$
חדשות טכנולוגיה

בעקבות דרישה פלסטינית: מייסד תנועת התוכנה החופשית לא ירצה בארץ

ריצ'רד סטולמן אמור היה להעביר הרצאות בת"א ובחיפה, אך נאלץ לבטל אותן בשל דרישת הגורמים הפלסטיניים שמימנו את ביקורו. מתאם הביקור בארץ כתב לסטולמן, שאינו שותף לחרם הגורף על ישראל: "הסכמת ל'תנאי השימוש' של הפלסטינים, וזה מאכזב אותי מאוד"

עומר כביר 10:5129.05.11
ריצ'רד סטולמן, מאבות תנועת התוכנה החופשית, לא ימסור הרצאות בישראל במסגרת ביקורו באזור ביולי, בניגוד לתכנון המקורי. סטולמן היה אמור להעביר הרצאות באוניברסיטאות תל-אביב וחיפה ובמכללת שנקר, אך ביטל אותן בעקבות דרישת גורמים פלסטיניים, שהזמינו אותו ומימנו את ביקורו באזור. 

 

כפי שפורסם בבלוג "חורים ברשת", אתמול (שבת) שלח סטולמן אימייל לאדי ארונוביץ', פעיל בעמותת "המקור" העוסקת בקידום קוד פתוח, שהיה אחראי על תיאום ביקורו בישראל. במכתב נאמר: "המימון של ביקורי מגיע מפלסטינים שהזמינו אותי להרצות עבורם. הם לא מרוצים מכך שהצעתי לדבר באוניברסיטאות בישראל, ואמרו שאין בכוונתם לרכוש את כרטיס הטיסה אם אעביר הרצאות אלו".

 

סטולמן. "מצטער על האכזבה" סטולמן. "מצטער על האכזבה" צילום: cc by Victor Powell

 

"לפיכך אני יכול לנסוע, ולבטל את ההרצאות, או לא לנסוע ולבטל את ההרצאות", הוסיף סטולמן, "אני חושב שעדיף שאבקר ואעביר את ההרצאות שאותן הוזמנתי להעביר במקור. אני מצטער על האכזבה שתיגרם עקב כך".

 

ארונוביץ' כתב בתגובה כי ההחלטה היא "זכותו הלגיטימית" של סטולמן. "עם זאת, להחרים אוניברסיטאות ישראליות רק מפני שקיבלת מימון מפלסטינים משמעה שהסכמת ל'תנאי השימוש' של הפלסטינים. אתה בוחר ב'בירה חופשית' ומוותר על 'חופש הדיבור', וזה מאכזב אותי מאוד שכן הדבר קשור להטמעה האמיתית של רעיונותייך שלך".

 

סטולמן, בן להורים יהודים המגדיר עצמו אתאיסט, אינו מחרים את ישראל, ואף ביקר בה בעבר. במקרה זה, כפי שכתב, החלטתו לבטל את הרצאותיו בישראל נובעת מכך שאם לא היה עושה זאת המימון לביקורו היה מבוטל - והוא לא היה מגיע לאזור כלל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x