סגור

לוין סירב להודיע מתי ההצבעה על הממשלה החדשה: "נמסור בהמשך"

יו"ר הכנסת הודיע כנהוג בפתח ישיבת המליאה כי יאיר לפיד עדכן אותו בכך שעלה בידו להרכיב ממשלה - אך סירב להגיד מתי תתקיים ההצבעה. "המועד המאוחר ביותר הוא ה-14 ביוני", אמר. לפי שעה לא ברור אם לגוש השינוי יש רוב של 61 ח"כים

יו"ר הכנסת יריב לוין הודיע היום (ב') כנהוג כי יאיר לפיד הודיע לו שעלה בידיו להרכיב ממשלה, אך סירב להגיד מתי יאפשר את ההצבעה על הקמתה.
"חבר הכנסת יאיר לפיד הודיע לנשיא המדינה ולי כי עלה בידיו להרכיב ממשלת חילופין", אמר לוין. "בהתאם לחוק תיקבע ישיבה של הכנסת לצורך כינון הממשלה בתוך שבעה ימים, כלומר, עד יום שני, ד' בתמוז, 14 ביוני 2021. הודעה בדבר מועד ההצבעה לצורך כינון הממשלה תימסר לחברי הכנסת בהמשך".
בתגובה לדבריו של לוין זעמו כמה חברי כנסת, שקראו ללוין לקיים את ההצבעה כבר ביום רביעי הקרוב. בגוש השינוי מאשימים שהליכוד מעכב את ההצבעה על הממשלה החדשה כדי להרוויח זמן שבמהלכו יימשכו ביתר שאת הלחצים על חברי ימינה.
ככל הידוע, ראשי המפלגות בגוש השינוי השיגו את תמיכתם של 60 חברי כנסת בלבד - מכיוון שחבר הכנסת ניר אורבך מימינה לא החליט מה לעשות, וחבר הכנסת עמיחי שיקלי מימינה הודיע שיתנגד. עם זאת, בימינה העריכו כי אורבך לא יסכל את הקמת הממשלה - כך שהוא צפוי להימנע בהצבעה ולאפשר את העברתה ברוב של 60 מול 59. אפשרויות אחרות הן שאורבך יפרוש ויאפשר את כניסתה לכנסת של שירלי פינטו, שתומכת בממשלת השינוי, או שיצביע נגד הקמת הממשלה וימנע את הקמתה.
1 צפייה בגלריה
השבעת הכנסת ה-24 מליאת הכנסת 2.6.21
השבעת הכנסת ה-24 מליאת הכנסת 2.6.21
מליאת הכנסת
(צילום: אלכס קולומויסקי)
מוקדם יותר העריכו ראשי מפלגות מגוש השינוי כי "ממשלת השינוי" תקום בימים הקרובים. שר החוץ המיועד יאיר לפיד הודה שנכשל בצמצום מספר השרים, אך ציין כי "זו הדרך להקים ממשלה". הוא הבטיח למצביעי הליכוד שהממשלה לא תפעל נגדם אלא תכבד אותם ותהיה גם שלהם. שר הביטחון המיועד בני גנץ אמר כי "הממשלה תקום על אפו ועל חמתו של מי שניסה להונות את אזרחי ישראל פעם אחר פעם". שר המשפטים המיועד גדעון סער הזהיר מההסתה ושרת התחבורה מרב מיכאלי אמרה כי "המצב של שולטים, בוכים, משסעים ומחרפים עומד להסתיים".