סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

חברת החשמל משקיעה בפריזמה פוטוניקס הישראלית

הטכנולוגיה של פוטוניקס מנטרת את מערכת הולכת החשמל הארצית באמצעות סיבים אופטיים ומתריעה על תקלות וחבלות ברמת דיוק גבוהה. על פי הערכה, סכום ההשקעה הוא מיליוני דולרים בודדים

חברת החשמל משקיעה בחברת פריזמה פוטוניקס (Prisma Photonics) הישראלית. סכום ההשקעה לא פורסם, אך מוערך במיליוני דולרים בודדים. ההשקעה מגיעה כחצי שנה לאחר שהחברות הודיעו על שיתוף פעולה, במסגרתו פריזמה פוטוניקס מנטרת את מערכת הולכת החשמל הארצית על ידי סיבים אופטיים.
המערכת משתמשת במערכת הסיבים האופטיים של חברת החשמל, ומסוגלת לנטר קטעים ארוכים של כ-100 ק"מ כדי להתריע על תקלות ובעיות שונות ברשת החשמל, כמו גם על חבלות בקווי ההולכה והעמודים. בנוסף לכך היא מסוגלת לאתר מיקום של בעיות ברמת דיוק של עמוד החשמל הקרוב ביותר למקור הבעיה.
בין השאר המערכת מזהה אירועי בטיחות כמו פגיעה וטיפוס על עמודי החשמל, זיהוי תקלות חשמליות, קצרים ופריקות חלקיות. כמו כן המערכת מסוגלת להתריע על תופעות מזג אוויר חריגות כגון רוחות חזקות, פגיעות ברק בסביבות קווי ההולכה וכדומה. ניטור הסיבים מבטיח גם הגנה מפריצות סייבר פיזיות אל תשתית התקשורת.
1 צפייה בגלריה
ערן ענבר ואמיר לבנה, מייסדי פריזמה פוטוניקס
ערן ענבר ואמיר לבנה, מייסדי פריזמה פוטוניקס
מייסד פריזמה פוטוניקס ערן ענבר וסמנכ"ל החדשנות של חברת החשמל אמיר לבנה
(צילום: תום גץ)
בתחילת פברואר גייסה החברה 20 מיליון דולר, בין היתר מ-Insight Partners, ו-SE Ventures (זרוע ההשקעות של שניידר אלקטריק) ו-Future Energy Ventures (זרוע ההשקעות של E.ON). החברה גייסה עד כה מעל 30 מיליון דולר. פריזמה פוטוניקס הוקמה על ידי המנכ”ל, ד”ר ערן ענבר
"חברת החשמל חותרת להציב את עצמה בחזית החברות המתקדמות בעולם, ופועלת להטמיע כל העת טכנולוגיות מתקדמות שתאפשרנה לה לעמוד במשימות הגדולות שעומדות בפניה", אמר עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל.
"כשלקוח אסטרטגי הופך גם לשותף אסטרטגי מדובר בהבעת אמון עצומה בפתרון שלנו", מוסיף ד"ר ערן ענבר, מנכ"ל פריזמה פוטוניקס. "חברת החשמל, כגוף חדשני, פתחה בשיתוף פעולה איתנו לפני חצי שנה, וההשקעה הנוכחית מעידה על המחויבות שלה לקידום משק החשמל בישראל על ידי החדרת חדשנות לשוק".