סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

בריטניה: נבחנת הישענות יתר של הבנקים על שירותי ענן של אמזון, גוגל ומיקרוסופט

ברשות הבריטית מעוניינים לבדוק כיצד קריסה של שירותי ענן או הפסקת שירות עשויה לפגוע בבנקים. שלוש החברות מחזיקות בחלק הארי של שירותי מחשוב ענן, כאשר אמזון לבדה מחזיקה ביותר משליש מהשוק הכולל.

רגולטור המוסדות הפיננסים הבריטי, ה-Prudential Regulation Authority, פתח בחקירה (investigation) על שירותי הענן של אמזון, מיקרוסופט וגוגל. הסיבה הרשמית היא החשש על הישענות יתר של הבנקים על מחשוב ענן. ברשות הבריטית מעוניינים לבדוק כיצד קריסה של שירותי ענן או הפסקת שירות עשויה לפגוע בבנקים.
על פי דיווח של הפייננשל טיימס היום (ג'), הרשות מעוניינת לקבל גישה לנתונים של החברות כדי להעריך את היקף הסכנה הפוטנציאלית. אחד הנושאים אותו רוצים לברר הוא השרידות של מערך מחשוב הענן של כל אחת מהחברות. שלוש החברות מחזיקות בחלק הארי של שירותי מחשוב ענן, כאשר אמזון לבדה מחזיקה ביותר משליש מהשוק הכולל.

1 צפייה בגלריה
ענן אבטחת מידע
ענן אבטחת מידע
נבדקת השרידות של מערך מחשוב הענן של כל אחת מהחברות
(צילום: depositphotos)
ענקיות הטכנולוגיה התגאו בשנים האחרונות במספר הגובר של בנקים ומוסדות פיננסים שמעבירים את מערכי המחשוב שלהן לענן. ואולם אלה מחזיקים במאגרים גם מידע רגיש ביותר על הלקוחות. בעוד שללקוח הממוצע הפרעה בשירותי הענן עשויה להסתכם בקריסה של נטפליקס או פייסבוק, עבור הסקטור הפיננסי מדובר באסון לא קטן שעשוי לעלות מיליארדים למשק הבריטי כמו גם לזה העולמי, בהתחשב שלונדון היא אחת מזירות הסחר הגדולות בעולם.
היתרון במחשוב ענן הוא ביכולת להקטין דרסטית את עלויות המחשוב תוך התאמה בין הצרכים לתשתית. אבל הממשלה הבריטית לא רוצה לקחת סיכונים במתן אישור לבנקים לעבור לענן. בחודשיים האחרונים סבלו שירותי אמזון ממספר תקריות במהלכם קרס השירות ואיתו גישה לחלק גדול מאינטרנט, בעיקר אתרים ושירותים שמאוחסנים על שרתיה - אבל לא רק.
כך למשל, גם חברות שמסתמכות על קבלנים שמאחסנים את המערכות שלהם על שרתי אמזון סבלו מכך. אמזון אינה היחידה שסבלה מכך, בעבר גם שירותי מיקרוסופט או גוגל ספגו הפסקות שירות מסיבות שונות, מה שגרם למניעת שירות עבור לקוחותיהן. גם בארץ אישר בנק ישראל לאחרונה לבנקים להעביר תשתיות מחשוב לענן, אך לא ברור אם המוסד ביצע את אותה חקירת עומק המתבצעת כיום בבריטניה.