$
חדשות טכנולוגיה

HP מענישה את מיקרוסופט: לא תייצר טאבלטים מבוססי ווינדוס 8 RT

שבוע לאחר שמיקרוסופט הציגה טאבלט מתחרה, יצרנית המחשבים הודיעה כי היא משנה את התוכניות שלה ולא תפתח מכשירים מבוססי מערכת ההפעלה החדשה של ענקית התוכנה מרדמונד

הראל עילם 17:5130.06.12
אחת מיצרניות המחשבים האישיים הגדולות בעולם, HP, יצאה נגד מיקרוסופט והודיעה שהיא זונחת את כל התוכניות שלה ליצירת מכשירים על בסיס ווינדוס 8 RT - מה שאומר שהחברה לא תציע טאבלטים זולים מבוססי ווינדוס 8. כך הודיעה החברה היו (שבת) במכתב לסוכנות הידיעות בלומברג. ההכרזה מגיעה מספר ימים לאחר שמיקרוסופט, בניגוד לאסטרטגיה ארוכת השנים שלה לעבוד יחד עם יצרניות החומרה ולא להתחרות בהן, הציגה את שני הטאבלטים הראשונים פרי פיתוחה.

 

על כל הצבעים השונים של ווינדוס 8

 

ווינדוס 8 RT היא גרסה של מערכת ההפעלה העתידית שלראשונה תעבוד גם על מעבדי חברת ARM הבריטית. עד כה, מערכות ההפעלה הביתיות של מיקרוסופט עבדו רק על מעבדים המשתמשים בטכנולוגיה של חברת אינטל, דבר שהעניק ליצרנית המעבדים מונופול כמעט מוחלט בשוק המחשבים.

 עם זאת, בעקבות התחזקות שוק הסלולר על חשבון המחשבים האישיים במהלך השנים האחרונות, מיקרוסופט הודיעה בינואר 2011 שהיא תתמוך גם בטכנולוגיה של ARM, שמעבדיה נמצאים בשימוש בכמעט כל טלפון חכם וטאבלט בעולם.

 

גרסת מערכת ההפעלה החלופית מיועדת בעיקר לטאבלטים, מכיוון שתוכנות המתוכננות למעבדי אינטל בלבד לא יוכלו לעבוד על מעבדי ARM ועל מערכת ההפעלה. לכן, מיקרוסופט מציעה שלוש מערכות הפעלה - ווינדוס 8 המלאה המיועדת למעבדי אינטל ולמחשב האישי, ווינדוס 8 RT המיועדת בעיקר לטאבלטים ומבוססת על מעבדי ARM, ו-ווינדוס 8 פון המיועדת לטלפונים חכמים עם מעבדי ARM.

 

 

שורש הבעיה? הטאבלט החדש של מיקרוסופט שורש הבעיה? הטאבלט החדש של מיקרוסופט צילום: בלומברג

 

מיקרוסופט מקווה שעם הזמן היא תוכל למזג בין כל גרסאות מערכות ההפעלה, ואף עשתה שינויים משמעותיים בקוד של מערכת ההפעלה ווינדוס פון בגרסה החדשה שלה על מנת לקרב אותה לווינדוס 8 המלאה. גוגל ואפל כבר איחדו את הגרסאות השונות של מערכות ההפעלה הסלולריות שלהן, כך שהן עובדות על כל המכשירים הניידים השונים.

 

תחרות מתחזקת מצד מיקרוסופט

 

כאמור, מיקרוסופט הציגה לפני כשבוע שני טאבלטים בסדרת Surface, כאשר הזול ביניהם מבוסס על ווינדוס 8 RT והיקר יותר מבוסס על ווינדוס 8 המלאה ומעבדי אינטל, שמסוגל להריץ בעצם כל תוכנה שנכתבה לווינדוס. עם זאת, מיקרוסופט מקווה שעם הזמן מפתחים יתאימו את האפליקציות והתוכנות השונות שלהם לכל מערכות ההפעלה.

 

ההכרזה על ווינדוס 8 RT נחשבת לחשובה במיוחד עבור האסטרטגיה ארוכת הטווח של מיקרוסופט והרצון שלה להתחרות בשוק הטאבלטים מול אפל. ההחלטה של HP נועדה ללא ספק להראות את הכעס שיצרנית המחשבים מרגישה כלפי השותפה הותיקה שלה, שהפכה כעת למתחרה.

 

דוברת HP, מרלן סומסק, נימקה את ההחלטה ברצונה של HP "להתמקד בקהל הקיים שלה" ושההחלטה "הושפעה מבקשות הלקוחות". היא גם ציינה כי ההחלטה "התקבלה לפני שמיקרוסופט הודיעה על הטאבלט שלה", אבל מקורות בחברה דחו את הטענה ואמרו ש-HP לא מעוניינת להתחרות במיקרוסופט. דוברי ARM, אינטל ומיקרוסופט סירבו להגיב.

 

בעבר כתבנו כי יתכן מאוד שיצרניות המחשבים יפעילו צעדי מחאה על מנת לפגוע במיקרוסופט בעקבות ההכרזה שלה. מיקרוסופט הודיעה לשותפות שלה על כוונתה להשיק את הטאבלט שלה רק מספר ימים קודם לכן. מייקל גרטנברג, אנליסט בכיר בגרטנר, אמר כי "אם מיקרוסופט לא הצליחו לשכנע את HP לתמוך באסטרטגיה שלהם, זה מראה כיצד הדברים השתנו שאי אפשר אפילו לסמוך על שותפים ותיקים".

 

HP, אם כך, תייצר ככל הנראה מחשבים אישיים המבוססים על ווינדוס 8 ויתכן וגם טאבלטים יקרים יותר שיריצו את ווינדוס 8 המיועדים לשוק העסקי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x