$
שאול אמסטרדמסקי

פרשנות

מע"מ 0% על מוצרי המזון? הבטחות נתניהו לא עומדות במבחן המציאות

ההסבר של ראש ממשלה על החלפת תכנית לפיד לביטול המע"מ על דירות בביטול המע"מ על מוצרי מזון נשמע טוב מדי בכדי להיות אמיתי. כשבודקים את המספרים מבינים למה

שאול אמסטרדמסקי 11:5508.12.14
ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח רשמית את עונת הבטחות הבחירות. הנה ההבטחה הכפולה של נתניהו: ניקח את תוכנית מע"מ 0% שאמורה לעלות 3 מיליארד שקל בשנה, נבטל אותה, בכסף שנחסוך ניתן מע"מ 0% על מוצרי מזון שנמצאים בפיקוח. זה יעלה לנו 2 מיליארד שקל בשנה. את המיליארד שקל שיישארו עודף נוסיף למענק חיילים משוחררים ונכפיל אותו.

 

אז הנה ניתוח קצר להבטחה של נתניהו, האם היא אפשרית בכלל, והאם המספרים נכונים.

 

נתניהו קצת מבלבל את היוצרות, בלשון עדינה. ראשית, לפי ספר התקציב, עמוד 217 בלינק הזה עלות תוכנית מע"מ 0% לדירות של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד הוערכה ב-2 מיליארד שקל בשנת 2015, ולא 3 מיליארד. כך שמלכתחילה, ההבטחה של נתניהו מופרזת לחלוטין.

 

נתניהו. נשמע טוב, אבל המספרים לא מסתדרים נתניהו. נשמע טוב, אבל המספרים לא מסתדרים צילום: אמיל סלמן

 

שנית, נתניהו מערבב כאן, לא ברור אם במכוון או לא, אחרי הכל הוא היה שר אוצר, בין צד ההוצאות - התקציב - לבין צד ההכנסות - המסים שאנחנו משלמים. שני הצדדים האלה מנותקים לחלוטין. כלומר, אם בשנה מסוימת נשלם יותר מסים מהתחזית המוקדמת של האוצר, הכסף הזה לא יתווסף לתקציב, כי התקציב מנותק מצד ההכנסות.

 

תוכנית מע"מ 0% לדירות של לפיד לא הייתה בצד ההוצאות. העלות שלה באה לידי ביטוי בצד ההכנסות - וליתר דיוק, באובדן של 2 מיליארד שקל בהכנסות ממע"מ. לכן ההבטחה של נתניהו להוסיף מיליארד שקל למענק לחיילים משוחררים מתוך החיסכון שייגרם מביטול תוכנית מע"מ 0% על דירות היא לא אפשרית בעולם הממשי, כי שני הצדדים מנותקים זה מזה.

 

מלבד זה, כבר עתה העלות השנתית של חוק חיילים משוחררים בתקציב המדינה היא 2.2 מיליארד שקל בשנה. אם נתניהו רוצה להוסיף לשם מיליארד שקל נוספים, הרי שקודם כל לא מדובר בהכפלה של המענק. ודבר שני, נתניהו יצטרך להסביר מאיפה הוא יביא את הכסף - מהחינוך? מהבריאות? אולי מהביטחון? כי דבר אחד בטוח - מביטול תוכנית מע"מ 0% אי אפשר להביא את הכסף.

 

ובכל מקרה, כל עוד אין תקציב מאושר למדינה, ואין כזה כי הכנסת מתפזרת מבלי לאשר את התקציב, אין שום דרך לממש את ההבטחה הזו עכשיו. גם אם נתניהו יעשה צעדים בכיוון הזה כרגע, וסביר מאוד להניח שהוא לא, היועץ המשפטי לממשלה יעצור אותו, אם לא החשבת הכללית לפניו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x