סגור

פרויקט מיוחד
המשימה הראשונה של ממשלת השינוי: לצאת מהשיתוק

מגיבוש מדיניות אבטלה, דרך השבת אמון הציבור במשטרה - ועד צמצום החוב הציבורי: הממשלה החדשה שתיכנס היום לתפקידה תידרש להכריע בשורה של נושאים חברתיים כלכליים ללא דיחוי, ולהתמודד עם שורה ארוכה של נושאים תקועים שהשאירה אחריה הממשלה היוצאת. פרויקט מיוחד

היום בשעה 16:00 תושבע במליאת הכנסת הממשלה ה־36.
בממשלה החדשה יכהנו 28 שרים, ולפי שעה שלושה סגני שרים מהם שניים במשרד ראש הממשלה (לרע”מ ולימינה) ואחד במשרד החוץ (יש עתיד), עם אופציה להוספת משרת סגן לשר הביטחון (כחול לבן). רע”מ לא חתמה עדיין על קווי היסוד והיא תצטרף לקואליציה רק לאחר השבעת הממשלה.
בחודש הקרוב ייערכו דיונים בין ראשי מפלגות הקואליציה לגבי כמה סוגיות שטרם הוסדרו, בהן מי יעמוד בראשות ממשלת המעבר אם תקציב המדינה לשנת 2022-2021 לא יתקבל בקריאה השנייה והשלישית עד 5 בנובמבר 2021. כמו כן, תידון דרישתו של שר הביטחון בני גנץ לאייש משרת סגן שר במשרדו, משרה שקיימת כבר שנים רבות.

למעט שרי הביטחון, התרבות, הקליטה והתקשורת - כל יתר השרים הם חדשים ובהם שרים לשעבר: לפיד, בנט, שקד, סער, ליברמן, אלקין, שאשא ביטון. הם נכנסים למשרדים חדשים ותהיה להם הרבה עבודה לאחר שנתיים וחצי של ממשלות מעבר ושנה וחצי שבהן הממשלה התנהלה בלא תקציב מאושר.
ביום שישי הונחו ההסכמים הקואליציוניים וקווי היסוד של הממשלה על שולחן הכנסת, והם אמורים לשקף את המשימות והיעדים של הממשלה החדשה. בתחומי הכלכלה והחברה נקבע בקווי היסוד כי “הממשלה תפעל להקנות יציבות שלטונית והיא תתמקד בשיקום המשק, הכלכלה והחברה האזרחית, תחזק את הממלכתיות, ותרחיב את תחומי ההסברה הלאומיים”.

2 צפייה בגלריה
יאיר לפיד נפתלי בנט
יאיר לפיד נפתלי בנט
לפיד ובנט
(עמית שאבי)
בהמשך מפורטים סעיפים רבים בכל תחומי החיים, בהם הפחתת רגולציה, חיזוק המגזר הפרטי בדגש על עסקים קטנים ובינוניים, הצבת יעד לאומי להעלאת מספר העובדים בהייטק ל־15% מכלל העובדים במשק עד לשנת 2026, ריכוז מאמצים בנושא התעסוקה וההכשרות המקצועיות, פעולה נחושה למיתון עליית מחירי הדיור, ובכלל זה נושא התחבורה, דיור בר־השגה, התחדשות עירונית, תוכנית שיווק של 300 אלף יחידות דיור ועוד.
וזה רק מעט שבמעט מתוך שפע התוכניות. “כלכליסט” ערך מיפוי של המשימות הבוערות שממתינות לממשלה החדשה ולשרים החדשים.

עוד מוצע בקווי היסוד ובהסכמים לקבוע תוספת שנתית קבועה לסל שירותי הבריאות, להקים שני בתי חולים בנגב ובגליל, להקים שדה תעופה נוסף, להקים אוניברסיטה בגליל, ולסייע לענף המלונאות והתיירות לאור משבר הקורונה: הקלות בארנונה, יישום חל”ת גמיש ופיצוי העסקים החדשים.