סגור
ועידת התחזיות 2023 - יאיר לפיד
(צילום: עידו רימון)

ועידת התחזיות
לפיד: "התחזית שלי ל-2023 היא שיהיה רע מאוד, אבל ב-2024 הממשלה תיפול"

בוועידת התחזיות של כלכליסט והפניקס, הציג ראש הממשלה היוצא יאיר לפיד תחזית פסימית במיוחד לקראת השבעת הממשלה החדשה: "יהיה רע מפני שיש שלושה גורמים שישפיעו לרעה על הכלכלה הישראלית - ציבור שלא עובד, המעמד הבינלאומי של ישראל, והלכידות החברתית שלנו"

"התחזית שלי לשנת 2023 היא שיהיה רע מאוד", אמר ראש הממשלה היוצא יאיר לפיד בוועידת התחזיות של כלכליסט והפניקס. "יהיה רע מפני שיש שלושה גורמים שישפיעו לרעה על הכלכלה הישראלית: ציבור שלא עובד, המעמד הבינלאומי של ישראל, והלכידות החברתית שלנו. כל שינוי באחד מאלה יזיק לכלכלה.
לפיד מתייחס בדבריו לממשלה החדשה שאמורה להיות מושבעת מחר- "ממשלה קיצונית, עם ראש ממשלה חלש, שתחמיר את מצבנו בכל שלושת הפרמטרים. מצבה הכלכלי של מדינה אינו עומד בפני עצמו. צעיר חרדי שמחליט לא ללמוד מתמטיקה ואנגלית, לא להתגייס ולא לעבוד, אלא להישאר בישיבה ולחיות מקצבה, לא חושב על עצמו במונחים של מאקרו-כלכלה, אבל יש להחלטות שלו השפעה על הכלכלה".
לפיד מנה את הישגי ממשלתו היוצאת שהכפילה את שכר החיילים ונתנה לחיילים הקרביים מימון מלא ללימודי תואר ראשון. "עכשיו נכנסת ממשלה שסדר העדיפויות שלה הפוך. בהסכמים הקואליציוניים שחתמה תלמידים בחינוך החרדי יקבלו תקצוב שגבוה ב-20% מאשר בחינוך הממלכתי, הקצבאות לתלמידי הישיבות יוכפלו ותלמיד ישיבה יקבל דמי קיום גבוהים יותר מחייל בצה"ל. כשיש מאות אלפי בני ישיבה כמוהו הכלכלה נפגעת באופן משמעותי. בהמשך נולדים לכל תלמיד בממוצע 6.6 ילדים, גם הם לא יעבדו ויחיו על חשבון המדינה. זה מתכון לקריסה. בתקציב הבא המדינה תשקיע קרוב לשלושה מיליארד שקל בדמי קיום לתלמידי הישיבות. הם יחיו על חשבון המדינה, בעוד שסטודנטים צעירים שעליהם מבוססת כלכלת העתיד לא מקבלים אגורה של דמי קיום, למרות שהם מגיעים ללימודים באיחור בגלל השירות הצבאי. זה לא הוגן, זה לא חכם, וזה לא כלכלי".
הבעיה השנייה שעליה דיבר לפיד היא המעמד הבינלאומי שלנו. "מיד אחרי שפורסמו תוצאות הבחירות, הפלסטינים הלכו לבית הדין הבינלאומי (ICJ) והגישו תלונה על ישראל. 98 מדינות הצביעו על ההחלטה לפתוח בחקירה נגדנו. זה צעד ראשון בדרך לסנקציות כלכליות נגד ישראל. כמו הסנקציות על רוסיה ועל איראן. חשבתי שזו חובתי לעשות הכול לנסות למנוע את ההצבעה. דיברתי עם מזכיר המדינה האמריקאי, הוצאתי מכתבים ליותר מחמישים ראשי מדינות. אף אחד לא היה מוכן להקשיב. העולם אמר לנו 'זו הממשלה שישראל בחרה, תיאלצו לשאת בתוצאות'".
הסנקציות לדברי לפיד אינן מיידיות, מדובר בתהליך שכבר התחיל. "תחשבו על קרן הון סיכון גדולה, על בנק השקעות גדול, שמבקש מהאנליסט שלו חוות דעת אם כדאי להשקיע בישראל באקלים הפוליטי הנוכחי. מה אתם חושבים תהיה התשובה? בניגוד למה שפורסם, קרן העושר הנורבגית, קרן ההשקעות הגדולה בעולם, 1.3 טריליון דולר, לא 'בוחנת את המשך השקעותיה בישראל', היא החליטה כבר. היא תמשוך את כל ההשקעות שלה מישראל. תנתק את קשריה עם הבנקים הישראלים. הקרן הזו היא תו תקן לקרנות אחרות".
הדבר הדבר החמור לדברי לפיד הוא ש"הממשלה החדשה תהיה הראשונה בתולדות מדינת ישראל שאינה בעלת בריתה הקרובה ביותר של ארצות הברית. הממשל האמריקאי הוא דמוקרטי, הוא שרד במפתיע את בחירות האמצע, והוא לא שוכח איך נתניהו התערב במשחק הפוליטי הפנימי בארצות הברית, שם את כל הקלפים שלו ושלנו על המפלגה הרפובליקנית. הם גם לא החמיצו את המשבר העמוק שיש בין הממשלה החדשה ליהדות ארצות הברית. יותר משני מיליון רפורמים, מיליון קונסרבטיבים, שראו את ההסכמים הקואליציוניים והבינו שישראל היא כבר לא מולדתם השנייה".
הגורם השלישי והמשמעותי ביותר בעיני לפיד הוא החברה הישראלית. "כלכלה מצליחה בנויה על אופטימיות, על זה שאנחנו מסתכלים על המקום שבו אנחנו חיים ורואים בו אפשרויות והזדמנויות. זה לא המצב כרגע. גם מי שהצביע בשביל הממשלה הנכנסת לא יכול להתכחש לעובדה שאנחנו הופכים למדינה מפוצלת, שבטית, שהולכת ושוקעת בתוך סכסוך פנימי. מדינת ישראל תהיה בשנה הקרובה הרבה יותר דתית, יותר חשדנית, שמרנית ומסוגרת, והרבה פחות דמוקרטית.
"בקואליציה הנכנסת יש רוב לאנשים שלא מאמינים שישראל צריכה להמשיך להיות דמוקרטיה ליברלית. הם לא מדברים על דיקטטורה, אלא על סוג של דמוקרטיה-מינוס. צורת ממשל הרבה יותר דתית והרבה יותר לאומנית. מדינות דתיות ולאומניות הן תמיד עניות יותר. הכלכלה שלהן היא כלכלה של קיום, לא של צמיחה. תוסיפו לזה מתיחות ביטחונית ואתם מקבלים סביבה עסקית מתוחה ופסימית".
לפיד מציין שלא סביר שמשקיע קטן יבחר דווקא ב-2023 להשקיע את כל מה שיש לו כדי לפתוח עסק בישראל. על משקיעים גדולים הוא אומר של סביר שהשנה יפתחו מפעל בפריפריה שבנוי על יצוא לאיחוד האירופי ועל ציפייה לעלייה בצריכה הפרטית.
לסיכום אומר לפיד: "הצירוף של שלושת הגורמים אומר שאנחנו הולכים למקום רע. אנחנו גם עושים את זה בטיימינג רע. השווקים הגלובליים לא מתאוששים, הריביות עולות, האינפלציה לא נבלמת. הממשלה שלנו הצליחה, במאמץ עליון, לגרום לזינוק של הכלכלה הישראלית. למרות הקורונה ולמרות המשבר הגלובלי אנחנו מעבירים שלטון עם אינפלציה נמוכה יחסית, אבטלה נמוכה מאוד, צמיחה גבוהה.
"לפי 'האקונומיסט', הובלנו את ישראל למקום הרביעי ברשימת הכלכלות המצליחות בעולם. זה לא הולך להימשך, לא בתנאים החדשים שנוצרו כאן, לא עם הממשלה החדשה שתושבע בשבוע הבא.
"אני לא רוצה להשאיר אתכם בלי שביב של תקווה. אז התחזית שלי ל-2024 היא שהממשלה הזו לא תחזיק מעמד. הם לא יצליחו להעביר יותר מתקציב אחד. הסחטנות של השותפים מפרקת את הליכוד מבפנים. הם לא סופרים את נתניהו ממטר. כולם שם שונאים אחד את השני.
"אנחנו נילחם בכנסת, בבתי המשפט, ברחובות. אם גם אתם תתגייסו ותילחמו על הדמוקרטיה הישראלית, ב-2024 הממשלה הזו תיפול, נקים ממשלה שמאמינה בחיים משותפים ובערכי מגילת העצמאות, ואז גם הכלכלה תתאושש".