סגור
הנשיא יצחק הרצוג בוועידת התחזיות
(סיני דוד)

ועידת התחזיות
נשיא המדינה: "סוגיית הקיטוב והפילוג בישראל מדירה שינה מעיניי"

כך אמר נשיא המדינה יצחק הרצוג בוועידת התחזיות השנתית של כלכליסט והפניקס, והוסיף: "הקפדה על חירויות וזכויות האדם והאזרח, ואיזון בריא בין שלוש הרשויות – השופטת, המחוקקת, והמבצעת – הם איזונים ובלמים הכרחיים, שתרמו לשגשוגנו"

"אין ספק שב-75 שנה הצלחנו לבסס מדינה יהודית ודמוקרטית משגשגת, עם כלכלה מרשימה שמדורגת במקום גבוה מאוד בתוצר לנפש ובפרמטרים אחרים - שהפכה לשם דבר בתחומים רבים ומגוונים, וכמובן ביזמות והטכנולוגיה", כך בירך נשיא המדינה יצחק הרצוג בוועדת התחזיות של כלכליסט. ועדת התחזיות השנתית של כלכליסט מתקיימת, כמדי שנה, בסיום השנה האזרחית, בכדי לסכם את השנה שחלפה ולדבר לקראת השנה החדשה.
"הכלכלן הבכיר, דארון אסמוגלו (Daron Acemoglu), מ-MIT, פרסם לפני כמה שנים, יחד עם חוקרים נוספים, מחקר שהציג קשר מובהק בין משטר דמוקרטי להצלחה כלכלית. אני מאמין שגם אצלנו – קווי המתאר שלנו כמדינה יהודית ודמוקרטית במובנים המהותיים ביותר – של הקפדה על חירויות וזכויות האדם והאזרח, ואיזון בריא בין שלוש הרשויות – השופטת, המחוקקת, והמבצעת – כל אלה הם איזונים ובלמים הכרחיים, הם אלה שתרמו לשגשוגנו". הוסיף הרצוג.
עוד אמר כי "במדינה כמו שלנו, שמצד אחד יש לה משטר כזה ומצד שני יש לה גם פסיפס ייחודי ומרהיב של תרבויות, אמונות, ועולמות ערכים, מאז ומעולם האמנתי שזה שילוב מנצח. עם זאת, וכפי שאתם מכירים היטב, הגיוון הזה גם מביא אתגרים, ולפעמים לצערנו, גם לפילוג ומי יודע גם אלימות. בוועדה תדונו באתגריה הגדולים של מדינת ישראל בעת הזו, שמונים אתגרים כלכליים, כמו האינפלציה, יוקר המחיה, וכמובן שוק הנדל"ן הבוער, אך גם באתגרים ביטחוניים, אסטרטגיים ופוליטיים".
"כל אלה אתגרים גדולים מכדי שנוכל להתמודד איתם כשאנחנו מקוטבים ומפולגים, לכן אני מודאג. הסוגיה של הקיטוב והפילוג מדירה שינה מעיניי. מאז שנבחרתי לתפקידי כנשיא מדינת ישראל, אני מקפיד להקדיש את מרב המשאבים העומדים לרשותי כנשיא לעיסוק בנושא האקוטי הזה. אני פועל לאתר ולמצוא דרכים שונות ומגוונות לשמור על כל חלקי החברה הישראלית יחדיו, ואני מאמין בכך בכל לבי".
"אני פועל ושואף לכך שמדינת ישראל תגיע לשנת ה-80 , לגיל גבורות, כשהיא מלוכדת יותר ומפולגת פחות, כשאנו עוסקים בכבוד ובלי פחד במחלוקות שבתוכנו, כך שהן דווקא יצמיחו ויבנו אותנו. צוות בית הנשיא עמל בחודשים האחרונים על תוכניות שיטמיעו רעיונות אלו בפעילות אופרטיבית עם הציבור הרחב, ואני מזמין אתכם – אתם, שעתיד החברה והמדינה תלוי לנגד עיניהם, ושאכפת לכם מכל מה שקורה במדינה להיות מעורבים ביוזמות הללו".