$
חדשות טכנולוגיה

פרשנות

סוכנות המחקר של הפנטגון מפתחת כלי השמדה גנטית? טוב מאוד

לאחרונה נודע שסוכנות DARPA עובדת על פיתוח יכולת להשמיד מזיקים למיניהם על בסיס הגנטיקה שלהם. באו"ם מפחדים שזה יהפוך לנשק, אך שוכחים שהסוכנות המציאה כמה מהחידושים הכי מועילים שיש כיום לאנושות

יואב סטולר 19:4608.12.17

הידיעה כי הסוכנות הצבאית DARPA תשקיע כ-100 מיליון דולר בטכנולוגיות להכחדה גנטית עוררה תגובות מבוהלות בקרב רבים. לפי תכתובת שחשפה הסוכנות הכפופה למחלקת ההגנה האמריקאית, הפיתוח נועד להביא בעתיד להכחדת יתושים המפיצים מלריה, מכרסמים פולשניים או חיות מזיקות אחרות.

 

 

דארפ"א, שחולשת על תקציב שנתי של 2.9 מיליארד דולר, נחשבת לגוף המחקר המשמעותי ביותר בעולם בתחום של קריאה, ניטור ועריכה של הגנום האנושי - מה שמוסיף למתיחות בנושא בין הסוכנות לבין האו"ם, שחושש כי המימון הצבאי של התוכניות עלול להביא לשימוש בהן במסגרת לוחמה ביולוגית. באו"ם אף שוקלים להורות על השעיית פעילות המחקר הגנטי בעקבות מה שהוגדר כחשש שעלה ממדינות אחרות.

 

חקר DNA. תנו ל-DARPA לחקור בשקט חקר DNA. תנו ל-DARPA לחקור בשקט צילום: בלומברג

 

 

במקום להיכנס לפאניקה כדאי לנשום עמוק, לשתות מים ולהסיר את המסקינגטייפ מהחלונות, אותו נייר דביק שהומצא אף הוא כפיתוח צבאי במלחמת העולם השנייה. טכנולוגיות רבות ומגוונות בחיי היומיום מבוססות על פיתוחים שיועדו בתחילה לשימושים צבאיים, כמו ה-GPS, המחשב, קופסאות השימורים, זריקות נגד אלרגיה, המיקרוגל ואפילו הקפה המגורען.

 

 

פיתוחים אלו ורבים אחרים הגיעו לעולם בזכות מדענים ואנשי מחקר בשירות הצבא. אלה, בניגוד לחברות אזרחיות, לא מכוונים את המחקר וההון האנושי לפי שולי רווח בלבד ומאפשרים מרווח נשימה לפיתוחים פורצי דרך. הרתיעה שמגלה האו"ם, גוף אזרחי אך בעל היסטוריה רוויה של שחיתות, מרגישה יותר כמו פחד מפני קידמה. אין ספק שמחקר בתחום הגנטיקה דורש פיקוח, אך ספק אם עצירתו או העברתו לידיים אזרחיות מוכוונות רווח תהיה בריאה יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x