סגור
ועידת התחזיות 2023 - יואל אסתרון
(סיני דוד)

ועידת התחזיות
אל תלכו דומם אל הלילה

הקואליציה האנטי דמוקרטית מנסה להפחיד אותנו, אבל אנחנו, הישראלים שרוצים לחיות בדמוקרטיה, לא קבוצה שולית שאפשר לרסק. והעיקר לא לפחד כלל. דברים של מו"ל כלכליסט בוועידת התחזיות 2023

מה שלומכם הבוקר? נרגשים ומלאי תקווה לקראת הממשלה החדשה? מודאגים? מבוהלים? מי חושב שהדמוקרטיה הישראלית בסכנה? מי חושב שהכול בסדר, ומה שהיה הוא שיהיה? מי עדיין לא החליט אם הוא מודאג או רגוע? אני מבקש לפנות אל המודאגים, ואני אחד המודאגים, ואל המבוהלים, ואני אינני מבוהל.
אני אומר למודאגים ולמבוהלים, כמעט במלים של דילן תומס: אל תלכו דומם אל הלילה. אל תלכו בשקט אל הלילה השחור של ריסוק הדמוקרטיה; של עיוות האיזונים והבלמים החיוניים לממשל תקין; של הפגיעה בשוויון כלפי החוק ובזכויות האזרח; של הגזענות ההומופוביה והמיזוגניה. אל תתנו למחריבי הדמוקרטיה לבלבל אותנו בהאשמות מופרכות על מרד והמרדה. אל תרשו להם לעשות לנו גזלייטינג בקשקוש ש"העם אמר את דברו". תזכירו להם שוב ושוב את המובן מאליו: דמוקרטיה איננה צ'ק פתוח לרוב להתעלל במיעוט.
אפשר לקוות שהשנה הבאה תבהיר לניאו-כהניסטים למיניהם שהם אינם הרוב; כי בשנה הבאה המבחן המהותי של ישראל איננו עימות בין ימין ושמאל אלא בין הדמוקרטים לבין אלה שבוחלים בדמוקרטיה. אכן, לפי כל הסימנים, רוב היהודים בישראל זזו ימינה בעשורים האחרונים. אכן, השמאל הישראלי הצטמק. אבל, החילונים והמסורתיים המבססים את הרוב הישראלי – שמאל, מרכז, וחלק מהימין - מעדיפים לחיות בדמוקרטיה. גם מצביעי ליכוד ואפילו כמה ממצביעי בן גביר לא בחרו לוותר על זכויות האזרח. הם בוודאי לא רוצים לעבוד ולשלם מסים כדי לתחזק את המשתמטים משירות, עבודה ומסים.
למרבה הצער, בשנה הבאה יהיה רע לתפארת. ההתפכחות תיקח זמן. 2023 תהיה שנה אבודה, אולי גם 2024, ההתפכחות תהיה מרה וכואבת אבל היא תבוא. מה צריך לעשות עד אז? במקום תבהלה – מלחמה נחושה על הדמוקרטיה. כל אחד בערוגה שלו, כל אחת בחזית שלה. שומרי הסף ישמרו על הסף. משרתי הציבור ישרתו את הציבור, לא את הפוליטיקאים חסרי המעצורים. איננו זקוקים להתפטרויות הרואיות של שופטים, יועצים משפטיים, קציני משטרה ואנשי שב"כ, בכירי השירות הציבורי, מורים, רופאים. אתם שומרי הסף? תלחמו על הסף. משרתי ציבור? תשרתו את הציבור. אם אתם מקבלים פקודות "בלתי חוקיות בעליל", או מנחיתים עליכם הוראות והנחיות שפוגעות בדמוקרטיה הרימו דגל שחור. אל תסכימו, אל תתכופפו, אל תתקרנפו.
גם הקהילה העסקית חייבת להתגייס באומץ למלחמה. כל מנכ"ל וכל יזם מבין שדמוקרטיות נכות פוגעות בכלכלה ובצמיחה. לא להתרפס, לא לפחד. וזו כמובן גם קריאה לעמיתי בעיתונות ובאולפני הרדיו והטלוויזיה: לא להתרפס, לא לפחד.
בכנסת, בבתי המשפט, במקומות העבודה, בעסקים, בבתי הספר, במרחב הציבורי, ברחובות ובכיכרות, נשים וגברים חייבים להילחם ביחד בכל ניסיון לפגוע בשוויון בין נשים וגברים. המלחמה של הלהט"בים על זכויותיהם היא של כל האנשים ההגונים. אל תשאירו אותם לבדם. מלחמה בפשיעה הנוראה במגזר הערבי – אין פירושה הרשאה להתנכלות נפשעת באזרחים הערבים באשר הם ערבים.
אל תלכו דומם אל הלילה השחור. לא נלך דומם אל הלילה השחור. והעיקר לא לפחד כלל. הממשלה האנטי דמוקרטית מנסה להפחיד אותנו, אבל אנחנו, הדמוקרטים, לא קבוצה שולית שאפשר למעוך. אנחנו, הישראלים שרוצים לחיות בדמוקרטיה חייבים להבהיר להם: עד כאן. אנחנו לא הולכים לשום מקום, אנחנו לא מאיימים לעזוב את הארץ. ניאחז בכל משלט. הדמוקרטיה תנצח. והעיקר לא לפחד כלל.