סגור
כנס ניהול פיננסי בעידן החדש - אילנית מדמוני
(צילום: סיני דוד)

כנס חדשנות פיננסית
אילנית מדמוני: "הטכנולוגיות החדשות מחוללות מהפכה בענף הפיננסי"

לדברי מדמוני, מהלת יחידת החדשנות בטכנולוגיה פיננסית בבנק ישראל, בכנס חדשנות פיננסית של כלכליסט ו-BDO, "חמש טכנולוגיות מחוללות בעת הזו את המהפכה הטכנולוגית בענף הפיננסי; Open API, AI, בלוקצ'יין, ענן וביומטריה"

"בישראל של 2023, הרכבת עדיין ללא אינטרנט. אז כדי להעביר את הזמן אני מקשיבה לפודקאסטים שהורדו מראש. מזל שיש לנו טכנולוגיה כזו, כי זמן שווה כסף. אבל פודקאסטים רחוקים מלהיות הטכנולוגיה היחידה שעוזרת לנו בימים אלו להתפתח בשוק הפיננסי ומחוצה לו", הסבירה אילנית מדמוני, מנהלת יחידת החדשנות בטכנולוגיה פיננסית בבנק ישראל בכנס חדשנות פיננסית של כלכליסט ו-BDO שנערך היום (ב'). לדברי מדמוני, טכנולוגיית OPEN API יכולה להביא תועלת בתחום המידע והתשלומים ולספק מערכת פיננסים פתוחה שתחבר בין שלל המאפיינים של הענף. "אני כדוגמה הייתי רוצה שהמידע הבנקאי שלי, הטאבו והביטוח יתממשקו יחד כדי לתזמן את רכישת נדל"ן על בסיס התקדמות קבלת המשכנתא ולבסוף קביעת פוליסת החיים הראויה".
הטכנולוגיה השנייה היא אינטליגנציה מלאכותית AI. על פי מדמוני "ה-AI הוא לא רק באזוורד, הוא יכול לתרום לניתוח מודלים ושפה ולעשות מהפכה בכל הנגוע לבדיקת הונאות וזיוף ברשת". מדמוני הזכירה גם את טכנולוגיית הבלוקצ'יין, טכנולוגיית אבטחה והעברת מידע. לדברי מדמוני "אני רואה התפתחות משמעותית שיכולה להביא לנו ערך בעיקר בעסקאות בינלאומיות שצריכות להיות מנוטרות תחת איסור הלבנת הון. העברת מידע מוצפן בעזרת בלוקצ'יין יכול גם לעורר מהפכה".
לסיום הזכירה מדמוני גם את טכנולוגיית הענן והביומטריה (זיהוי מרחוק). מדמוני קבעה כי "הענן מאפשר כניסה של גופים חדשים ומאפשר שיתוף פעולה בין גופים חדשניים למסורתיים והביומטריה שיפרה משמעותית את איכות החיים של המשתמשים שאינם חייבים לגשת לבנק לכל פעולה. השלם גדול מחלקיו. אם נשכיל לחבר טכנולוגיות נקבל ערך גבוה יותר ותובנות עמוקות יותר". על פי מדמוני הזינוק הטכנולוגי על שלל יתרונותיו טומן בחובו גם סיכונים. "אלו סיכונים חדשים שצריך לנהל אותם. יש לנו טכנולוגיה שיכולה לפתח את השוק, אבל אם אין יסודות רגולטוריים לניהול סיכונים, הענף לא יכול ללבלב", סיכמה.