סגור

משרד הבינוי והשיכון: רק שיתוף פעולה בין משרדים ימנע משבר דיור

המשימה הדחופה של השר הנכנס תהיה הזרמת קרקעות לשוק כדי להגדיל את היצע הדיור. עוד ארבעה שרים יצטרכו להיחלץ לעזרתו

לקח אחד שניתן להפיק מתקופת כהונתה של ממשלת נתניהו הרביעית, שבה כיהן משה כחלון כשר אוצר, הוא שמהלכים משמעותיים בעולם הדיור ניתן להניע רק באמצעות שיתוף פעולה חוצה משרדים וגופים. לכן אתגר הדיור רובץ לפתחם של חמישה שרים שונים: אוצר, בינוי ושיכון, פנים, תחבורה ומשפטים.
המשימה הראשונה של שר הבינוי החדש תהיה הגדלת היצע הקרקעות לבנייה למגורים כדי להגדיל את היצע הדירות. הביקוש לדירות ולקרקעות בחודשים האחרונים היה בגדר תמרור אזהרה לקראת גל עליות מחירים. בגלל המשבר הפוליטי בשנתיים האחרונות קצב שיווק הקרקעות למגורים צנח ולא עמד ביעדי התוכנית האסטרטגית לדיור שמבוססת על שיעור הגידול הטבעי. כדי להזרים קרקעות לשוק יידרש שיתוף פעולה חוצה מפלגות בין השר הנכנס זאב אלקין (תקווה חדשה) לבין שר האוצר אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), שרת התחבורה מרב מיכאלי (עבודה), שרת הפנים איילת שקד (ימינה) ושר המשפטים גדעון סער (תקווה חדשה) במטרה לנטרל את החסמים שלא איפשרו עד כה שחרור קרקעות לשוק.


3 צפייה בגלריה
בנייה רמלה נדל"ן
בנייה רמלה נדל"ן
בנייה ברמלה
(עמית שעל)
מחסור בתשתיות תומכות דיור הוא חסם מרכזי שמונע את הקמתן של עשרות אלפי דירות באזורי ביקוש במרכז, ופירוט מלא שלו נמצא בתוכנית שיווק הקרקע ל־2021 של רשות מקרקעי ישראל. המנכ״ל המכהן של משרד הבינוי יאיר פינס גיבש תוכנית עבודה לשחרור חסמי תשתית שמצריכה תקציב של 5 מיליארד שקל. כך שכל שנותר הוא לאתר תקציב ולעבור לשלב היישום.
בגזרת הפנים תידרש חתימתה של שקד על שורת החלטות לשינוי גבולות מוניציפליים, כך שקרקעות ששימשו יישובים חקלאיים יעברו לשטחן של ערים סמוכות וניתן יהיה להקים עליהן שכונות. שרי הבינוי, הפנים והאוצר יצטרכו לעמול גם על מציאת נוסחה כלכלית שתאפשר לראשי ערים לקלוט עוד תושבים בלי להיקלע לגירעון. ללא נוסחה כזו השלטון המקומי ימשיך להערים קשיים על מימוש תוכניות דיור.

3 צפייה בגלריה
הוועידה הכלכלית הלאומית 2018 בחירות עיריית רושלים זאב אלקין
הוועידה הכלכלית הלאומית 2018 בחירות עיריית רושלים זאב אלקין
זאב אלקין
(צילום: עמית שעל)

הוועדה המיוחדת להאצת בנייה למגורים (ותמ״ל) משותקת זה שנה אבל ההסכם הקואליציוני בין יש עתיד לרע"מ ותקווה חדשה עיגן את הארכת פעילותה למשך ארבע שנים עם אפשרות להארכה של שנתיים נוספות. במתכונתה החדשה הוועדה צפויה להתמקד בתוכניות בנייה של התחדשות עירונית, ביישובים ערביים וחרדיים, ובמתחמי ענק אסטרטגיים. ובעתיד היא תקדם תוכניות בנייה באזורים הקרובים לתחנות המטרו. תוכניות אלה רבות חשיבות מכיוון שהן נועדו לצופף את הבינוי לצד צירי הסעת המונים, ולאפשר ניצול מרבי של התחבורה הציבורית כדי להוריד כמה שיותר רכבים מהכביש.
הסכמות שגובשו בין משרדי האוצר והבינוי בשנה האחרונה הובילו לצמצום דרמטי של מספר הדירות שייבנו במחיר למשתכן בגרסתה החדשה – דיור במחיר מופחת. במקביל הצטמצם מספר המכרזים לקרקעות לבניית דיור להשכרה ארוכת טווח, וגם המחסור בדירות הדיור הציבורי המשיך להעמיק. גם במקרה זה ישנן תוכניות מגירה למכביר ונדרש בעיקר שר קבוע שיגבש מדיניות, יקבע סדרי עדיפויות ויניע את המערכת.
על הנייר הממשלה היוצאת שילשה את מטה הדיור שהקים ב־2015 שר האוצר דאז כחלון. הממשלה היוצאת איפשרה את הקמתו של מטה דיור במשרד הבינוי, ומטה תכנון זהה בגודלו במשרד הפנים. בכל אחד מהמטות 12 משרות ובראשם ראש מטה בדרג מנכ"ל. קשה לראות את אחד השרים החדשים מוותר על שפע כזה של תקנים והשפעה, ולכן סביר להניח שבחודשים הקרובים השרים החדשים יאיישו את המטות הללו.
במשרדו של אלקין ישנן לא מעט משרות שאינן מאוישות, בראשן יועץ משפטי במקומו של אלעזר במברג שמונה לפני כחודש למ"מ הרשות להתחדשות עירונית, וראש אגף תכנון אסטרטגי ומדיניות במקומו של נתנאל לפידות שעומד כיום בראש האגף הזה וגם בראש אגף נכסים וחברות.
הוועדה המחוזית ת"א צפויה לעבור טלטלה בחודשים הקרובים: מתכננת הוועדה ד"ר חווה ארליך תפרוש באוגוסט, ולפי הערכות גם יו"ר הוועדה דניאלה פוסק תפרוש בקרוב. השרה שקד תצטרך לוודא כי לשתיהן ימונו מחליפים ראויים בזמן סביר. זה כמעט שנה ש־11 ועדות מרחביות לתכנון ובנייה פועלות ללא יושבי ראש וגם שם נדרשים מינויים מקצועיים מצוינים. לבסוף תצטרך שקד לפעול במהירות למינוי שני ראשי אגפים במינהל התכנון.