סגור

מסיגריות עד מוקדי קופות חולים: ידו של בבצ’יק הגיעה לכל מקום

הדומיננטיות הבעייתית של עוזרו של שר הבריאות יעקב ליצמן מוטי בבצ'יק במשרד הבריאות, נחשפה ביולי 2018 על ידי העיתונאי חיים ריבלין. גם בדו"ח מבקר המדינה מ־2018 נמתחה ביקורת חריפה על שמרד הבריאות ובבצ'יק, שבחש בהחלטות מקצועיות

הדומיננטיות הבעייתית של מוטי בבצ'יק במשרד הבריאות נחשפה ביולי 2018 על ידי העיתונאי חיים ריבלין, בתחקיר שכותרתו "תעשיית הג'ובים של סגן שר הבריאות". ריבלין חשף כי בבתי חולים רבים בארץ מונו אנשי חסידות גור לתפקידים שונים במערך הכשרות וכ"מתאמי קשרי קהילה חרדית", לעתים בהוראה של עוזריו של השר וגם כשלא היה בתפקיד צורך.
בדו"ח מבקר המדינה מ־2018 על פעולות משרד הבריאות לצמצום העישון ונזקיו נמתחה ביקורת חריפה על תפקודו של המשרד, ועל בבצ'יק עצמו, שבחש באופן עמוק בהחלטות מקצועיות.

1 צפייה בגלריה
מימין מוטי בבצ'יק ושר השיכון יעקב ליצמן
מימין מוטי בבצ'יק ושר השיכון יעקב ליצמן
מימין: מוטי בבצ'יק ושר השיכון יעקב ליצמן
(צילום: עמית שאבי)

לפי הדו"ח, בבצ'יק וראש שירותי בריאות הציבור פרופ' איתמר גרוטו ניסחו מכתב לרשות המסים, שלפיו החוק להגבלת פרסום מוצרי טבק אינו חל על סיגריות האידוי של פיליפ מוריס בלי להתייעץ עם אף גורם מקצועי במשרד ובלי לבחון את הכללים בעולם. עוד נכתב בדו"ח כי כאשר עלתה על הפרק הקמת חנויות פטורות ממכס בשדה התעופה רמון, הכין פרופ' גרוטו מכתב לרשות המסים שלפיו מכירת מוצרי טבק בחנויות פטורות ממכס נוגדת את ההמלצה לצמצם את מכירת מוצרי הטבק. אלא שהמבקר מצא כי "בעקבות שיחה בין היועץ הבכיר של שר הבריאות מר בבצ'יק ובין פרופ' גרוטו, לא שלח האחרון את מכתבו".
מקרה נוסף של התערבות במשרד היה כשהממונה על הפיקוח על קופות החולים, רויטל טופר חבר־טוב, פרסמה טיוטת חוזר שעסקה בצורך בהפרדה בין מוקדי שיווק של קופות החולים למוקדים רפואיים. עוד בטרם פורסמה הטיוטה, כבר זכתה הממונה בשיחה מבבצי'ק, כך סיפר ל"מוסף כלכליסט" בינואר האחרון עובד שמכיר את הסיפור מקרוב. "בבצ'יק האשים אותה שהיא פוגעת בפרנסה המרכזית של הקהילה".