$
בארץ

העבודה מציעה: פטור ממע"מ על מזון, תרופות וחינוך

בעוד ראש הממשלה מתכנן לתת פטור ממע"מ על מזון בפיקוח, במפלגת העבודה מציגים תוכנית להנחות במע"מ על מוצרי יסוד, חשמל ודלק שיעלו את ההכנסה הפנויה בעשירון התחתון ב־12%

רוני זינגר 08:1007.12.14

בזמן שבמשרד ראש הממשלה ממשיכים לעמול על תוכנית הפטור ממע״מ על מוצרי מזון שבפיקוח, כפי שפורסם בשבוע שעבר ב"כלכליסט", במפלגת העבודה פרסמו בסוף השבוע כי היו הראשונים להציע תוכנית דומה שתכלול פטור או הנחה במע"מ על שורה של מוצרי יסוד. לטענת העבודה, השינוי שהם מציעים במע"מ יגדיל את ההוצאה הפנויה של משקי הבית בעשירון התחתון ב־12.5% בממוצע, בעשירון השני ב־8.5% ובמשק בית בו אין מפרנסים ב־6.7%.

על פי הפרסום ב"כלכליסט", במשרד ראש הממשלה עובדים זה מספר שבועות על תוכנית לפטור ממע״מ מוצרי מזון הנמצאים תחת פיקוח. לפי בדיקת הצוות, התוכנית תעלה כ־2 מיליארד שקל בשנה. כזכור, נתניהו שהתנגד לתוכנית של שר האוצר יאיר לפיד למתן פטור ממע״מ ברכישת דירה, דרש ממנו לפני התפרקות הממשלה לספק פתרונות להורדת יוקר המחיה ובהם ״הורדת המע״מ על מוצרי מזון בסיסיים״.

 

לטענת העבודה הם היו הראשונים להצי תוכנית שתכלול פטור או הנחה במע"מ על שורה של מוצרי יסוד לטענת העבודה הם היו הראשונים להצי תוכנית שתכלול פטור או הנחה במע"מ על שורה של מוצרי יסוד צילום: שאטרסטוק

 

״איפה היה נתניהו בשש השנים האחרונות״, תקפו בסוף השבוע בעבודה. לטענת אותם גורמים, יו״ר העבודה יצחק הרצוג הציע את להפחית את המע״מ על מוצרי מזון מספר פעמים "אולם הממשלה האטומה דחתה זאת".

 

לפני שבועיים הגיש ד״ר רובי נתנזון מהמרכז למדיניות כלכלית, מחקר המציע לפטור ממע״מ מוצרי מזון למעט סוכר ומוצריו, משקאות קלים, משקאות אלכוהוליים וארוחות מחוץ לבית. בנוסף מוצע להעניק פטור ממע״מ על מים לצריכה ביתית, תרופות, עיתונים, ספרים ומכשירי כתיבה, תחבורה ציבורית וחינוך. כמו כן מוצע להטיל מע״מ בשיעור של 5% בלבד על חשמל, גז ודלק עד תקרה שתיקבע.

 

לטענת כותבי המחקר, פטור דומה מקובל במדינות רבות. המחקר לא מציין את עלות התוכנית, אך ההערכה כי מדובר בעשרות מיליארדי שקלים. פרק המזון, הכולל גם מוצרים שאינם בפיקוח, מציג אובדן הכנסה של כ־10 מיליארד שקלים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x