סגור

מסתמן: יוארכו מענקי הקורונה לבני 67 ומעלה

האוצר הגיש מתווה להארכת דמי האבטלה לבני 45-67 בלי המענקים למובטלים בני 67 ומעלה. ואולם בוועדה הכספים סבורים שמדובר ב"עז", ובכירי הקואליציה מתחייבים שיימצא פתרון. ייתכן שהמענקים, כמו דמי האבטלה, יקוצצו ל-90%

מענקי הקורונה למובטלים בני 67 ומעלה יוארכו, אם כי ייתכן שיצומצמו - כך מסתמן בישיבות ועדת הכספים של הכנסת שמכינה לקריאה שנייה ושלישית את חוק הארכת דמי האבטלה לבני 45 ומעלה ("חוק החל"ת").


ההערכה הרווחה בוועדה היא שהאוצר הגיש הצעה להפסיק את המענק כ"עז", שהוצאתה תספק לחברי ועדת הכספים הישג, וכך תתאפשר העברת שאר המתווה.
מובטלים בני 67 ומעלה קיבלו בתקופת הקורונה מענק של 1,000 עד 4,000 שקל, אם הכנסתם מפנסיה נמוכה מ-5,000 שקל. המענק הולך ופוחת ככל שהפנסיה גבוהה יותר. ההחלטה להפסיק את המענקים עוררה ביקורת ציבורית, ביחוד לאור הקושי של מבוגרים למצוא עבודה.
יו"ר ועדת הכספים ח"כ אלכס קושניר מישראל ביתנו אמר כבר בפתיחת הדיון בוועדה שיהיה צורך למצוא פתרון לבני ה-67. "מהשיחות שלי עם האוצר יש רצון להגיע למתווה הזה. האוצר בודק והחוק הזה לא יעלה לקריאה שנייה ושלישית בלי פתרון".

1 צפייה בגלריה
ח"כ אלכס קושניר ישראל ביתנו
ח"כ אלכס קושניר ישראל ביתנו
ח"כ אלכס קושניר
(דוברות הכנסת)
שר הרווחה מאיר כהן מיש עתיד אמר שהארכת דמי האבטלה לבני 45 פלוס, צריכה להיות תקפה גם לגבי 67 ומעלה. "אנחנו דורשים שהתוספת תהיה 3 חודשים תשלום של 90%". המשמעות היא מענקים של 900 עד 3,600 שקל. "החוק לא יעבור בלי זה", התחייב כהן.
השרה לשוויון חברתי מירב כהן מיש עתיד אמרה: "המענק של בני ה-67 הוא מענק צנוע מלכתחילה עבור אלה שעובדים כדי לשרוד. בגלל דחיפות הזמנים אמרנו שנתקן את זה כאן בוועדה ולא נעכב את החקיקה ונעבור את הדד ליין". לדבריה, "אותו כלל יחול על בני ה-45 פלוס ובני ה-67 פלוס".
לעומת זאת לא מסתמן שינוי בעיקרון לפיו מובטלים וותיקים בני פחות מ-45 יפסיקו מיולי לקבל הארכת דמי אבטלה.