$
מכשירים ומדריכים

אייסר: מיקרוסופט לא מבינה בטאבלטים. האם עלינו למצוא אלטרנטיבה?

בכירים בחברה הטייוואנית טוענים שמה שעובד עבור אפל לא יעבוד עבור מיקרוסופט. לדבריהם, היא לא תוכל להיכנס לתחום החומרה מבלי שהטאבלט שלה ייכשל ואיתו - השותפויות שלה עם יצרניות המחשבים

הראל עילם 18:0707.08.12

המסר שקע: יו"ר ומנכל יצרנית המחשבים האישיים הטיוואנית אייסר, ג'י.טי וואנג, הביע דאגה מפני החלטתה של מיקרוסופט להכנס לתחום החומרה בעצמה ולהשיק מחשבי לוח.

 

בראיון עם פיינשל טיימס שפורסם אמש (ב'), וואנג ביקש מענקית התוכנה לשקול מחדש את הנושא - חודש לאחר שמייסד אייסר, סטן שהיה, אמר שהוא אינו מודאג מהתוכניות של מיקרוסופט.

 

חומרה? מה למיקרוסופט ולחומרה?

 

בראיון אמר וואנג כי הסרפס, מחשב הלוח של מיקרוסופט "ישפיע בצורה שלילית על האקו-סיסטם העולמי, ומספר רב של מותגים יפגעו מכך. זה לא משהו שאתם טובים בו, אז בבקשה, תחשבו על כך מחדש". אייסר הציגה בתערוכת קומפיוטקס האחרונה סדרה של טאבלטים, מחשבים ניידים ומחשבי "הכל באחד" שמבוססים על ווינדוס 8.

 

מחשב הסרפס. אם תשאלו את אייסר - כישלון ידוע מראש מחשב הסרפס. אם תשאלו את אייסר - כישלון ידוע מראש צילום: בלומברג

 

בראיון נפרד למגזין בטייוואן אמר וואנג: "אנחנו צריכים לשנות את האסטרטגיה שלנו, בהתחשב בהתחזקות של שוק הטאבלטים וריבוי מערכות ההפעלה". קמפל קאן, נשיא חטיבת המחשבים האישיים של אייסר, אמר בעבר בתגובה לחשיפת הסרפס: "הם לא נתנו לנו תמונה ברורה במיוחד... האם אנחנו צריכים להמשיך לעבוד עם מיקרוסופט, או אולי למצוא אלטרנטיבות?".

 

סמנכ"ל אזור אירופה, אפריקה והמזרח התיכון באייסר, אוליבר אהרנס, התבטא אף יותר בחריפות וניבא שהטאבלט יכשל, למרות שזכה לביקורות ראשוניות משובחות. "הוא לא יכול להצליח. אתה לא יכול להיות יצרן חומרה מוצלח עם שני מוצרים. מיקרוסופט צריכה לעבוד עם היצרנים, בעוד שאפל יכולה לעשות מה שהיא רוצה, כי היא לבד". דובר החברה אישר כי אייסר דיברה עם מיקרוסופט על ההשפעות השליליות של הטאבלט מיד לאחר ההשקה.

 

מיקרוסופט ממציאה את עצמה מחדש

 

לפני כחודש וחצי, מיקרוסופט חשפה בפני העולם את סרפס - סדרת טאבלטים מבוססת ווינדוס 8. החברה עיצבה בעצמה את החומרה ותמכור אותה באופן ישיר וקמעונאי. עד כה, החברה התמקדה בעיקר בתחום התוכנה (למעט הצלחות כמו קונסולת אקסבוקס) והשאירה לשותפות שלה את פיתוח החומרה. התוצאה הייתה קשר סימביוטי וקרוב במיוחד בין מיקרוסופט וחברות כמו אינטל, HP, אייסר, אסוס ועוד.
 

ג'יי טי וואנג, נשיא אייסר ג'יי טי וואנג, נשיא אייסר צילוםף בלומברג

 
אבל נראה שמיקרוסופט מתרחקת כעת מהאסטרטגיה הזו, שעבדה עבורה במשך שנים כה רבות וסייעה לה ליצור את האקו-סיסטם הגדול בתעשייה. הסיבה העיקרית לכך היא אפל, שממשיכה לצמוח כחברה הגדולה בעולם ולהוכיח שאסטרטגיה שמשלבת חומרה ותוכנה יכולה להצליח - ובענק.

 

מיקרוסופט אמנם שידרה מסרים מרגיעים ליצרניות, אך יש לא מעט סימנים לפיהם החברה עומדת להחליף את עורה. בין השאר, נודע שמיקרוסופט עדיין לא חשפה בפני השותפות שלה כמה יעלו מחשבי סרפס שתשיק. בדו"ח הרבעוני האחרון שלה הודתה מיקרוסופט שיתכן והתחרות עם הטאבלט שלה יגרום נזק ליצרניות המחשבים. מיקרוסופט גם חיכתה לרגע האחרון כדי לספר לאינטל שמערכת ההפעלה העתידית שלה תתמוך במעבדי מתחרתה הגדולה - ARM.

 

הטאבלט ועונשו

 

מספר יצרניות מחשבים כבר הודיעו על צעדי "ענישה". HP למשל, פרסמה שתייצר רק תייצר מחשבי לוח מבוססי ווינדוס 8 פרו, ולא ווינדוס 8 RT, שמיועדת לטאבלטים ומבוססת על מעבדי ARM. בתור יצרנית המחשבים הגדולה בעולם, ההחלטה של HP יכולה לפגוע משמעותית באסטרטגיה של מיקרוסופט, בעבר אחת משותפתיה הקרובות ביותר.

 

ניתן לראות את השינוי במיקרוסופט - מעבר משיתופי פעולה הדוקים עם התעשייה לאסטרטגיה ששמה דגש על פיתוח מוצרים משולבים ועצמאיים - גם בקטגוריית הסמארטפונים. החברה לא עדכנה את נוקיה, השותפה הגדולה ביותר שלה בתחום, על כך שמערכת ההפעלה ווינדוס 8 פון לא תכלול תאימות אחורה ולא תפעל על מכשירים ישנים יותר.

 

הדבר פגע משמעותית ביכולת של נוקיה לחדור לארצות הברית. לפי דיווחים שלא אומתו, מיקרוסופט גם שוקדת על פיתוח טלפון חכם משל עצמה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x