סגור
ישיבת פוניבז' בני ברק

פרויקט מיוחד
157 אלף גברים חרדים לומדים בישיבות ורק 13% משרתים

רק 4% מבני ה־18 החרדים מסיימים את גילאי תיכון עם בגרות; מספר הצעירים החרדים שמקבלים בכל שנה דחיית שירות גדל מאז 2016 בקרוב לחצי והגיע לכמעט עשרת אלפים בשנה

לימודי ליבה: היעדר לימודי הליבה בחינוך החרדי לבנים מוביל לכך שהם יתקשו לצאת לעבודה ולהשתכר שכר ראוי, ומבטיח נזקים כבדים למשק לעשורים רבים. בשיח בנושא זה דוברים חרדים מרבים לציין שברשתות החינוך החרדיות המפלגתיות יש לימודי ליבה, תוך התעלמות מכך שלומדים בהן בעיקר בנות וכן בנים חוזרים בתשובה ומהפריפריה. לכן הבאנו נתונים על תוצרי החינוך ובמקרה זה התוצר שנחשב היום לבסיס להתחלה בשוק העבודה - תעודת בגרות.
לכל הכתבות בפרויקט לחצו כאן
רק 4% מבני ה־18 החרדים מסיימים את גילאי תיכון עם בגרות לעומת 79% מהבנים היהודים הלא חרדים. אצל הבנות היחס הוא 23% אצל החרדיות מול 87% אצל הלא חרדיות, אבל תלמידות הסמינרים החרדיים עושות בחינות מקבילות ולכן יכולת ההשתלבות שלהן גבוהה בהרבה ביחס לבנים.
לעצם הזכאות לבגרות יש חשיבות מוגבלת. חשיבות רבה יותר יש לידע ולמיומנויות שמאחורי הזכאות שבלעדיהם קשה מאוד לרכוש השכלה גבוהה או השכלה מקצועית. העדר הידע הבסיסי ומיומנויות ללימודים כלליים מביא לשעורי נשירה גבוהים מאוד של סטודנטים חרדים.
ישיבות: מדינת ישראל היא התומכת הגדולה ביותר בלימודי תורה. מספר תלמידי הישיבות הבוגרים (בני 17 ומעלה) שמדינת ישראל מממנת גדל בין השנים 2023-2015 ב־37%, קצב גידול ממוצע של 3.5%, והגיע במאי האחרון ל־157 אלף תלמידי ישיבות, מתוכם 111 אלף אברכים (תלמידי ישיבות נשואים) ו־46 אלף תלמידי ישיבות גדולות (רווקים). מדובר במשחק סכום אפס משום שהמספר הזה נגרע מהתלמידים במוסדות להשכלה גבוהה והכשרה מקצועית ונגרע ממספר המועסקים התורמים לתוצר. המפלגות החרדיות מתנגדות לכל הגבלה של מספר תלמידי הישיבות ומשמרות לשם כך את הסדר דחיית השירות לבחורי הישיבות.


בשנים האחרונות עמד תקציב הישיבות על סכום של 1.2 מיליארד שקל. אבל השנה הוא נסק ל-1.7 מיליארד שקל ובשנה הבאה יגדל לשני מיליארד שקל. אלא שלמרות סכום העתק, בסוף כמו שעולה מהגרפים האחרים בפרויקט זה, הנזק האמיתי אינו התקציב אלא העובדה שהוא מעודד גברים חרדים להישאר מחוץ לשוק העבודה.
פטור: הבשורה הרעה היא שמספר הצעירים החרדים שמקבלים בכל שנה דחיית שירות (השם הרשמי של הסדר הפטור לבחורי הישיבות) גדל מאז 2016 בקרוב לחצי והגיע לכמעט עשרת אלפים בשנה. שנת גיוס מתחילה ביולי ומסתיימת ביוני, ונתוני 2022 טרם פורסמו. ההנחה היא שבנתונים אלו יישבר מחסום העשרת אלפים. למרות המאמץ הגדול של הצבא ורשות השירות הלאומי ליצור סביבה מותאמת מבחינת דרישות צניעות וכשרות, ולמרות תשלומי משפחה מוגדלים, מספר המתגייסים והמתנדבים לשירות אזרחי רק הולך וקטן עם השנים.
רק 1,200 גברים חרדים מתגייסים מדי שנה ופחות מ־600 מתנדבים לשירות אזרחי. 87% מהמחזור החרדי לא התגייסו ב־2021. זו תמונת ראי של המצב אצל גברים יהודים לא חרדים שיותר מ־85% מהם מתגייסים. זאת, בניגוד מוחלט לאגדות על השתמטות המונית באזורים החילוניים החזקים. בפועל בכל מה שקשור לגברים יהודים לא חרדים מדובר באחוז גיוס עצום שהוא נכס אדיר של הצבא.