סגור

ניתוח כלכליסט
עדיין אין פתרון למורי קבלן ומורי דרך

ועדת הכספים מקדמת את החוק שיאריך את דמי האבטלה לבני 45 ומעלה אך עולה הטענה שהוא מתעלם מהאבטלה הגבוהה בירושלים ובקרב בני 29-25

1. אתמול, כשהחלה ועדת הכספים של הכנסת להכין לקריאה שנייה ושלישית את "חוק החל"ת", התברר שהקואליציה מתכוונת להאריך גם את מענק הקורונה לבני 67 פלוס. זאת, בניגוד למתווה שפרסם משרד האוצר בשבוע שעבר ולפיו יוארכו דמי האבטלה של בני 67-45 אבל המענק למובטלים גמלאים ייפסק.

3 צפייה בגלריה
ח"כ אלכס קושניר ישראל ביתנו
ח"כ אלכס קושניר ישראל ביתנו
יו"ר ועדת הכספים אלכס קושניר
(דוברות הכנסת)
ממילא התברר שעם החזרה לשגרה האוצר גם חוזר למנהגו מימים ימימה להכניס לתוכניות שהוא מגיש לכנסת "עזים". מדובר בסעיפים שאין כוונה אמיתית ליישם והכוונה היא למשוך אליהם את התנגדות חברי הכנסת, כדי שלא יילחמו במתווה עצמו.
מדובר במענק שקיבלו קשישים שאיבדו את עבודתם בגלל הקורונה והפנסיה שלהם עומדת על עד 5,000 שקל בחודש. גובה המענק עמד על 1,000 עד 4,000 שקל, והיה נמוך יותר ככל שהפנסיה גבוהה יותר. המענק צפוי להארכה של שלושה חודשים, כשבחודש הראשון יקבלו הקשישים 90% ממנו, בשני 80% ובשלישי 70%. מובטלים בני 45 ומעלה שיזכו להארכת דמי אבטלה היו אמורים לקבל 90% מהקצבה המקורית, אבל הוחלט שיקבלו 85% כדי לממן את המענק למובטלים הקשישים.
2. כמה קבוצות של עובדים שתוכנית האוצר לא נותנת להם פתרון בלטו במיוחד בדיון. יו"ר הוועדה החדש ח"כ אלכס קושניר מישראל ביתנו חיפש להם פתרונות אבל מצא פתרון חלקי רק לאחת מהן – הנכים. יש כמה אלפי מובטלים עם מוגבלויות שסיכוייהם למצוא עבודה במצב של אבטלה כבדה נמוכים במיוחד. נציבות שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלות דרשה להאריך את דמי האבטלה שלהם. הוחלט על תוכנית לסבסוד 20% מהשכר של עובדים נכים חדשים.
מורי קבלן ומדריכי חוגים עובדים בדרך כלל תשעה-עשרה חודשים בשנה ומקבלים דמי אבטלה בקיץ. כמה אלפי מורים כאלה, בעיקר מורות, הם בני פחות מ־45 ולכן לא יקבלו בקיץ הזה דמי אבטלה ויישארו בלי כלום. יו"ר העמותה לקידום מורי התל"ן (תוכנית לימודים נוספת) צמרת אביבי אומרת ש"הרבה מאוד מורות בדרך אל מתחת לקו העוני".
יש 6,800 מורי דרך לתיירות נכנסת שחלקם מקבלים מענקי עצמאים וחלקם דמי אבטלה. יו"ר ארגון מורשת דרך שמייצג אותם, יוני שפירא, דרש להאריך להם את הסיוע עד סוף השנה. עובדי אל על העלו את הבעיה של 2,000 עובדים שעדיין נמצאים בחל"ת והחברה רוצה לשמור אותם ולא לפטר. סגן ראש אגף תקציבים אסף וסרצוג הסביר לעומת זאת שחוק דמי אבטלה לא מאפשר להעניק הטבות לפי ענף.
3. האוצר חוגג את ירידת האבטלה בין היתר כשהוא מסתמך על שיעור האבטלה בחודש מאי לפי החישוב המצומצם של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) שעמד על 6.8%, אלא ששיעור האבטלה המורחב של הלמ"ס הרבה יותר קרוב למציאות והוא עמד במאי על 9.8% שהם 412 אלף איש. זה הרבה מאוד מובטלים וזה מאוד לא חזרה לשגרה.
3 צפייה בגלריה
מנכ"לית עמותת 12 לשינוי חברתי טלי ניר
מנכ"לית עמותת 12 לשינוי חברתי טלי ניר
מנכ"לית עמותת 121 לשינוי חברתי טלי ניר
(צילום: מיטל אזולאי)
אלא שעמותת 121 מנוע לשינוי חברתי טוענת שוב ושוב שכוונת משרד האוצר להפסיק את הארכת דמי האבטלה מתחת לגיל 45 לא מתחשבת בעובדה שיש קבוצות גיל ואזורים שבהם יש אבטלה גבוהה בהרבה. בעמותה דורשים לבדוק את אחוז האבטלה של קבוצות גיל באזורים שונים בארץ ולהאריך את דמי האבטלה במקומות שבהם שיעור האבטלה ממשיך להיות גבוה.
כך למשל על פי נתוני הלמ"ס, בעוד אחוז האבטלה המורחב בכל הארץ עומד על 9.8%, שיעור האבטלה בירושלים עומד על 15.1%, כנראה כתוצאה מהריכוז הגבוה של חרדים וערבים, שתי קבוצות שסובלות מאבטלה מוגברת. בדרום יש 11% אבטלה, שמבטאים את האבטלה הגבוהה ביישובי הבדואים.
וסרצוג הסביר את ההחלטה להמשיך את הארכת דמי האבטלה לבני 45 ומעלה בקושי של קבוצה זו למצוא עבודה. אבל מנכ"לית עמותת 121 טלי ניר מציינת שקבוצת הגיל שבה האבטלה הגבוהה ביותר, 12.7%, הם בני 29-25 ודווקא קבוצה זו נמצאת בסיכון להיקלע לאבטלה כרונית. בדרום שיעור האבטלה בקבוצה הזו עומד על 21.4%.