סגור

ח"כ עידית סילמן מימינה: "מצביעה בעד ממשלת אחדות, זה סופי"

אחרי שבוע של מסע לחצים כבד - ולקראת שבוע נוסף שבו ימשיך נתניהו לנסות לפורר את ימינה, מודיעה כעת חברת הכנסת מסיעתו של בנט: "אצביע בעד ממשלת האחדות, זה סופי". מוקדם יותר הגיעו חברי הסיעה לביתו של בנט ברעננה, ח"כ אביר קארה הבטיח: "לא ישברו אותנו"

מסע הלחצים הכבד של הליכוד על חברי ימינה ותקווה חדשה ממשיך במלוא עוזו, אך לפחות אחת מחברי הכנסת שראש הממשלה בנימין נתניהו קיווה לשכנע להצביע נגד ממשלת הרוטציה בין נפתלי בנט ליאיר לפיד לא השתכנעה. בשיחה היום (ו') עם ynet הצהירה חברת הכנסת עידית סילמן מימינה: "אצביע בעד ממשלת אחדות, וזה סופי".
דבריה הנחרצים של סילמן מגיעים כמה שעות לאחר שהבוקר כינס בנט את חברי סיעתו בביתו שברעננה, כחלק מניסיונו לצופף את השורות בסיעה שלו. לישיבה הגיע גם חבר הכנסת ניר אורבך, שמתלבט קשות בנוגע לתמיכה בממשלה ומסתמן כ"חוליה החלשה" ביותר בסיעה.
1 צפייה בגלריה
מירב מיכאלי נפתלי בנט מליאת הכנסת 2.6.21
מירב מיכאלי נפתלי בנט מליאת הכנסת 2.6.21
מירב מיכאלי ונפתלי בנט מסתודדים במליאת הכנסת
(צילום: אלכס קולומויסקי)
לבית בנט ברעננה הגיעה גם שירלי פינטו, מספר 8 בימינה, שאמורה להיכנס לכנסת אם אורבך יחליט לפרוש במקום להימנע - או להתנגד באופן אקטיבי להקמת הממשלה. האפשרות השלישית תקטין משמעותית את סיכויי הקמתה של הממשלה, שכן במצב כזה יידרש גוש השינוי להסתמך על הימנעות של חברי כנסת מהרשימה המשותפת - דבר שאנשי ימינה ותקווה חדשה יתקשו מאוד לעכל.
עשרות מפגינים בעד ונגד ממשלת השינוי הגיעו למקום, והמשטרה חצצה בין שתי המחאות. המפגינים בעד הקמת הממשלה חילקו לחברי הכנסת המגיעים ורדים - גם לאורבך - ואמרו להם: "אתם גיבורים".
חבר הכנסת אביר קארה נשאל בכניסה לבית אם נתניהו יצליח לפרק את המפלגה ולמנוע את הקמת הממשלה. הוא השיב: "מה פתאום, עם ישראל מאוחד וחזק. בשני הצדדים יש אנשים שאוהבים את עם ישראל, זה מה שקורה פה. כולם צריכים להתחבק. אף אחד לא יצליח לשבור אותנו, להיפך - אולי אנחנו נצליח לצרף כמה שיותר אנשים, כל עם ישראל צריך להצטרף לממשלה הזו".
בתוך כך, יו"ר הכנסת יריב לוין מהליכוד קרא היום לבנט וליו"ר יש עתיד יאיר לפיד להציג את ההסכמים הקואליציוניים שסוכמו עם השותפות העתידיות. לפי החוק, על בנט ולפיד להניח את ההסכמים 24 שעות לפני השבעת הממשלה. ביש עתיד ובימינה הגיבו בחריפות ודרשו לכנס בהקדם את מליאת הכנסת כדי להשביע את הממשלה.
לוין כתב: "ראוי שההסכמים יוגשו למזכירות הכנסת באופן מיידי עם חתימתם". לדבריו, "אי-הגשתם וההימנעות מפרסום כל ההסדרים הנלווים להם מעוררים יותר מחשש, שהסתרתם נעשית במכוון כדי למנוע את התגובה הציבורית כאשר ייחשפו. אני קורא ללפיד ולבנט למסור לאלתר למזכירות הכנסת את ההסכמים ואת פרטי כל ההסדרים האחרים הקשורים עם הקמת הממשלה".
ביש עתיד וימינה הגיבו על הודעת יו"ר הכנסת וטענו כי "ההסכמים הקואליציוניים וקווי היסוד של הממשלה יפורסמו כמובן באופן שקוף וברור לציבור לאחר חתימתם". הם קראו ללוין לכנס את המליאה באופן מיידי: "תודיע לכנסת בהקדם על כך שעלה בידם של חברי הכנסת לפיד ובנט להקים ממשלה, וכנס את המליאה כדי להשביע ממשלה זו".