סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
אלון מאסק ינואר 2023
אלון מאסק (צילום: Benjamin Fanjoy/AP)

בצד של הכסף: לאלון מאסק לא באמת אכפת מפרטיות המידע שלנו

המתקפה של מאסק על ברייט דאטה הישראלית בגין שאיבת מידע של משתמשי הרשת החברתית שלו ממש לא מעידה על דאגתו למשתמשים. היא מעידה רק על רצון להפוך את המידע הזה לבלעדי עבור חברת ה-AI שלו

בסוף יולי עלתה X (לשעבר טוויטר) של אלון מאסק למתקפה נגד ברייט דאטה (Bright Data) הישראלית והגישה נגד החברה תביעה מתוקשרת בטענה ששאבה רשומות פומביות של מיליוני משתמשים בפלטפורמה (הליך שמכונה גרידת מידע). התביעה היתה חלק ממהלך רחב יותר של מאסק נגד גופים שגורדים את המידע הפומבי של משתמשי X, שכלל גם הגבלה על מספר הפוסטים שמשתמש יכול לצפות בהם ביום ובאפריל איום בתביעה נגד מיקרוסופט, בטענה שהיא גורדת מידע של משתמשי X על מנת לאמן את מודלי ה-AI שלה.
אבל אם חשבתם בטעות שמאסק מעוניין להגן על הפרטיות של משתמשי X מפני חברות שאוספות את המידע שלהן בצורה המונית ומעבדות אותו על מנת לייצר תובנות ללקוחות שונים או לשפר מערכות בינה מלאכותית גנרטיבית, כנראה שאתם לא מכירים את מאסק. כי מה שבאמת מעניין את מאסק זה פחות הגנה על משתמשים ויותר שמירת הבלעדיות על ניצול המידע של משתמשי X לטובת חברת ה-AI הגנרטיבי שלו, xAI.
בשבוע שעבר, עדכנה X את מדיניות הפרטיות שלה באופן שיקנה לה שימושים נרחבים יותר במידע הפרטי של משתמשים. בהקשר זה, מציינת המדיניות המעודכנת: "נוכל להשתמש במידע שאנו אוספים ושזמין באופן פומבי בפלטפורמה שלנו כדי לאמן את מודלי למידת המכונה או הבינה המלאכותית שלנו". מאסק כבר הצהיר בסמוך להקמת החברה על כוונתו לעשות שימוש במידע זה, אך השינוי במדיניות הפרטיות, שייכנס לתוקף ב-29 בספטמבר, מעיד על כך שהרעיון עבר משלב הכוונות לשלב הביצוע, כשלמעשה מרגע כניסתו לתוקף צפויה X להתחיל לגרוד את המידע ולהעביר אותו לאימון המודלים של xAI.
מאסק הכריז על הקמת xAI באמצע יולי עם המטרה השאפתנית "להבין את הטבע האמיתי של היקום". החברה גייסה עובדים לשעבר מכמה מהחברות הבולטות בתחום, בהן OpenAI, מיקרוסופט, גוגל ודיפמיינד. ואולם, כשחקנית חדשה יש לחברה פערים עצומים להשלים באיסוף מהידע ובאימון המודלים שלה באמצעותו לפני שתוכל להגיע למודלים מתקדמים דוגמת GPT-4 של OpenAI או בארד של גוגל.
לצורך כך, המידע העצום שייצרו משתמשי X לאורך 17 השנים האחרונות - ועדיין ממשיכים לייצר בהיקפים מרשימים חרף הקשיים שמהם סובלת הפלטפורמה בשנה האחרונה מאז נרכשה על ידי מאסק - יכול לתת ל-xAI יתרון משמעותי באימון המודלים. xAI יכולה, כמו השחקניות האחרות בתחום, לעשות שימוש במאגרי מידע פתוחים, כמו כתבים ספרותיים, אתרי חדשות ופורומים מקוונים, אבל המידע של X - במיוחד אם הוא זמין בבלעדיות רק עבורה - מקנה לה יתרון באימון המודלים, שמתבסס בין השאר על שיחה ישירה בין משתשמים וממוקד באירועים עדכניים ובנושאי שיחה שבלב הצייטגייסט, שקשה למצוא לו תחליף במקום אחר (למעשה, רק מטא שחולשת על פייסבוק נהנת משליטה במאגר בעל איכויות דומות).
מאסק מתחיל עכשיו לנצל את היתרון הזה עד תומו, אבל כדי להבטיח שהיתרון יהיה אכן בלעדי, הוא נקט במהלכים השונים על מנת להגביל את הגישה של שחקניות אחרות למידע. לא דאגה לפרטיות משתמשים יש כאן, אלא שאיפה למצב יתרון תחרותי בלעדי באחד התחומים החמים ביותר בהיסטוריה של עולם הטכנולוגיה.
מהלכים נוספים של X בהקשר זה מעוררים גם הם דאגה. לצד השינוי שמתיר לה לאסוף מידע לאימון מודלי AI, החברה גם עדכנה את מדיניות הפרטיות שלה כדי שתוכל לאסוף מידע ביומטרי והיסטוריית עבודה ולימודים של משתמשים. לדברי X, מידע ביומטרי יאפשר למשתמשי פריומים לאמת את זהותם בשילוב תעודה מזהה ממשלתית.
המידע על היסטוריית עבודה ולימודים יאפשר ל-X, לפי העדכון למדיניות הפרטיות, "להמליץ על משרות אפשריות או לאפשר למעסיקים לאתר מועמדים פוטנציאליים". שינוי זה מתחבר לחזון אחר של מאסק - להפוך את פלטפורמת המדיה החברתית ל"אפליקציה של הכל", בהשראת אפליקציות דוגמת WeChat הסינית.
כחלק ממאמץ זה, מאסק בישר ביום חמישי ששיחות וידיאו ואודיו מגיעות ל-X. אלו יעבדו, לדבריו, ב-iOS, באנדרואיד, במק או ב-PC, ללא צורך במספר טלפון, כש-X עצמה מתפקדת כרשימת אנשי קשר עולמית. במהלך זה מקווה מאסק להפוך את X למתחרה ישירה יותר של שירותים ויישומים דוגמת פייסטיים של אפל או ווטסאפ של מטא ולהוסיף ממד נוסף של פעילות לפלפטפורמה שבהמשך אפשר יהיה למנף להרחבת יכולות נוספת (למשל, קבלת שירות לקוחות מחברות מסחריות). השאלה בהקשר זה היא האם המשתמשים ייאמצו את התכונה והאם נבנו מנגנונים מספקים על מנת למנוע ניצול לרעה שלה - למשל, לצורך הטרדת משתמשים.