סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

נדחתה תביעת טראמפ לביטול הרחקתו מטוויטר

נשיא ארצות הברית לשעבר הורחק מהרשת החברתית ב-8 בינואר 2021, יומיים לאחר ההסתערות של תומכיו על הקפיטול, בטענה כי עודד אלימות; לפני שבועיים אמר טראמפ כי לא יחזור לטוויטר גם אם הבעלים החדשים אלון מאסק יבטל את חסימתו

נדחתה תביעה שהגיש נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ לבטל את הרחקתו מטוויטר.

טראמפ הורחק מהרשת החברתית ב-8 בינואר 2021, יומיים לאחר ההסתערות של תומכיו על הקפיטול, בטענה כי עודד אלימות. התביעה נגד טוויטר והמייסד שלה ג'ק דורסי הוגשה בשנה שעברה על ידי טראמפ, איגוד השמרנים בארצות הברית (American Conservative Union) וחמישה אנשים נוספים שנחסמו באפליקציה.
דחיית התביעה על ידי השופט ג'יימס דונאטו מבית המשפט המחוזי בסן פרנסיסקו התקבלה כשבועיים לאחר שטראמפ אמר בריאיון ל-CNBC כי אין לו כל כוונה לשוב לפלטפורמה גם אם אלון מאסק, שהצעתו לרכוש את הפלטפורמה התקבלה, יחליט להסיר את החסימה.

1 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ נואם ב הפגנה ב קפיטול היל וושינגטון ארה"ב לפני שהמפגינים פרצו לבניין
דונלד טראמפ נואם ב הפגנה ב קפיטול היל וושינגטון ארה"ב לפני שהמפגינים פרצו לבניין
טראמפ נואם בהפגנה בקפיטול, לפני שהמפגינים פרצו לבניין
(צילום: גטי )
טראמפ היה משתמש פעיל ביותר בטוויטר לפני החסימה, ופרסם בממוצע מעל 30 פוסטים ביום לקראת סיום הכהונה שלו. כשנחסם היו לו קרוב ל-90 מיליון עוקבים.
בתביעה טען טראמפ כי טוויטר הפרה את זכויותיו לפי התיקון הראשון לחוקה לחופש דיבור, וכי נחסם בשל לחץ שהופעל על החברה מצד חברי הקונגרס הדמוקרטים.
אולם בפסיקה, המתפרסת על פני 17 עמודים, כתב השופט דונאטו כי טוויטר היא חברה פרטית, וכי "התיקון הראשון לחוקה חל רק על הפרות של הממשל, ולא על הפרות לכאורה מצד חברות פרטיות". הוא גם שלל את הטענה שהחסימה של טראמפ ואחרים נבעה מדרישות הממשל: "התלונה לא טוענת באופן סביר שטוויטר פעלה כישות ממשלתית כשסגרה את החשבונות של התובעים".