$
מכשירים ומדריכים

מיקרוסופט מודיעה רשמית למשקיעים: "אנו חברת תוכנה וחומרה"

תחום החומרה לא זר לענקית התוכנה האמריקאית, שחנכה בעבר מוצרים מצליחים כגון קונסולת האקס-בוקס. עם זאת, עתה הודיע מנכ"ל מיקרוסופט רשמית למשקיעים על שינוי אסטרטגיה מהותי - דבר שעשוי להטריד רגולטורים ואת יצרני המחשבים כאחד

הראל עילם 13:5510.10.12

מיקרוסופט, ענקית התוכנה ומפתחת מערכת ההפעלה הפופולרית בעולם, ממציאה את עצמה מחדש כחברת תוכנה וחומרה. כך עולה מהמכתב הרשמי ששלח אמש (ג') מנכ"ל החברה, סטיב באלמר, למשקיעים במסגרת הדו"ח הפיננסי שלה ל-2012. זאת, רק כמה ימים לפני שהחברה משיקה את ווינדוס 8 ו-ווינדוס פון 8 - ההשקה הגדולה ביותר בהיסטוריה שלה.

מיקרוסופט הגדירה את עצמה עד כה כחברת תוכנה - אבל לדברי באלמר, זה הולך להשתנות. "זה שינוי משמעותי, הן במה שאנחנו עושים והן באיך שאנחנו רואים את עצמנו" כתב. "כחברת תוכנה וחומרה, זה משפיע על איך שאנחנו מנהלים את החברה, איך שאנחנו יוצרים חוויות חדשות ואיך שאנחנו מביאים מוצרים חדשים לשוק". מספר אנליסטים העריכו כי ההכרזה היא הכנה לכך שמיקרוסופט מעוניינת להכריז גם על השקת טלפון חכם מתוצרתה, למרות שיתופי הפעולה שלה עם נוקיה ו-HTC.

 

מחשב הסרפס. מיקרוסופט נכנסת לשוק הטאבלט - ובגדול מחשב הסרפס. מיקרוסופט נכנסת לשוק הטאבלט - ובגדול

 

שוק החומרה אינו זר למיקרוסופט: החברה פיתחה בעבר מספר טלפונים (ביניהם מכשירי ה-Kin הכושלים), את נגן המדיה Zune, את קונסולת האקס-בוקס המוצלחת, היא מציגה קו מוצרים נלווים למחשב האישי - וביוני האחרון הכריזה על טאבלט בשם סרפס. החברה פיתחה גם מחשב שולחן, מוצרים לכיתות חכמות ועוד.

 

מיקרוסופט מתחילה את המהלך

 

את השינוי ההדרגתי בגישה של מיקרוסופט היה אפשר לראות כבר לפני שנה, כאשר באלמר אמר למשקיעים כי השיטה של אפל - שילוב של חומרה ותוכנה - פשוט עובד. חשיפת הטאבלט מתוצרתה ביוני האחרון הראה כי מיקרוסופט רצינית בכוונתה להפוך להיות גם יצרנית חומרה. גם לפני מספר שבועות אמר באלמר שמיקרוסופט היא יותר מחברת תוכנה נטו.

 

באלמר ומכשיר הסרפס. אילו עוד מכשירים מתכננת מיקרוסופט? באלמר ומכשיר הסרפס. אילו עוד מכשירים מתכננת מיקרוסופט? צילום: בלומברג

 

המכתב הרשמי מראה כי הסרפס והראיון האחרון אינם מקרים בודדים: "יהיו זמנים בהם אנו נבחר לייצר מכשירים יעודיים, כגון האקס-בוקס והסרפס" כתב באלמר, משפט שללא ספק מדאיג את יצרניות המחשבים הקיימות והשותפות של מיקרוסופט. כגון HP, אסוס ואייסר. זאת, למרות שבאלמר אמר שמיקרוסופט תמשיך לעבוד ביחד עם יצרניות החומרה ותסתמך עליהן לייצור רוב המכשירים. "אנו נמשיך לעבוד עם האקוסיסטם הענקי של שותפים שמספקים מגוון של מחשבים, טאבלטים וטלפונים. אין דרך אחרת לתמוך ב-1.3 מיליארד מכשירי ווינדוס מסביב לעולם".

 

כפי שניתן לראות מ-Digits, צמיד זיהוי התנועה שמיקרוסופט הציגה אתמול (ג'), החברה מתכוונת להמשיך ולבסס ממשקים חדשים המבוססים על תנועות, מחוות וזיהוי קול, ובאלמר הבהיר שהחברה שלו "תמשיך להיות מחויבת לממשק הטבעי ולמצוא דרכים שיאפשרו לנו לשלוט בצורה טבעית יותר על המכשירים שלנו".

 

פרשנות: על שילובים לא קדושים

 

אפשר להניח שהשילוב בין חומרה ותוכנה לא יהיה קל וטבעי למיקרוסופט - בניגוד למתחרותיה הגדולות, ביניהן אפל. מיקרוסופט כבר נקנסה בעבר מספר פעמים - ולאחרונה שוב, בקנס של מיליארד דולר - על שילוב בין מספר מוצריה. למשל, על הנטיה שלה לכלול את דפדפן האקספלורר כברירת מחדל בכל מערכות ההפעלה שלה. אם היא תכנס גם לתחום היצור של מחשבים אישיים, אין ספק שמדובר כאן בתביעת מונופול שרק מחכה לקרות.

 

המיזוג בין חומרה ותוכנה בשוק המובייל הוא הדוק אף יותר, וחברות כגון אפל לא רק כוללות את הדפדפן שלהן בכל טלפון, אלא גם סדרה ארוכה של אפליקציות רשמיות, מגבלות ועוד (כמובן, לצד מערכת ההפעלה שלה). בגלל ההיסטוריה של מיקרוסופט בתחום, לא ידוע אם לשכות הסחר הבינלאומיות השונות יתנו לחברה אם אותו מרווח נשימה שהן נותנות לחברות מתחרות - על אף שהן עושות את אותו הדבר.

 

למיקרוסופט יש גם אקוסיסטם שכוללת שותפות רבות עליהן נסמכת החברה - ורבות מהן כבר החלו להראות ניצני מרד. כעת רק ניתן לראות האם הסרפס והנסיונות הבאים של מיקרוסופט להכנס לשוק החומרה יהיו הצלחה, דבר שללא ספק יפגע בשותפות שלה. יתכן שכמו ה-Zune וה-Kin, גם כאן תיכשל החברה. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x