סגור
ועידת ניו יורק - חנן פרידמן
(צילום: אלעד גרשגורן, תומריקו)

Mind the Tech NY
מנכ"ל בנק לאומי: "אחרי המלחמה, יותר מבעבר - ההייטק יהיה קטר השיקום של ישראל"

חנן פרידמן אמר בוועידת ניו יורק של כלכליסט ובנק לאומי כי "ההייטק הישראלי יהפוך לעוד יותר יצירתי ופורץ דרך כתוצאה מהאירועים שאנו חווים". לדבריו, למרות הקושי בגיוס הון בתקופה זו, "גיוסי סיד דווקא נראים מבטיחים, מה שמלמד על רמת האמון בחברות חדשות שזה עתה הוקמו"

"אחרי המלחמה, יותר מבעבר - ההייטק יהיה קטר השיקום של ישראל" - כך אמר חנן פרידמן, מנכ"ל בנק לאומי, בוועידת ניו יורק של כלכליסט ובנק לאומי, המתקיימת זו השנה השישית.
"חרף הזמנים הקשים, הגעתנו לניו יורק מייצגת את הרוח הישראלית, את החוזק להתגבר על כל אתגר, כפי שגם הוכיחו החיילים של הדור הזה", אמר פרידמן בפתח דבריו. "עם ישראל חי, וגם ההייטק הישראלי יהפוך לעוד יותר יצירתי ופורץ דרך כתוצאה מהאירועים שאנו חווים. הרי המקור של החדשנות הישראלית שהניחה את היסודות לסטארט-אפ ניישן מגיעה מכוחות הביטחון. האתגרים שעימם מערכת הביטחון נאלצה להתמודד מתחילת המלחמה והיקפי החדשנות שיושמו שם בקצב שלא ייאמן מבהירים לי שהאסון הנוראי יוביל לקפיצה אדירה קדימה ביכולות הטכנולוגיה הישראלית. אני מאוד אופטימי לגבי היישום המהיר של החדשנות הזאת עם סיום המלחמה, מה שיאיץ גם את ההתאוששות הצפויה בכלכלה הישראלית כולה".
לצד האופטימיות, פרידמן התייחס לאתגרים עמם מתמודד ההייטק הישראלי: "2023 התאפיינה בהאטה בצמיחה בכל העולם לקצב נמוך יותר מהממוצע בעידן שלפני הקורונה, וגם ב2024 צפויה להיות כזו. עם זאת, בארה"ב נרשמה האצה לצמיחה מהירה בקצב צפוי של 3.3% ברבעון האחרון של 2023. בישראל השפעת המלחמה כבר מורגשת עם הורדת דירוג האשראי של מודי'ס. בשלושת הרבעונים הראשונים של 2023 הכלכלה צמחה פחות מהפוטנציאל, וברבעון הרביעי התכווצה בעקבות זינוק בהוצאות הביטחון, פינוי תושבים מגבול הצפון ומעוטף עזה ותשלומים לחיילים מילואים.
"למרות כל אלה כלכלני לאומי מעריכים כי הכלכלה הישראלית תצמח ב-1% השנה למרות המצב המורכב. בראייה היסטורית, למלחמות הייתה השפעה נמוכה על המדדים המרכזיים בהייטק הישראלי בטווח הבינוני והארוך. על פי הדוח השנתי של לאומיטק ו-IVC, הנזק לתעשיית הטק כבר מורגש עם ירידה של 15% בגיוסי הון ברבעון הרביעי של 2023 לעומת הרבעון השלישי. ברמה השנתית חזרנו למספרים של 2019. אבל בצד החיובי, גיוסי סיד דווקא נראים מבטיחים, מה שמלמד על רמת האמון בחברות חדשות שזה עתה הוקמו; אלה זינקו ברבעון הרביעי ב-30% לעומת הרבעון השני של 2023 לרמה של 250 מיליון דולר, רמה גבוהה אפילו בהשוואה לעשור האחרון כולו".
לדברי פרידמן, "השאלה העיקרית כיום היא עומק הפגיעה הצפוי בתעשיית ההייטק הישראלית בעקבות המלחמה, וכאן אני אופטימי, שוב בגלל הרוח הישראלית מעוררת ההשראה, כי היזמים הישראלים במיטבם דווקא בתקופות משבר. יש מספר אדיר של אנשי הייטק, גברים ונשים, שחוזרים אחרי חודשים ארוכים של שירות מילואים, התמודדו עם מצבי קיצון שהקולגות שלהם בעולם פוגשים רק בסרטים. בשבועות האחרונים, האנשים המוכשרים האלה חזרו לפיתוח הרעיונות שלהם כדי לייצר את הפלטפורמה החדשה שתיקח את ההייטק הישראלי קדימה.
"אני רואה את זה גם בקרב אנשי הטכנולוגיה שלנו בבנק לאומי שחזרו משדה הקרב. כמות הרעיונות שהם העלו והיישום המהיר שלהם מדהימים. אני רואה דוגמה מוחשית מצוינת לכך בקרן "הגראג'" (The Garage) המשותפת לנו עם ואלי בנק וקרן BRM: למרות חודשי המלחמה הארוכים, רואים זרם אדיר של יזמים שמגיעים לשם עם רעיונות בתחומים שונים שנולדו כולם במהלך שירות המילואים. אנחנו חוזים כיצד הנחישות הבלתי נלאית, המרדף אחרי המטרות והיכולת להתגבר על מצבים של חוסר ודאות רק משפרים את הכשרונות הישראלים ואת רוח היזמות הטבעית שלהם יחד עם 'דם, יזע ודמעות' משדה הקרב".
"אז כן, לא אבדה תקוותנו - אפילו להיפך", סיכם פרידמן. "אנחנו מסתגלים כעת לתקופה שונה, אבל אני לא רק אופטימי, אלא אפילו מאוד אופטימי. אני לוקח את המשפט שאימצנו מאז המלחמה - 'יחד ננצח' - ומרחיב אותו ל'יחד ניזום ויחד ננצח'".