סגור

משרד החינוך יקצה 438 מיליון שקל למאבק באלימות בבתי הספר

מתוך הסכום, 180 מיליון שקל יועברו כסל גמיש למנהלים, שיוכלו לרכוש שירותים בתחום; הרקע לתוכנית - העלייה באלימות בבתי הספר, שהיקפה לא ברור. המנהלים נגד השרה יפעת שאשא ביטון: הזימון שלנו מהיום למחר לכנס וירטואלי "לא מתקבל על הדעת"

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, הציגה היום (ד') בכנס מקוון עם מנהלי בתי הספר את התוכנית למניעת אלימות, בהיקף של 438 מיליון שקל. 258 מיליון שקל הועברו במהלך החודש האחרון לטובת תגבור שעות הייעוץ, ימי הדרכה, אימון צוותים לשעת חירום, תקציב תוספתי לשירות הפסיכולוגי-ייעוצי והכשרות בתחום הרגשי-חברתי.
180 מיליון שקל נוספים יהוו תקציב שקלי גמיש, במסגרתו המנהלים יוכלו לרכוש שירותים שונים כמו טיפול פסיכולוגי או סדנאות לימוד. במסגרת המשא ומתן עם המשרדים לפני אישור תקציב המדינה, קיבל משרד החינוך בין היתר תקציב של 300 מיליון שקל לצמצום פערים - וסביר להניח שזהו המקור למימון חלק ניכר מהתוכנית החדשה.
התוכנית אמורה לתת מענה לעלייה באלימות בבתי הספר, אך בהודעת המשרד לא נמסרו נתונים על עלייה זו. התוכנית תתמקד בשלוש זירות מרכזיות: תלמידים, צוותי החינוך והורים. בפעולות המתמקדות בתלמידים יוכלו בתי הספר להקצות שעה שבועית לטובת פעילות רגשית חברתית, להקצות שעות לשיחות פרטניות עם התלמידים וכן להעניק טיפוליים פסיכולוגים פרטניים או קבוצתיים לתלמידים.
בפעולות המתמקדות במנהלים ובצוותי החינוך יוכלו בתי הספר להקצות למורים עשרה מפגשים עם איש מקצוע לחיזוק החוסן הרגשי. כן ייפתח קו סיוע רגשי לאנשי הוראה; בנוסף, יערכו הרצאות להורים וגם להם יפתח קו סיוע ריגשי.
1 צפייה בגלריה
תיכון מקיף ו באר שבע
תיכון מקיף ו באר שבע
תלמידי תיכון (ארכיון)
(צילום: חיים הורנשטיין)
שאשא ביטון אמרה כי "בתי הספר צריכים להיות סביבה מוגנת ותומכת ולא זירה של אלימות ופחד. זו המחוייבות שלנו לתלמידים ולצוותים החינוכיים, וזו מטרת התוכנית 'לא מרימים ידיים – באים בטוב': לעקור את האלימות והבריונות ממערכת החינוך".
אתמול תקף ארגון 'מנהלי בתי הספר מנהיגים' בחריפות את העובדה שהכנס המקוון זומן מהיום למחר. בהודעת מנהיגים נאמר ש"מדובר בהחלטה בלתי מתקבלות על הדעת, שאינה מתיישב עם המציאות בבתי הספר".