריטי המנוח סטירלינג מוס. כתוצאה מכך נמכרה המוסטאנג ששווה בשוק כ-300 אלף דולר במכירה פומבית תמורת סכום מרשים של 495 אלף דולר.
הנהירה למכירות פומביות גורמת גם למכוניות מוזרות במיוחד ומטורפות לחלוטין להגיע אל במת המכירות, מכוניות שאינן מורשות בכלל לעלות על הכביש: בעוד כשבועיים יוצעו למכירה לא מעט מכוניות ששימשו את שרליז ת'רון, טום הארדי ושחקנים אחרים בסרט עטור הפרסים "מקס הזועם - כביש הזעם".

המכוניות, שללא ספק היו הכוכבות של הסרט לא פחות מת'רון והארדי, היו יצירות מטורפות לחלוטין, כולל משאית טטרה שעליה הורכב תא נוסעים שעוצב עבור הסרט, צמד מכוניות קדילאק מחוברות על גלגלי ענק שהיו רכבו הפרטי של הנבל אימורטאן ג'ו וגם מכונית הפורד פאלקון XBGT של מקס רוקטנסקי, הלא הוא מקס הזועם, מכונית שמהווה מוטיב שחזר על עצמו בכל סרטי הסדרה פרט למקס הזועם 3 וכיפת הרעם.
מחירי השיא אינם תקפים רק לגבי מכוניות בעלות עבר קולנועי: לפני כמה שבועות דווח כי מכונית הסובארו אימפרזה של נהג הראלי המנוח קולין מקריי אותרה חבויה במחסן בבריטניה. מקריי זכה למעמד אגדי בבריטניה בשנות ה-90 ומותו בתאונת מסוק נחשב לנקודת מפנה בתולדות הספורט. הסובארו אימפרזה של מקריי צפויה להימכר בכמיליון דולר במכירה פומבית.
3 צפייה בגלריה
סובארו אימפרזה של נהג הראלי המנוח קולין מקריי
סובארו אימפרזה של נהג הראלי המנוח קולין מקריי
הסובארו אימפרזה של מקריי צפויה להימכר בכמיליון דולר
(צילום: יצרן)
הסכומים שמשולמים עבור מכוניות מפורסמות במכירות פומביות נראים מוגזמים: נוכחותו של טום קרוז בפורשה מדגם לא נחשק מלפני כמעט 40 שנים לא הופכת את הפורשה לפרארי, אבל בימים אלה של משבר קורונה, עשירי העולם מחפשים עילה לבזבוז כספים – מה שדוחף את מחירי המכוניות למעלה. מעבר לכך, רבים מאמינים שככל שהשנים עוברות עולה ערכם של אירועים היסטוריים או סרטים. הסרט "שעשועים מסוכנים" שלא היה שיא הקריירה הקולנועית של קרוז - נחשב דוגמה טובה.