סגור

ליברמן: דמי האבטלה לבני פחות מ-45 יסתיימו בסוף החודש

שר האוצר החליט להפסיק בסוף החודש את הארכת דמי האבטלה למי שהינם בני פחות מ-45. מבוגרים יותר יקבלו הארכה של 3.5 חודשים. המענק לבני 67 פלוס יופסק. עוד הוחלט על חל"ת גמיש למי שירצה להעסיק עובד במשרה חלקית, למשל בענף התיירות

הארכות דמי האבטלה לרוב המובטלים יסתיימו בעוד שבוע. שר האוצר אביגדור ליברמן פרסם היום (ג') תוכנית קשוחה לסיום הארכות דמי האבטלה. בין הציבורים שיפסיקו לקבל דמי אבטלה: בני עד 45 שתקופת הזכאות שלהם הסתיימה, בני 67 פלוס יפסיקו לקבל מענק קורונה ומי שנמצאים בהכשרה מקצועית ותקופת הזכאות שלהם הסתיימה.
לעומת זאת ימשיך כפל הקצבאות לנכים ומקבלי קצבת אבטלה בני 45 ומעלה וימשיכו דמי הלידה ליולדות מובטלות. התוכנית, שעלות ההטבות בה 1.44 מיליארד שקל תובא בקרוב לאישור הכנסת.


שר האוצר הקודם ישראל כץ פרסם לפני עזיבתו את המשרד תוכנית להעניק למובטלים בני 28 ומעלה הארכה נוספת של דמי אבטלה באורך של חודש עד שלושה חודשים לפי גיל ומספר ילדים. "כלכליסט" פרסם כבר לפני מספר שבועות כי ליברמן מתנגד לכך, וסבור שאין לתת הארכות אלא למבוגרים וקבוצות מיוחדות.

2 צפייה בגלריה
אבעגודר ליברמן השבעת הממשלה
אבעגודר ליברמן השבעת הממשלה
אביגדור ליברמן שר האוצר
(רויטרס)
שר האוצר החדש פרסם אתמול את תוכניתו להפסיק את הארכת דמי האבטלה לבני עד 45. מדובר במי שנמצאים בהארכת קורונה בין אם הם בחל"ת ובין אם פוטרו. מובטלים חדשים שנמצאים בתקופת הזכאות המקורית יקבלו דמי אבטלה עד סופה. בני 45 ומעלה יקבלו הארכה של שלושה וחצי חודשים.
בסוף מאי היו במשק 431 אלף מקבלי אבטלה, מהם 290 אלף בני פחות מ־45. סביר שבמהלך יוני רבים מהם יזדרזו למצוא עבודה. בנוסף יתאפשר חל"ת גמיש לכל מעסיק שירצה להעסיק עובד במשרה חלקית והביטוח הלאומי ישלים דמי אבטלה על שאר המשרה. הפתרון הזה מיועד במיוחד לענף התיירות אבל הוא יכול לשמש בעצם כל עובד שיגיע להסכמה עם המעסיק על המשך העסקתו ולו בהיקף קטן.
ניתן יהיה לקבל את המענק במשך ארבעה חודשים אבל הוא יחול רק על מי שיחזרו לעבודה עד סוף חודש יוני. לכן, תידרש יכולת תגובה מאוד מהירה של המעסיקים והעובדים.
2 צפייה בגלריה
לשכת התעסוקה חולון שירות התעסוקה אבטלה
לשכת התעסוקה חולון שירות התעסוקה אבטלה
לשכת התעסוקה חולון
(קובי קואנקס)
שני צעדים בתוכנית שצפויים לעורר מחלוקת גדולה: יופסק מענק הקורונה של 4,000-1,000 שקל לבני 67 פלוס שהפכו למובטלים. יופסק תשלום דמי האבטלה למובטלי קורונה בני פחות מ־45 שנמצאים בהכשרה מקצועית ותקופת הזכאות שלהם נגמרה. מדובר ללא ספק בפגיעה קשה בכוונה להוציא מאה אלף איש להכשרה מקצועית. כן יבוטלו ההקלות בקבלת דמי אבטלה למי שיצא לחל"ת, ותשוב החובה לנצל את ימי החופשה. המשמעות היא שהסתיים השימוש בחל"ת כתחליף לפיטורים.
צעדים נוספים שהוחלט עליהם מאריכים את ההטבות לחלק מהקבוצות החלשות: ימשיך תשלום כפל הקצבאות לבני 67-45 הזכאים לקצבאות אבטלה ובמקביל לקצבאות נכות, הבטחת הכנסה, זקנה או דמי מזונות. יוארך תשלום דמי הלידה ליולדות שנכנסו להריון בתקופת האבטלה עד לסוף 2021.
שר האוצר אביגדור ליברמן אמר אתמול ש"המשק פתוח באופן מלא קרוב לארבעה חודשים, שיעור האבטלה נמוך מ־7.5%, שהוא השיעור שקבעה הממשלה הקודמת בו יפסקו דמי החל"ת. יש כיום מעל 130 אלף משרות פנויות במשק. ולכן ברור כי מדיניות החל"ת הרוחבית כבר איננה נכונה עבור המשק".
לדבריו, "יחד עם זאת יש עדיין מספר מצומצם של ענפים מוגבלים, מובטלים בגילאים מבוגרים, אוכלוסיות מוחלשות, נשים בהריון ומורי דרך - שחשוב לא להפקיר אותם. לכן איתרנו עבורם פתרונות נקודתיים".