סגור

ח"כ אורבך מימינה נסוג: אין רוב לדרישה לכינוס המליאה להחלפת יו"ר הכנסת

שעות ספורות לאחר שיו"ר יש עתיד יאיר לפיד הודיע לנשיא המדינה כי "עלה בידו" להרכיב ממשלת רוטציה עם יו"ר ימינה נפתלי בנט, נטען כי הושגו 61 חתימות להחלפת יו"ר הכנסת יריב לוין. אלא שח"כ ניר אורבך מימינה ביקש לא להיות חתום על הבקשה - ולכן אין רוב כעת

ח"כ ניר אורבך מימינה לא הצטרף לחתימות לכינוס הכנסת לצורך החלפת יו"ר הכנסת ולפיכך אין לקואליציה העתידית 61 קולות לבקשה זו. הדרמה הזו מתרחשת לאחר ששמונה הסיעות המרכיבות את הקואליציה העתידית הגישו הבוקר (יום ה') למזכירות הכנסת את חתימותיהם על הבקשה להחליף את יו"ר הכנסת יריב לוין בחבר הכנסת מיקי לוי מיש עתיד, כבר בישיבה הקרובה.
הלילה הודיע יו"ר יש עתיד יאיר לפיד לנשיא המדינה ראובן ריבלין כי "עלה בידו" להרכיב ממשלה. אלא שח"כ ניר אורבך מימינה ביקש לא להיות חתום על הבקשה.
"בשם סיעות הבית החתומות מטה, אבקש כי בישיבה הקרובה תוצב על סדר יומה של מליאת הכנסת הצבעה לבחירת יו"ר לכנסת ה-24. אבקש לעדכנך כי ח"כ מיקי לוי הוא המועמד מטעם הסיעות", לשון המכתב שעליו חתמו חברי הסיעות יש עתיד, ימינה, כחול לבן, ישראל ביתנו, העבודה, תקווה חדשה, מרצ ורע"מ.
1 צפייה בגלריה
מיקי לוי
מיקי לוי
מיקי לוי
(קובי קואנקס)
הודעתו אמש ברגע האחרון של לפיד על הצלחתו להרכיב ממשלת רוטציה יחד עם יו"ר ימינה נפתלי בנט – כזו שתשים סוף ל-12 שנות שלטונו של בנימין נתניהו – אינה סוף פסוק. כעת נדרשים בנט ולפיד לשמור על הקואליציה השברירית שלהם עד לרגע ההשבעה. מטרת החלפתו של יו"ר הכנסת נועדה לאפשר את הקדמת כינוס המליאה – שבה תיערך ההצבעה על אישור הממשלה החדשה – למועד האפשרי המוקדם ביותר.
גם אמש, מיד לאחר ההודעה של לפיד לנשיא, פנו בגוש השינוי ליריב לוין ודרשו ממנו לכנס את המליאה על מנת להחליף את יו"ר הכנסת. לוין, שמכהן כיו"ר כנסת זמני מתוקף העובדה שלא מונה עד כה יו"ר לכנסת ה-24, עשוי לנסות לעכב את ההצבעה על הקמת הממשלה – ועד כה לא הגיב לדרישה של גוש השינוי.
בליכוד סירבו מאז הבחירות לאפשר את כינוס מליאת הכנסת לצורך מינוי יושב ראש חדש, וזאת בטענה שיש לעשות זאת רק לאחר שמוקמת ממשלה. לאחר הבחירות הקודמות בשנה שעברה (סבב ג'), בשל סירובו של יו"ר הכנסת הקודם יולי אדלשטיין התגלגל הנושא לבג"ץ – שהכריע כי הכנסת צריכה להתכנס ולאפשר את ההצבעה על החלפת היו"ר שעה שיש רוב למהלך. בשל פסק הדין שניתן והעובדה שממשלה חדשה הייתה על סף הקמה, התפטר אדלשטיין מתפקידו כיו"ר ואפשר אז את מינויו הקצרצר של בני גנץ לתפקיד. כעת עולה חשש בגוש השינוי כי בליכוד ינסו לטרפד את המהלך ולכן מבקשים לפעול מהר וללא דיחוי.
במקביל, נמשכים המאמצים של בנט ושל יו"ר תקווה חדשה גדעון סער לצופף שורות בקרב סיעותיהם, ולמנוע נטישה אפשרית של חברי כנסת רגע לפני ההשבעה. הלילה, מיד לאחר ההודעה לנשיא, נפגש בנט עם חבר סיעתו ח"כ ניר אורבך – וניסה לשכנע אותו שלא להתנגד בהצבעה למהלך. בתום הפגישה סיכמו אורבך ובנט להיפגש שוב היום. אם אורבך יחליט להצביע בכל זאת נגד הממשלה, בגוש השינוי יצטרכו רשת ביטחון של חלק מחברי הרשימה המשותפת – בהימנעות בהצבעה – מצב שחלק מראשי הגוש מתנגדים לו. אולם ההערכה היא שגם אם אורבך יחליט שלא לתמוך בממשלה הוא יתפטר ויאפשר לשירלי פינטו, המועמדת אחריו ברשימה, להיכנס לכנסת.
בהודעתו אמש של לפיד לנשיא ריבלין הוא מסר כי הוא "מתחייב כי הממשלה הזו תעבוד בשירותם של כלל אזרחי ישראל, אלה שהצביעו עבורה ואלו שלא. היא תכבד את מתנגדיה ותעשה ככל שביכולתה לאחד ולחבר בין כל חלקי החברה הישראלית". ריבלין בירך את לפיד ואת שאר ראשי הסיעות, וקרא גם הוא לכינוס מליאת הכנסת לצורך ההצבעה על אישור הממשלה "בהקדם האפשרי".
לפי הסיכומים, בשעה שבנט יכהן כראש הממשלה, ישמש לפיד ראש הממשלה החליפי ושר החוץ. שר הביטחון בממשלה יהיה בני גנץ שימשיך במשרד. את תפקיד שר האוצר יאייש אביגדור ליברמן ואת תפקיד שר המשפטים יאייש גדעון סער. אל משרד הפנים תיכנס לפי הסיכומים איילת שקד שתחליף את אריה דרעי, ואל משרד החינוך תיכנס יפעת שאשא ביטון.