$
חדשות טכנולוגיה

מחוקקים לבזוס: האם אמזון מקדמת בכוונה מוצרים נחותים?

תחקיר באזפיד חשף שמוצרים רבים שמקבלים את תו Amazon’s Choice בשירותי החברה הם באיכות נמוכה, ואף פגומים; בעקבותיו, פנו סנאטורים אמריקאים לבזוס, בדרישה לקבלת הסברים ולברר האם מדובר בהטעיית צרכנים

רפאל קאהאן 14:3013.08.19

כיצד מחליטה אמזון אילו מוצרים יקודמו בשירותיה, והאם קורה שהיא מקדמת בכוונה מוצרים נחותים? שאלות אלו הופנו בידי מחוקקים אמריקאיים לג'ף בזוס, מייסד ענקית הקמעונאות. לפי דיווח של CNBC מאמש (ב'), העבירו הסנאטורים הדמוקרטים בוב מננדז ורי'צרד בלומנטל מכתב לבזוס, בו דרשו לקבל הבהרות בנושא.

 

 

השאילתא הועברה בעקבות תחקיר מקיף של באזפיד שחשף מקרים בהם מוצרים באיכות נמוכה ואף כאלה שאינם תקינים קיבלו את תו Amazon’s Choice של החברה. לטענת הסנאטורים, הקידום הזה עלול להטעות צרכנים שסבורים שהוא סמל של איכות גבוהה במיוחד.

 

ג'ף בזוס ג'ף בזוס צילום: איי אף פי

 

 

תו האיכות של אמזון הוצג ב-2015 ויועד לייצר תכנית המלצות שתקדם מוצרים שמציעים תמורה גבוהה ביחס למחיר. עם זאת, בחודשים האחרונים החלו להופיע יותר ויותר תלונות ברשת על כך שמוצרים שזכו לתיוג הזה אינם עומדים בדרישות האלה.

 

הסנאטורים ביקשו מאמזון לחשוף את האופן בו היא מגדירה מוצרים כזכאים לתג האיכות. בנוסף הם ביקשו ממנה להסביר האם המוצרים עוברים בדיקה בידי עובדיה לפני שהם מקבלים את התג הנחשק. אמזון לא התייחסה ישירות לשאלות של הסנאטורים בתגובתה לפרסום ב-CNBC, אך הסבירה שהיא משקיעה משאבים רבים כדי להגן על האמינות של הסקירות באתר ושהיא מפרסמת את התנאים לפעילות באופן ברור. עוד הסבירה שמי שעובר על התנאים יכול למצוא עצמו מסולק משימוש באתרה, בין אם מדובר במוכרים או בסוקרים.

 

הפנייה עזרה, המדיניות השתנתה

 

המכתב מייצג מגמה גוברת מצד מחוקקי וושינגטון לנטר ולפקח על פעילות חברות הטכנולוגיה, בדגש על כאלה שחולשות על נתחים גדולים בתחומי פעילותן. הסנאטור בלומנטל כבר פנה אל אמזון בעבר בבקשות למידע; למשל, בדצמבר אשתקד הצביע בפנייתו לבזוס על מגנון החסימה של מוכרי צד שלישי שמציעים מוצרים במחיר נמוך מזה שמוצע על ידי אמזון, וטען שפרקטיקה זו מהווה הטייה של התחרות לטובת החברה. אמזון שינתה דרכיה וחדלה מלחסום מוכרים אלה תוך שלושה חודשים מהפנייה.

 

 

גם הרפובליקנים לא נמנעים מעיסוק בפעילות החברה; בחודש שעבר ביקשו חברי הקונגרס פרנק פאלון ג'וניור ויאן שאקווסקי להתייחס לבעיית הביקורות המזויפות שנפוצות יותר ויותר בשירותי אמזון. בשבוע שעבר ביקשה קבוצת מחוקקים בהובלת מננדז מאמזון לאכוף ביתר שאת את מדיניותה האוסרת מכירה של כלי נשק באתרה. זאת, לאחר שתחקיר של הוושינגטון פוסט מצא שאלה נמכרים בו בצורה חופשית למדי.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x