$
בארץ

פרץ על תוכנית הפטור ממע"מ על מזון: "נקווה שזה לא תעלול בחירות של נתניהו"

במפלגת התנועה הופתעו לשמוע על התוכנית של רה"מ, שכן הצעה זהה העלה עמיר פרץ רק בתחילת אוקטובר - ונתניהו דחה אותה. יחימוביץ': "אין גבול לציניות"

רוני זינגר 18:2708.12.14

תכנית הפטור ממע״מ על מוצרי מזון בפיקוח של ראש הממשלה בנימין נתניהו גררה שורה של תגובות סוערות בזירה הפוליטית. אחרי שנחשפה התוכנית ב״כלכליסט״ בשבוע שעבר, תוכנית שעלותה מוערכת בכ-2 מיליארד שקל, דיבר נתניהו על הנושא היום בפתח ישיבת סיעת הליכוד: "זמן מה אני מדבר על מע"מ 0 על מוצרי יסוד. מנכ"ל משרדי עובד על תוכנית סדורה בעניין כבר כמה שבועות. זהו צעד משלים ליצירת תחרות בשוק המזון אחרי שכבר עשינו, כמו צעדים כמו הקלות ביבוא ופטור מקניות באינטרנט.  

כל עוד הייתה לי מחוייבות בקואליציה למע״מ 0 אחר לא היה אפשר לעשות גם וגם, אבל עכשיו אני אומר שאם כבר מע״מ דיפרנציאלי - אז זה הצעד המתבקש. בכך ניטיב עם המוני העם, ולא רק עם כמה אלפים. אמרנו שמע״מ 0 צריך להיעשות על הדבר הנכון. ואם כבר הולכים אז הדבר הנכון לעשות זה להרחיב על מוצרי יסוד מפוקחים שכל בית צורך. זה הביא אותי בשבועות האחרונים לקדם את התוכנית וקיוויתי שנשים אותה בראש מעינינו בקרוב, אבל זה יתאפשר בקואליציה הבאה".

 

במפלגת "התנועה" הופתעו לשמוע את התוכנית, שכן הצעה זהה העלה חבר הכנסת עמיר פרץ רק בתחילת אוקטובר. פרץ, אז כיהן כשר להגנת הסביבה, הציע במהלך דיוני התקציב בממשלה את ההצעה: "מע״מ 0 לסל מוצרים בסיסי למחיה". בהצעתו נכתב: "במדינות מערביות רבות נהוג להטיל מע״מ מופחת או לפטור ממנו לחלוטין מוצרים ושירותים מסוימים, לרוב מוצרים בסיסיים אשר חלקם היחסי בהוצאה גדל ככל שמשקי הבית עניים יותר. הפחתה כזו צפויה להקטין את ההוצאות של כל משקי הבית אך השינוי המשמעותי ביותר צפוי להיות בקרב האוכלוסיות החלשות. הצעתי היא לבנות סל מוצרים בסיסי למחיה שעל מוצריו לא יגבו מע״מ כלל".

 

פרץ פירט ברשימה גם את המוצרים שיזכו לפטור, כאמור מוצרי מזון בסיסיים. לטענת פרץ נתניהו דחה את הצעתו והעדיף תחתיה לתמוך בפטור ממע״מ על דירה, הצעתו של לפיד. "טוב שנפל האסימון לראש הממשלה והיום הוא מציע מע״מ 0 על מוצרי יסוד וסל קיום בסיסי מינימלי, כפי שהצעתי בישיבת התקציב, והוא התנגד לכך. על זה נאמר 'מוטב מאוחר מאשר אף פעם לא'. אני מקווה שלא מדובר בתעלול בחירות אלא בהחלטה שתכנס לתוקף באופן מיידי", מסר פרץ.

 

ח״כ שלי יחימוביץ׳ הגיבה ואמרה: "לרגע מבלבל אחד זה נראה כאילו קם בבוקר סוציאליסט צעיר עם רעיון ולא מדובר בראש ממשלה שכיהן שלוש קדנציות פלוס קדנציה כשר אוצר. אין גבול לציניות".

 

"זה נראה כאילו קם בבוקר סוציאליסט  עם רעיון ולא מדובר בראש ממשלה שכיהן שלוש קדנציות ". יחימוביץ' "זה נראה כאילו קם בבוקר סוציאליסט עם רעיון ולא מדובר בראש ממשלה שכיהן שלוש קדנציות ". יחימוביץ' צילום: אי פי איי

 

"הקשבתי לנאום רה"מ והתביישתי", כך אמר יאיר לפיד בתגובה לנאומו מוקדם יותר היום של נתניהו. "לפחות תעשה שיעורי בית, לפחות תדע על מה אתה מדבר. מע"מ אפס הוא חלק מתוכנית דיור רחבה שאני לא בטוח שרה"מ מודע לה בכלל. רה"מ אמר שמע"מ 0 בעייתי? הוא הצביע עליו, חלק מהחוק זה פיקוח על המחירים דרך השמאי הממשלתי. הוא עובד אצלך, כבר חודשים שהוא עוסק במיפוי של כל אתרי הבנייה בארץ, בדיוק בשביל לפקח על המחירים כדי שקבלנים לא יוכלו להעלות מחירים. יש צוות במס הכנסה - תפקידו לוודא שהפיקוח נשמר".

 

ח״כ דב חנין אמר "כשהעלנו להצבעה בפתיחת הכנסת הזאת הצעת חוק למע"מ 0 על מוצרי מזון בסיסיים - הממשלה התנגדה. זוהי ממשלה אנטי-חברתית וסיסמאות בחירות לא ישנו את זה. איך הם נוהגים שהם מקבלים את השלטון אנחנו כבר יודעים בדיוק. אני מקווה שגם הציבור כבר לא יקנה את הספינים וההבטחות הריקות של נתניהו וידע לתת לו תשובה מוחצת בקלפי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x