$
אינטרנט

סטולמן ל"כלכליסט" על ביטול הביקור בארץ: "מדיניות הכיבוש היא איומה ונוראה"

אבי התוכנה החופשית מגיב לראשונה לטענות שהופנו נגדו לאחר שנכנע ללחץ גורמים פלסטיניים וביטל ביקורו בארץ

עומר כביר 13:4906.06.11
"אני לא תומך בחרם גורף על אוניברסיטאות ישראליות, אבל אני גם לא מתכוון לפתוח בקמפיין נגדו" – כך אומר ל"כלכליסט" ריצ'ארד סטולמן, הנחשב לאבי תנועת התוכנה החופשית, אחרי שבשבוע שעבר ביטל הרצאות שתיכנן להעביר באוניברסיטאות תל-אביב, חיפה ובמכללת שנקר.

 

סטולמן, שיגיע

לאזור ביולי, הוזמן לביקור מטעם ובמימון גופי אקדמיה ברשות הפלסטינית. בתחילה, בעקבות פנייה של פעילים בעמותת "מקור" הישראלית, העוסקת בקידום קוד פתוח, תואם עם סטולמן שבמסגרת הביקור הוא יעביר הרצאות גם במוסדות אקדמיים בארץ.

 

ואולם, בשבוע שעבר שלח סטולמן מייל לפעיל העמותה אדי ארונוביץ', שתיאם את הביקור בישראל, בו הסביר כי הגורמים הפלסטיניים שהזמינו אותו להרצות הבהירו לו שלא ירכשו בעבורו כרטיס טיסה אם יעביר את ההרצאות המתוכננות בישראל.

 

הפרסום עורר ביקורת רבה כלפי סטולמן, אתאיסט ממוצא יהודי. כעת, בדברים שהוא אומר ל"כלכליסט", סטולמן מגיב ראשונה לטענות שהופנו נגדו. לדבריו, הוא מבין את הסיבה לדרישות הגורמים הפלסטיניים שמממנים את ביקורו.

 

"מדיניות הכיבוש הישראלי היא איומה ונוראה", אמר סטולמן. "מפגינים לא-אלימים מותקפים באכזריות קבועה. פלסטינים שמתנגדים לאלימות מחפשים נואשות אחר אמצעי התנגדות לא-אלימים. אני לא יכול להאשים אותם על דרישתם שלא אבקר בישראל, גם אם אני לא מסכים לגמרי עם הפרטים. לפיכך, החלטתי לפעול לפי המדיניות שלהם במהלך הביקור שהם ארגנו".

 

עם זאת, סטולמן הביע חרטה על האופן שבו טיפל בנושא. "הייתי צריך לדבר איתם על הנושא מראש, ובכך להימנע מלבטל תוכנית שהסכמתי לה", הוא אמר, והוסיף: "ארצה לפחות פעם אחת בישראל, באתר לא-אוניברסיטאי, ואני מקווה שעוד הרצאות יתואמו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x