$
בשולי הרשת

בשולי הרשת

מחקר: משחקי מחשב יכולים לשדרג את הדיאטה שלכם

לטענת חוקרים בריטיים, משחק מיוחד שנשען על התניה ומתן חיזוקים הצליח לעודד אנשים להתמיד בדיאטה שלהם. המחקר נראה מבטיח, אך לא יוכל להחליף את הטכניקה הבדוקה להרזייה: תזונה נכונה והתעמלות

הראל עילם 17:2230.06.15

האם משחקי מחשב יכולים לגרום לכם לרזות? מחקר חדש מבית האוניברסיטאות הבריטיות אקסטר וקרדיף מוכיח שכן. חוקרים משתי האוניברסיטאות יצרו משחק בסיסי במיוחד שעובד על בסיס העקרונות הפסיכולוגיים המוכרים של התניה וחיזוק, שגם עזרו בעבר לטפל במכורים לסמים וחולי סוכרת.

המשחק מראה לשחקן רצף מתחלף של תמונות מזון כשעליו ללחוץ על כפתור כאשר הוא רואה מזון בריא, כגון סלט - ולא לעשות דבר כאשר הוא רואה מזון לא בריא, כגון עוגיות. יותר משמונים נבדקים בריטים בני 23 עד 65 התנסו במשחק בצורה מקוונת, כאשר חצי מהם היוו קבוצת ביקורת והמשחק הראה להם תמונות של פריטים שאינם מזון. הנבדקים היו כולם עם אחוזי שומן שנעים בין ממוצע לשמן.

 

המחשב יוכל לסייע המחשב יוכל לסייע צילום: בלומברג

 

המחקר הראה שבחצי השנה שלאחר הניסוי, ההתניה עבדה בקרב ארבעים הנבדקים שנחשפו לתמונות מזון. הנבדקים איבדו משקל בצורה "קטנה אך מדידה". בנוסף, בשאלון שנערך לפני החשיפה למשחק, אחרי וחצי שנה אחרי, פחות נבדקים ציינו שהם מרגישים דחף או רצון לאכול מאכלים לא בריאים.

 

ראש המחקר, ד"ר נטליה לורנס, הודתה בראיון שנתנה ל-BBC כי המחקר נמצא בשלבים בסיסיים - אך טענה שיש לו פוטנציאל וסיפרה שהוקצה תקציב להמשך הבדיקות. זו לא הפעם הראשונה שאנו רואים חיבור בין משחקים ותחום הבריאות: לא מעט אפליקציות כושר משתמשות באלמנטים של גיימיפיקציה כדי לגרום למשתמש להאריך את מסלול הריצה שלו או להקפיד על הדיאטה. משחקי הכושר של מיקרוסופט לקינקט או נינטנדו ל-Wii וה-Wii U רושמים בקביעות הצלחה מסחרית מרשימה בקהל הנישה שלהם. עם זאת, גם ד"ר לורנס מודה - כדי לרזות, צריך לקום מהכיסא ולהתעמל ולשלב זאת עם תזונה נכונה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x